• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer.rs

10.10.2023

12:24

Masakri u Izraelu izvršeni u kibucima, a malo njih zna šta oni predstavljaju! Stvorio ih je čovek iz Zemuna!

Shutterstock

Vesti

Masakri u Izraelu izvršeni u kibucima, a malo njih zna šta oni predstavljaju! Stvorio ih je čovek iz Zemuna!

Podeli vest

Masakri koje su pripadnici palestinskog ekstremističkog pokreta Hamas u subotu izvršili u kibucima na jugu Izraela skrenuli su pažnju javnosti na ove jevrejske zajednice u kojima članovi dele ono što proizvedu.

BBC na srpskom je početkom ove decenije objavio tekst o ljudima iz Srbije koji su odlučili da se pridruže ovakvom načinu života u Izraelu.

Prvi kibuc je nastao 1910. na obali Galilejskog jezera, u tadašnjem Osmanskom carstvu, i nazvan je Degania. Osnovali su ga levičari iz cionističkog pokreta, čije su pristalice zastupale ideju o povratku Jevreja u Palestinu i stvaranju samostalne jevrejske države.

Ideološki tvorac modernog cionizma krajem 19. veka bio je Teodor Hercl, rođen u austrougarskoj Pešti, čiji je otac bio poreklom iz Zemuna. David Ben-Gurion, prvi premijer Izraela, poslednjih deset godina života proveo je u kibucu Sde Boker u pustinji Negev. Kuća u kojoj je živeo danas posećuju mnogi turisti.

Foto: Printskrin/youtube

 

Socijalistički opredeljeni cionisti su osnovali i mošave, poljoprivredna naselja koja po društveno-ekonomskom uređenju podsećaju na kibuce.

U mošavu su zajednička skladišta i pojedina poljoprivredna oprema i alati, ali finansijska dobit od prinosa ostaje pojedinačnim porodicama koje obrađuju zemlju.

Prvi mošav, Nahala, nastao je 1921. godine.

Migrantski talas posle sticanja državnosti doveo je u Izrael i grupu jugoslovenskih Jevreja.

Oni su 1949. godine osnovali mošav Kidron koji postoji i danas.

Većina kibuca u Izraelu su sekularni, ali postoji i 16 u kojima je vera izuzetno bitna.

Foto: Printskrin/youtube

 

Poslednjih nekoliko decenija tradicionalni kibuci nestaju, a većina preostalih je privatizovana.

U malom broju tradicionalnih i dalje je na snazi kolektivno vlasništvo i ravnopravnost u proizvodnji, potrošnji i obrazovanju.

Međutim, u takozvanim obnovljenim kibucima postoji privatno vlasništvo i razlike u zaradama, uz poneki raniji propis.

U Izraelu je 2020. postojalo oko 270 kibuca u kojima je živelo više od 120.000 ljudi, dok je cela država imala 9,2 miliona stanovnika.

Kibuci su 2010. godine činili 40 odsto ukupne poljoprivredne proizvodnje Izraela, u vrednosti oko 1,7 milijardi američkih dolara, prema jednom istraživanju.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

Vesti

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija

Grom tuče po Kremnima! Kakav je to znak
Srbija

Grom tuče po Kremnima! Kakav je to znak

Kad god se nešto dogodi u Kremnima, rodnom mestu proroka Tarabića, većina ljudi je sklona da to tumači s dozom misterije...Česta grmljavina, sevanje munja, pa sinoć grom koji je udario u zgradu u centru sela, mnogima je uterao strah u kosti.

31.05.2024

17:31