(VIDEO) Njihov obračun zapaliće svet! Iranska armija je moćnija od izraelske, ali jevrejska država ima 400 nuklearnih glava!
Podeli vest
Iran je ispunio obećanje da će kazniti Izrael zbog ubistva više od 10 komandanata Hezbolaha. Na jevrejsku državu ispalio je više od 500 balističkih projektila. Očekuje se odgovor Izraela, a svet strepi da je rat Izraela i Irana neminovan.
Taj rat verovatno ne bi ostao na obračunu samo te dve države, u njega bi se uključio kompletan Bliski istok, a verovatno i najmoćnije sile na svetu Rusija, SAD i Kina! Koliko su, međutim jake armije dve sukobljene države i ko bi u tom sukobu mogao da pobedi?!
Izraelske snage (IDF) započele su ograničene kopnene operacije u južnim delovima Libana, ciljajući položaje Hezbolaha i njihovu infrastrukturu smeštenu duž severne izraelske granice. Sve vesti vezano za operaciju izraelske vojske u Libanu možete pratiti uživo u našem blogu.
Izraelske odbrambene snage (IDF) saopštile su jutros da su izvele novi talas vazdušnih udara na ciljeve Hezbolaha u Libanu.
22.09.2024
08:31
Koliko je jaka iranska vojska?!
Pre svega, treba razdvojiti regularnu, tradicionalnu vojsku i Korpus garde Islamske revolucije (IRGC). To je garda koja je dominantna, ali ne i jedina grana iranskih oružanih snaga. IRGC je osnovan ubrzo nakon Islamske revolucije 1979. Smatra se ključnom komponentom iranske vojne moći.
Što se tiče ukupne vojne snage Irana, prema veb stranici Global Firepover, koja od 2006. godine svake godine objavljuje svoj godišnji izveštaj i rangiranje nacionalnih oružanih snaga od najjačih do najslabijih, Iran zauzima 14. mesto. Izrael se nalazi na 17. mestu na istoj skali. Navodi se da Iran ima 1,18 miliona aktivnih vojnika, od čega je 350 hiljada rezervista, a 220 hiljada pripada raznim paravojnim formacijama.
Iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamenei dao je naređenje za lansiranje raketa na Izrael, izjavio je za Rojters visoki iranski zvaničnik nakon što je Iran izveo raketni napad na Izrael.
Izraelske snage (IDF) započele su ograničene kopnene operacije u južnim delovima Libana, ciljajući položaje Hezbolaha i njihovu infrastrukturu smeštenu duž severne izraelske granice. Sve vesti vezano za operaciju izraelske vojske u Libanu možete pratiti uživo u našem blogu.
01.10.2024
22:43
Imaju ukupno 551 letelicu. Borbena flota se sastoji od 186 aviona. Što se tiče jurišnih aviona, Iran ih ima 21, od kojih je 15 spremno za rat, kako se navodi na sajtu, ima 1.996 tenkova (1.397 spremnih za borbu) i 101 brod, od kojih je sedam fregata i 19 podmornica. Oni nemaju nosače aviona.
Iran ima jedan od najvećih arsenala balističkih projektila na Bliskom istoku. Ovo uključuje krstareće i protivbrodske rakete, kao i balističke rakete dometa do 2.000 kilometara, odnosno više od 1.200 milja. Tako da mogu da pogode bilo koju metu na Bliskom istoku, uključujući Izrael.
Nije moguće dati tačne brojke, ali je američki Centar za strateške i međunarodne studije pre nekoliko godina saopštio da Iran poseduje hiljade raketa, odnosno desetak tipova projektila. Podsetimo, IRGC nadgleda iranski program balističkih raketa. Garda je koristila projektile za napad na sunitske muslimanske militante u Siriji i opozicione grupe iranskih Kurda u severnom Iraku.
Iran je 2023. godine predstavio hipersoničnu raketu, za koju tvrdi da može pogoditi Izrael za 400 sekundi i izbeći odbrambeni sistem Gvozdene kupole. Stručnjaci su tada rekli da je održivost ovog oružja upitna.
Iran ne krije da poseduje ogromne količine dronova i projektila tokom vojnih parada, i ima ambicije da uđe u veliki izvoz dronova. Reč je o avionima koje Rusija već koristi u Ukrajini. Ovo su dronovi Šahed-136. Ovi dronovi su dobili nadimak "dronovi samoubice" jer eksplodiraju pri udaru.
Njujork tajms je zaključio da se iranska vojska smatra jednom od najjačih u regionu po opremljenosti, koheziji, iskustvu i kvalitetu osoblja, ali da mnogo zaostaje za snagom i sofisticiranošću oružanih snaga Sjedinjenih Država, Izraela, i nekih evropskih zemalja. Problem je u tome što mnogi avioni potiču iz doba šaha Mohameda Reze Pahlavija, koji je vladao Iranom od 1941. do 1979. godine, a mnogi su onesposobljeni zbog nedostatka rezervnih delova. Zemlja je takođe kupila malu flotu od Rusije 1990-ih, kažu stručnjaci. Dodaju da su iranski tenkovi i oklopna vozila stari i da zemlja ima samo nekoliko velikih pomorskih brodova.
Iran zvanično nema nuklearne bombe, ali se veruje da je Teheran značajno unapredio svoj nuklearni program otkako se Trampova administracija povukla iz nuklearnog sporazuma iz 2015. godine 2018. godine. Američki izveštaji kažu da nema dokaza da je Iran nastavio da radi na nuklearnom oružju, kao što je radio 1990-ih i ranih 2000-ih.
Koliko je jaka izraelska vojska?
Izraelska vojska je osnovana 31. maja 1948. godine, samo dve nedelje nakon što je Izrael proglasio nezavisnost. Od svog nastanka, njeni vodeći principi su oblikovani potrebom zemlje da se brani od brojčano superiornih suseda. Primarni element ove doktrine je verovanje da Izrael ne može sebi priuštiti da izgubi nijedan rat.
Prema Global Firepover-u, Iran je bolji od Izraela. Rang lista vojne snage zemalja objavljena je sredinom godine. Prema podacima Firepovera, odbrambene snage Izraela su na 17. mestu, dok je Iran na 14. poziciji. Iako Global Firepover otkriva neke odnose moći i predstavlja pristojan pokazatelj vojnog potencijala, generalno se ne smatra najpouzdanijim metodom rangiranja jer ne uzima u obzir sve važne parametre. Ova skala se najviše kritikuje zbog uzimanja u obzir broja konkretnog naoružanja, a nije u dovoljnoj meri zasnovana na visokoj tehnologiji i nivou obučenosti i borbenog iskustva same vojske.
Ovo posebno važi za Izrael, čija se snaga manifestuje upravo u naprednom naoružanju, koje uključuje sofisticirano vazduhoplovstvo i sisteme protivraketne odbrane. U zemlji postoji i obaveza služenja vojnog roka, što doprinosi velikoj i dobroj vojsci. Global Firepover ne razmatra čak ni aspekt partnera, a jasno je koliko Izrael ima koristi od Sjedinjenih Američkih Država, verovatno najjače vojne sile na svetu.
Prema ovim podacima, izraelsko vojno osoblje broji 646 hiljada ljudi, od kojih se 173 hiljade smatra aktivnim. U rezervi ima 465.000 vojnika. Vojsku čini 200.000 vojnika, ljudstvo vazduhoplovstva broji 89.000 vojnika, a mornaricu oko 20.000. Staž vojnog roka traje 32 meseca za muškarce i 24 meseca za žene, nakon čega sledi višedecenijska obavezna rezerva (do 50 godina za žene i 55 za muškarce).
Ratna mornarica Izraela ima ukupno 109 plovila, dok Vazduhoplovstvo ima 656 različitih jedinica, od kojih su 323 borbena aviona. Izraelske snage imaju i 1.015 bespilotnih letelica, od kojih je 350 borbenih aviona. Što se tiče kopnenih snaga, Izrael ima ukupno 21.114 jedinica. Ima 1370 tenkova i 7714 drugih borbenih vozila.
Smatra se da Izrael ima najbolju protivvazdušnu odbranu na svetu, posebno razvijenu za odbranu od svih vrsta raketa i projektila. Uz protivraketne sisteme Arrov 3 i David's Sling, najupečatljiviji je raketni sistem Gvozdena kupola (Iron Dome). To je mobilni protivvazdušni odbrambeni sistem koji funkcioniše u svim vremenskim uslovima. Razvile su ga dve izraelske firme, Rafael Advanced Defence Sistems i Israel Aerospace Industries, a njegov glavni cilj je lociranje, presretanje i uništavanje projektila koji ciljaju naseljeno ili strateški važno područje.
Što se tiče proizvodnje izraelskog naoružanja, treba istaći tenk Merkava IV, koji je sličan nemačkom glavnom borbenom tenku Leopard 2 koji je postao poznat po upotrebi u Ukrajini. Reč je o tenku koji je Izrael počeo da proizvodi nakon što je njegov oklopni korpus pretrpeo velike gubitke protiv Egipta i Sirije u ratu 1973. godine, sa ciljem da smanji zavisnost od inostranih isporuka naoružanja.
Izraelske odbrambene snage upravljaju najvećim kontingentom F-16 van američkog vazduhoplovstva. Čuveni lovac je F-16I Sufa (Sufa na hebrejskom znači oluja sa grmljavinom). Prva flota stigla je u Izrael 2004. godine i sadržala je niz specijalizovanih modifikacija modela F-16 Fighting Falcon, koji je svoj prvi let izveo 1976. godine. Otprilike polovina avionike Falcona zamenjena je izraelskim inovacijama, što daje letelici neke specifične prednosti.
Izrael ima nuklearno oružje
Rašireno je mišljenje da Izrael takođe poseduje nuklearno oružje. Procene izraelskih zaliha kreću se između 80 i 400 nuklearnih bojevih glava, a veruje se da zemlja ima sposobnost da isporuči na nekoliko načina, uključujući letelice i krstareće rakete lansirane sa podmornica.
Snaga izraelske vojske ne može se videti bez savezništva sa Sjedinjenim Američkim Državama. Kao kupac i korisnik američke vojne opreme, Izrael je uključen u zajednički razvoj vojne tehnologije i redovno učestvuje u zajedničkim vojnim vežbama sa američkim i drugim snagama. Nakon napada Hamasa, SAD su odlučile da pošalju više vojnih brodova i aviona bliže Izraelu kao znak podrške. Izrael je najveći kumulativni primalac vojne pomoći Sjedinjenih Država od Drugog svetskog rata, a veruje se da su SAD pružile Izraelu 150 milijardi dolara bilateralne pomoći.
U Izraelu se razmatra mogućnost telefonskog razgovora premijera Benjamina Netanjahua i ruskog predsednika Vladimira Putina, objavio je danas izraelski portal Ynet.
Izraelske odbrambene snage (IDF) objavile su snimak iranskih balističkih projektila iznad Jerusalima, svetog grada za sve tri najveće svetske religije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kosmički centar Irana, koji pripada Korpusu čuvara islamske revolucije i gde se proizvode balističke i svemirske rakete, oštećen je tokom izraelskog napada prošle nedelje, navodi agencija Asošijeted pres.
Izraelske vazduhoplovne snage uništile su strateški odbrambeni potencijal Irana tokom napada na vojne objekte Islamske Republike 26. oktobra, objavio je izraelski vojni radio „Galej IDF“, pozivajući se na bezbednosne izvore.
Izraelski vazdušni napadi izvedeni juče gađali su zgrade povezane sa iranskim kapacitetima za proizvodnju raketa, uključujući i objekat koji je ranije bio povezan sa iranskim programom nuklearnog oružja, tvrdi Rojters pozivajući se na satelitske snimke.
Izraelske snage (IDF) započele su ograničene kopnene operacije u južnim delovima Libana, ciljajući položaje Hezbolaha i njihovu infrastrukturu smeštenu duž severne izraelske granice. Sve vesti vezano za operaciju izraelske vojske u Libanu možete pratiti uživo u našem blogu.
Ruska vojska je izvela masovni raketni napad na niz strateških ciljeva u Kijevu, uključujući objekat koji se koristi za potrebe rezidenture CIA, nekoliko ključnih vojnih i obaveštajnih baza Ukrajine, kao i energetske objekte i NATO proksi u Ukrajini.
Slovački premijer Robert Fico optužio je ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog da je pokušao da ga podmiti iznosom od 500 miliona evra da obaveže Bratislavu da podrži zahtev Kijeva za ulazak u NATO.
Izjava jednog od najbližih saradnika izabranog predsednika SAD Donalda Trapma Ilona Maska da "samo AfD može spasiti Nemačku“, kojom je otvoreno podržao esktremno desnu Alternativu za Nemačku, izazvala je brojne reakcije u javnosti.
Direktna posledica nasilja opozicionih lidera, pogotovo Dragana Đilasa koji je svojim primerom pokazao šta očekuje od svojih pristalica, a to je da se aktivisti SNS omalovažavaju, maltretiraju i targetiraju.
Na protestima u Srbiji koje organizuje Antisrpska opozicija, konstanto se najavljuju "ubačeni elementi", bejzbol palice i rušenje grada od strane vlasti.
Emisija "Rat uživo" na Informer televiziji bavila se krucijalnim geopolitičkim temama, fokusirajući se na rusko-ukrajinski sukob, krucijalne promene na globalnom nivou nakon inauguracije Donalda Trampa, ali i nove sukobe sa kojima se može suočiti svet u budućnosti.
Gosti Otvorenog studija bili su advokat Branko Pavlović, stručnjak za izborne kampanje Milan Stevanović Piksel i Vladimir Kljajić politikolog, govorili su o svim najvažnijim svetskim temama.
Groznica misterioznih putovanja je polako ali sigurno zahvatila i mlade u Srbiji, posebno pred proslavu Nove godine, tako da je sve više njih zainteresovano za put do destinacije čije će ime saznati nek takon što se ukrcaju u autobus!
Trend estetskih intervencija, zarad lepšeg izgleda, ne jenjava u Srbiji, što je dovelo do pojave mnogih izmišljenih hirurga u ovom polju medicine. Stručnjaci upozoravaju da rad laika može dovesti do ozbiljnih komplikacija i trajnih deformiteta.
Igor (33) iz Beograda, koji je pre nekoliko godina stupio u brak sa Stanom (27) iz jednog sela kod Požarevca, podelio je svoju životnu priču na društvenim mrežama koja je izazvala brojne komentare upravo zbog njihove prve bračne noći.
Fudbalski klub Radnički 1923 oglasio se zvaničnim saopštenjem nakon skandaloznih dešavanja na konferenciji za medije nakon meča 20. kola Superlige Srbije između Vojvodine i Kragujevčana.
Fudbaleri Atletiko Madrida ostvarili su pobedu protiv Barselone rezultatom 2:1 u 19. kolu La Lige, zahvaljujući golu Aleksandera Serlota u šestom minutu nadoknade.
Košarkaši Crvene zvezde ostvarili su značajnu pobedu u 17. kolu Evrolige, savladavši Makabi u Beogradskoj areni sa rezultatom 81:73. Najveći junak crveno-belih bio je Džoel Bolomboj.
Glumica Paulina Manov koja je u filmu "Toma" igrala ulogu Ljiljane, jednom prilikom je otkrila da je uspela da smrša čak 30 kilograma nakon što se prvi put porodila, a objasnila je i kako joj je to pošlo za rukom.
Glumica Olivera Bacić Dragičević dobila je ulogu u obnovljenoj pozorišnoj predstavi "Mister Dolar" u režiji Vladimira Lazića u Pozorištu na Terazijama.
Današnji datum, 21.12 obeležavaju brojevi 1 i 2, odnosno njihov niz, što u numerologiji ima posebno značenje. Takođe, astrološki aspekti današnjeg dana posebno utiču na neke horoskopske znake.
Alen De Boton, čuveni filozof i autor knjige "Arhitektura sreće", istakao je ključno pitanje koje svaki roditelj može da postavi svom detetu kako bi procenio kvalitet svog roditeljstva.
Viki Miljković stavila je tačku na aferu oko pesme "Večera" koja je postala veliki hit kada je prepevala Zorana Mićanović i otkrila šta misli o izvedbi mlade koleginice.
Indira Aradinović Indi odlučila je da više ne govori javno o Zoranu Marjanoviću i njihovom odnosu, saopštila je pevačica gostujući na Informer televiziji.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.