• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer/Logično/rfi.fr

12.05.2020

07:02

SAD JE SVE JASNO! ZASTRAŠUJUĆA PROŠLOST ČLANOVA "VRHOVNOG SUDA" FEJSBUKA! Oni odlučuju umesto Zakerberga šta sme da se nađe na ovoj društvenoj mreži

Vesti

SAD JE SVE JASNO! ZASTRAŠUJUĆA PROŠLOST ČLANOVA "VRHOVNOG SUDA" FEJSBUKA! Oni odlučuju umesto Zakerberga šta sme da se nađe na ovoj društvenoj mreži

Podeli vest

Fejsbuk je pokrenuo svoj "Vrhovni sud" koji može da odlučuje ​​umesto Marka Zakerberga o stranicama i sadržajima ove društvene mreže. Grupu trenutno čini dvadeset članova, od kojih neki imaju pomalo zastrašujuću prošlost

To je slučaj s jemenskom državljankom Tavakul Karman, članicom Muslimanske braće i Afia Asantewaa Asare-Kyei, izvršnom Soroševom direktorkom "Open Society Initiative" za Afriku.

Foto: printscreen

Tavakul Karman

Popis članova novog Fejsbukovog "Vrhovnog suda" već je kontroverzan. Zaista je zanimljivo videti određene profile na čelu jedne od najvažnijih društvenih mreža na svetu.

KRUŽI OZBILJNO UPOZORENJE FEJSBUKA! Ovakve fotografije morate odmah da obrišete sa profila!

ZAŠTO JE TRAMP ŽIV, A NE LEŽI U NEKOJ RUPI U NJUJORŠKOM PARKU?! Vedrana Rudan zaratila s Fejsbukom - blokirali je zbog širenja "lažnih vesti", a onda je ona naoštrila pero i... NADAHNUTO IM ODGOVORILA!

Foto: facebook

Članovi ovog "Vrhovnog suda" mogu da odlučuju ​​o Fejsbuk sadržaju bez pristanka njegovog tvorca Marka Zakerberga. Među njima je i jemenska književnica Tavakul Karman, dobitnica Nobelove nagrade za mir za 2011., ali prema pisanju Le Mondea iz 2013., ona je "članica islamističkog pokreta u Jemenu". O njoj se razgovaralo i nakon što je objavila svoju podršku Muslimanskom bratstvu, kao i Mohamedu Morsiju, neposredno nakon što ga je vojska skinula s vlasti 3. jula 2013.

Prema raznim stručnjacima za radikalizaciju, poslednjih godina otkriveno je da Fejsbuk ne prepoznaje vezu između obrane ideologije Muslimanskog bratstva i ekstremističke aktivnosti, što bi moglo objasniti izbor Karman za člana "Vrhovnog sud". Imajte na umu da se terorističke veze koje održava Muslimansko bratstvo istražuju u nekoliko zapadnih zemalja. Slično tome, brojni čelnici "Alkaide" bili su u početku aktivni u ovoj maloj grupio o čemu je 2014. dosta pisano.

Ovo je lista svih članova Fejsbukovog Vrhovnog suda koji je osnovan prošle srede.

Prema Fejsbuku, članovi Nadzornog odbora žive u više od 27 zemalja i isvi oni zajedno  govore najmanje 29 jezika. među nima su pored pravnik, aktivista i brojni bivši poličari

Suda ima četiri kopredsednika:-

- Katalino Botero-Marino: Pravnica koja je u periodu od 2008. do 2014. bila specijalni izvestitelj za slobodu izražavanja Interameričke komisije za ljudska prava. Od 2016. godine bila je dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Los Andesu u Kolumbiji.

- Dzamal Grin: profesor prava na Univerzitetu Kolumbia, specijalizovana za odlučivanje o ustavnim pravima.

-Majkl Mekonel: Bivši američki savezni sudija koji je sada profesor ustavnog prava na Univerzitetu Stanford.

- Hele Torning-Šmit: bivša premijerka Danske koja je kasnije obavljala funkciju izvršnog direktora organizacije "Save the Children".

Ostali članovi suda su:

- Afia Asantevaa Asare-Kiei o čijoj smo problematičnom angažovanju pisali, a predstavljajuju je kao zagovornica ljudskih prava u Inicijativi za otvoreno društvo za zapadnu Afriku.

- Evelin Asvad: profesorka prava na Univerzitetu u Oklahomi i bivša pravnica State Departmenta o međunarodnim standardima ljudskih prava.

- Endi Baiuni: Bivši glavni urednik Posta u Džakarti.

 

 

- Ketrin Čen: naučnica za komunikacije na Nacionalnom univerzitetu Chengchi u Tajvanu koja proučava društvene medije, mobilne vesti i privatnost.

- Nighat Ded: zagovornik digitalnih prava koji nudi obuku za digitalnu sigurnost ženama u Pakistanu i širom Južne Azije.

- Pamela Karlan: profesorka zakona Stanford i bivši službenik američkog ministarstva pravde, koji je član upravnog odbora Američkog ustavnog udruženja.

- Tavakul Karman: dobitnik Nobelove nagrade za mir ali i članica "članica islamističkog pokreta u Jemenu".

- Maina Kiai: direktorica "Human Rights Vatch"a Globalnog saveza i partnerstva i bivši specijalni izvestilac UN-a koji je bio zagovornik ljudskih prava u Keniji.

- Sudhir Krishnasvami: aktivista za prava i vicekancelar Nacionalnog pravnog fakulteta Univerziteta Indija.

- Ronaldo Lemos: advokat za tehnologiju, intelektualno vlasništvo i medije koji je stvorio nacionalni zakon o internetskim pravima u Brazilu i predavao pravo na Universidade do Estado do Rio de Janeiro.

- Žuli Ovono: Zagovornik digitalnih prava i anticenzure u Africi koji vodi "Internet Sans Frontieres".

- Emi Palmor: Bivši generalni direktor izraelskog ministarstva pravde koji je vodio inicijative za borbu protiv diskriminacije i promovisanje različitosti.

- Alan Rusbridger: Bivši glavni urednik Gardijana u vreme kada je su objavljena tajna dokumenta koja je obelodanio bivši američki obaveštajac i uzbunjivač Edvard Snouden.

- Andras Sajo: Bivši sudija i potpredsednik Evropskog suda za ljudska prava.

- Džon Sampls: potpredsednik američkog libertarijanskog Instituta Kato koji mnogo piše o društvenim medijima i regulaciji govora.

- Nikolas Suzor: profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Kvinslendu koji se fokusira na upravljanje društvenim mrežama.
 

BONUS VIDEO:




Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

Bora Solunac udario na Đilasa, Ponoša i Miloša Francuza: Teško će objasniti kako to da su uslovi u Beogradu loši, a u Srbiji dobri!
Izbori 2024

Bora Solunac udario na Đilasa, Ponoša i Miloša Francuza: Teško će objasniti kako to da su uslovi u Beogradu loši, a u Srbiji dobri!

Borislav Novaković iz Narodnog pokreta Srbije, poznatiji kao Bora Solunac, rekao je da su sva tri zahteva koja je opozicija imala ispunjena i istakao da će Miloš Jovanović, Zdravko Ponoš i Dragan Đilas teško odbraniti narodu to što u Beogradu bojkotuju izbore jer kažu da ne postoje dobri izborni uslovi, dok u Srbiji izlaze na lokalne izbore.

25.04.2024

09:51

Vesti

Obeležen Međunarodni dan devojčica u IKT!
Politika

Obeležen Međunarodni dan devojčica u IKT!

Narodna Skupština Republike Srbije, Ministarstvo informisanja i telekomunikacija, Udruženje poslovnih žena Srbije i Program Ujedinjenih nacija za razvoj, svečano su obeležili Međunarodni dan devojčica u sektoru informaciono-komunikacionih tehnologija, u Domu Narodne skupštine Republike Srbije.

25.04.2024

16:35

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija