
Printskrin
ALEKSANDAR MAKEDONSKI (NE)IDE ZA GRČKU: Hoće li Skoplje spomenik poslati u Atinu, GRCI KAŽU HOĆE, to je dil iz sporazuma o promeni imena Makedonije!
Grčki mediji pišu da je bi spomenik Aleksandru Makedonskom sa skopskog trga mogao da bude premešten u Atinu, a da auzvrat spomenik "Trkač" (Dromeas) bude prebačen u Skoplje
Štaviše, Grci tvrde da je to jedan od uslova iz Prespanskog sporazuma, a taj predlog je u Grčkoj izazvao reakcije samo nekoliko sati nakon objavljivanja.
Pišu i da je je i autor skulpture Trkač Kostas Varocos potvrdio da bi moglo doći do razmene spomenika. Grčki navode i da bi ova razmena bila nemoguća bez odobrenja umetnika skulpture.
S druge strane, Vlada Severne Makedonije negirala je da postoji ideja o razmeni spomenika sa Grčkom, o čemu je govorila ministarka kulture te zemlje.
Ministarka Mirsini Zorba je, naime, prema pisanju grčkih medija, najavila da postoji ideja o premeštanju spomenika Aleksandru Makedonskom sa skopskog trga u Atinu, a da zauzvrat spomenik "Trkač" (Dromeas) bude premešten u Skoplje.
RUDOLF: REPUBLIKA SRPSKA ĆE OTIĆI, SRBE ĆE SLEDITI I HRVATI, ako ne bude dogovora i Bošnjaci ne odustanu od islamizacije!
Takva inicijativa ne postoji, rečeno je za makedonsku agenciju MIA u vladi u Skoplju.
- Prespanski sporazum je potpisan u cilju unapređenja saradnje između dveju država, što će doprineti ekonomskom razvoju regiona. Mi smo fokusirani na implementaciju Prespanskog sporazuma. Prema Sporazumu, u narednom periodu svi spomenici koji pripadaju helenskoj istoriji biće označeni kao takvi. U ovom trenutku ne postoji druga inicijativa u Vladi Republike Severne Makedonije - navodi se u saopštenju vlade u Skoplju.
Pogledajte i kako danas izgleda prestonica Makedonije, ali i koliko su se vlasti u Skoplju potrudile da se predstave kao atara antička civilizacija!!!
Dragan
12.03.2019. 15:22
Treba u Srbiju on je bio SRBIN .