• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer.rs/sputnjik

13.10.2021

11:21

TRI SU SCENARIJA PRED NAMA!

Vesti

TRI SU SCENARIJA PRED NAMA!

Podeli vest

Međunarodna energetska agencija prvi put je predvidela pad potražnje za naftom sredinom 21. veka bez obzira na moguće scenarije razvoja svetske ekonomije

„Svaki od scenarija koji je razmotren u okviru godišnjeg pregleda na kraju ukazuje na pad potražnje za naftom u svetu, mada se rokovi i tempo pada znatno razlikuju“, navodi se u dokumentu.

Izložena su tri moguća scenarija.

U prvom scenariju se polazi od postojećih klimatskih politika, a predviđa se da vrhunac eksploatacije nafte bude dostignut sredinom 2030-tih godina – 104 miliona barela nafte dnevno.

Drugi scenario predviđa da sve zemlje ispune na vreme sve obaveze koje su preuzele na sebe. Prema ovom scenariju maksimalna potražnja za naftom biće ostvarena u drugoj polovini tekuće decenije – 97 miliona barela dnevno.

Treći predviđa da karbonska neutralnost u energetici bude postignuta sredinom veka. Prema tom scenariju vrhunac potražnje je već postignut i do 2030. godine on će pasti na 72 miliona barela dnevno.

S druge strane, Međunarodna agencija predviđa da će svetska potražnja za gasom rasti čak i u slučaju dostizanja karbonske neutralnosti.

Foto: Reuters

Prema prvom scenariju taj pokazatelj će 2030. godine z a15 odsto premašiti pokazatelje iz ove godine, prema drugom maksimalna potražnja će biti posle 2025. godine a onda će početi polako da opada, dok će, prema trećem scenariju, 2030. godine potražnja za gasom biti za pet odsto veća nego danas.

Podsetimo, ruski predsednik Vladimir Putin je ranije izjavio da će rast potražnje za naftom od 2035. godine početi da se usporava i, premda će do 2045. godine rasti, isto kao i potražnja za gasom, Rusija mora da razmotri sve moguće scenarije kada je reč o razvoju energetskog kompleksa.

Rusko Ministarstvo finansija je upozorilo da bi u slučaju da karbonska neutralnost dobije u svetu status zakona bio moguć je katastrofalan pad cena nafte. Prema nekim procenama, potražnja za „crnim zlatom“ bi 2050. mogla da bude i za 4-6 puta manja nego 2019. godine.

 


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

Vesti

TV

U nemačkim medijima objavljena slika predsednika Vučića pokrivenog srpskom zastavom! Šta će uslediti u Crnoj Gori nakon sramnog glasanja u UN? (VIDEO)
Live TV

U nemačkim medijima objavljena slika predsednika Vučića pokrivenog srpskom zastavom! Šta će uslediti u Crnoj Gori nakon sramnog glasanja u UN? (VIDEO)

Puna dva dana priča se o Savetu bezbednosti u UN. U Specijalnoj emisiji Informera o temi Rezolucije u Srebrenici govorili su prof. dr Dejan Miletić, direktor Centra za proučavanje globalizacije i predsednik poslaničke grupe PUPS-a Stefan Krkobabić. Uživo u program putem vajber uključenja javili su se i politikolog Andreja Lović iz Nemačke i novnar Igor Damjanović iz Donjecka, kao i Vojkan Milošević, direktor Centra za antiterorizma i Olga Ravasi, gopolitički strateg.

25.05.2024

20:02

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija