• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer

29.03.2020

12:35

KINA NIJE PROGLASILA KRAJ EPIDEMIJE KORONAVIRUSA! (ISPRAVKA)

Vesti

KINA NIJE PROGLASILA KRAJ EPIDEMIJE KORONAVIRUSA! (ISPRAVKA)

Podeli vest

Tvrdnju o navodnom proglašenju kraja epidemije koronavirusa u Kini objavio je Sputnik, a prenijelo preko 120 portala u BiH i regionu. Ta informacija nije tačna.

Kako bi utvrdili da li su vlasti zaista proglasile kraj epidemije u zemlji u kojoj se virus SARS-CoV-2 prvi put i pojavio, Raskrinkavanje je kontaktiralo kinesku ambasadu u BiH.

Odgovor iz ambasade je stigao brzo nakon našeg upita, a u njemu su nas uputili na komentar kojeg je kineski ambasador u BiH, Ji Ping, dao 28.03. u intervju za Nezavisne novine. Ambasador je u odgovoru na pitanje o trenutnoj epidemiološkoj situaciji u zemlji naveo da je širenje epidemije “uglavnom suzbijeno”, ali da Kini još predstoje “teški i naporni zadaci” na prevenciji i kontroli epidemije:

Do 26. marta, više od 74 hiljade pacijenata zaraženih COVID-19 virusom je izliječeno i otpušteno iz bolnica u Kini. Stopa izlječivosti je premašila 90%. 8. aprila će biti ukinuta restrikcija kretanja u gradu Vuhan. Trenutno je širenje epidemije u Kini uglavnom suzbijeno, s obzirom na činjenicu da većina provincija i gradova već nekoliko dana zaredom bilježi “nulti rast” domaćih slučajeva. Ali “nulti rast” ne predstavlja “nulti rizik”. Do sada je u Kini potvrđeno više od 700 slučajeva uvezenih iz inostranstva. Ostaje rizik pojedinačnih novopotvrđenih slučajeva i izbijanja epidemije u malom krugu. S obzirom na globalnu epidemiološku situaciju, prevencija uvezenih slučajeva i ponovnog domaćeg izbijanja je u središtu pažnje u ovoj fazi, tako da su zadaci prevencije i kontrole epidemije u Kini još teški i naporni.

O ovoj temi u regionu pisali su i Digitalni Forenzički Centar iz Crne gore, te FakeNews Tragač iz Srbije, koji u svom tekstu navodi sljedeće:

“Iako je situacija u Kini drastično bolja nego ranije u pogledu broja novozaraženih i preminulih, netačno je da je u ovoj državi proglašen kraj epidemije.(...) Kineski mediji i portali državnih institucija takođe ne nude ovakvu informaciju. Novinar Jun Mai prati situaciju u vezi sa virusom korona i o toj temi piše za ugledni portal „South China Morning Post“. FN Tragač je stupio u kontakt sa njim i zamolio ga za pojašnjenje u vezi sa navodnim proglašenjem kraja epidemije. Jun Mai navodi da se vlast u Pekingu pohvalila time što je „u velikoj meri zaustavljena lokalna transmisija“, ali da to ne znači da je proglašen kraj epidemije. Štaviše – napominje on – veliki broj striktnih mera je i dalje na snazi.”

Uz to što Nacionalni komitet Narodne republike Kine svakodnevno objavljuje nove izvještaje koji se tiču kontrolisanja epidemije novog koronavirusa u ovoj zemlji, kineska novinska agencija Xinhua 1. aprila je objavila razgovor s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom koji je govoreći o boljem mehanizmu koordinacije kod kontrole epidemije koronavirusa, izjavio sljedeće:

Epidemiološka situacija u Kini se sigurno kreće u pozitivnom smjeru i vrhunac epidemije COVID-19 je završen. (...) U kontrolu epidemije, kao i prevenciju stvaranja mogućih novih žarišta moraju biti uloženi dodatni napori.


Prije nekoliko dana, zvaničnici Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) su izjavili da će borba s epidemijom koronavirusa u svijetu biti dugotrajna bitka.

Reuters je tako 31. marta objavio zaključke s online konferencije WHO-a, te prenio riječi dr. Takeshija Kasaija, regionalnog direktora Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) za Zapadni Pacifik:

"Dozvolite mi da budem jasan. Epidemija koronavirusa na području Azije i Pacifika je daleko od okončanja. Ovo će biti dugotrajna bitka i još se ne smijemo opustiti. 

Kasai je, kako prenosi Reuters, dodao i da nijedna zemlja koja bilježi pad zaraženih od koronavirusa ne bi smjela napustiti propisane mjere zaštite od širenja virusa, jer bi se isti mogao ponovo nastaviti širiti.

Ovaj stav je na konferenciji podržao i tehnički savjetnik WHO, Matthew Griffith:

"Iako neke zemlje i regije bilježe pad broja zaraženih, nova žarišta se stvaraju u drugim dijelovima svijeta, tako da opasnost oko "uvezenih" slučajeva koronavirusa i dalje ostaje. Žarište epidemije je sad u Evropi, no veoma je vjerovatno da će se preseliti u druge svjetske regije.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Jova

pre 4 godine

Kako zavrsila, a sto im se ponovo pojavljuje sars-covid-2 kod izlecenih pacijenata, i to iz potpuno nepozantog razloga, to je licno izjavio dr. Shan Ti, iz Wuhanske bolnice, tamo je 14% pacijenata, od izlecenih, ponovo dobilo bolest... objasnjenje za to nemaju...

Lekar

pre 4 godine

Kod njih je sve krenulo krajem decembra, znači Kina je zaustavila epidemiju posle 3 meseca, uz neviđene mere i fanatičnu DISCIPLINU - kako se mi neodgovorno ponašamo i koliko smo samoživi i bahati, nama će trebati bar 6 meseci da se dođe u fazu u kojoj je sada Kina, da nema novih obolelih. Ohrabrujuće, zar ne?

Jovan

pre 4 godine

Epidemija je krenula od 1 (slovima JEDNOG) čoveka, i proširila se na ceo svet. Sada ima 3000 ( slovima TRI HILJADE) zaraženih u Kini i proglašavaju kraj. Iz matematike sam imao dvojku, ali 30001. Je li Kinezi, koga vi ovde ......?!

sledeća vest

Izbori 2024

Vesti

Primenjene umetnosti važan deo projekta izgradnje beogradskog metroa
Društvo

Primenjene umetnosti važan deo projekta izgradnje beogradskog metroa

Sporazum o saradnji za aktivno uključenje studenata i nastavnog osoblja u projekat izgradnje beogradskog metroa potpisali su juče dekan Fakulteta primenjenih umetnosti prof. Goran Čpajak i direktor JKP „Beogradski metro i voz” Andreja Mladenović. Ovim preduzeće dodatno razvija saradnju sa fakultetima u cilju unapređenja struke, inovacija i tehnološkog razvoja i, od ustanova iz prvenstveno tehničke struke, proširuje je i na fakultete iz oblasti društveno-humanističkih nauka.

17.04.2024

22:23

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija