• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer

Izvor: jutarnji.hr

12.08.2020

08:57

ISTRAŽIVALA VEZE MILA ĐUKANOVIĆA S KORUPCIJOM NA MALTI, PA UBIJENA! Sin Metju NEUMORNO TRAŽI NJENE UBICE!

Vesti

ISTRAŽIVALA VEZE MILA ĐUKANOVIĆA S KORUPCIJOM NA MALTI, PA UBIJENA! Sin Metju NEUMORNO TRAŽI NJENE UBICE!

Podeli vest

Dafne Karuana Galicija u trenutku smrti istraživala je tadašnjeg premijera Crne Gore Mila Đukanovića, odnosno veze Đukanovića, odnedavno bivšeg premijera Malte Džeozefa Muskata te kompanija u vlasništvu azerbajdžanske i kineske ekonomske elite

“Gde god da pogledaš lopovi. Situacija je očajna”, napisala je Dafne Karuana Galicija na svom blogu i bila je to poslednja objava pre nego što je stradala od bombe koja je podmetnuta pod njen automobil. Bio je 16. oktobra 2017. godine, a njen sin Metju od tada je posvećen traganju za njenim ubicama.

I sam novinar, Metju Karuana Galicija dao je prošlog vikenda intervju crnogorskim Vijestima u kojem je otkrio da je njegova majka u sklopu istrage o korupciji na Malti istraživala i tadašnjeg premijera Crne Gore Mila Đukanovića, odnosno veze Đukanovića, odnedavno bivšeg premijera Malte Džeozefa Muskata te kompanija u vlasništvu azerbajdžanske i kineske ekonomske elite.

Foto: REUTERS/Shannon Stapleton

U trenutku smrti Galicija je istraživala projekt izgradnje vetroelektrane Možura na istoimenom brdu između Bara i Ulcinja. Advokat njene porodice i zastupnik u malteškom parlamentu Džejson Azopardi smatra da je Galicija ubijena kako bi se zaustavilo iznošenje detalja o korupciji vezano za vetroelektranu.

Biznismen

Još 2015. Galicija je prvi put počela da spominje veze Podgorice i Malte. Reč je o “jednoj od najkorumpiranijih svetskih država”, piše o Crnoj Gori Galicija , prenoseći vest o susretu na kojem je dogovoreno da malteška energetska kompanija Enemalta kupi Možuru.

“Premijer i njegov korumpirani podanik Mizi (Konrad Mizi, ministar energetike) trenutno nešto petljaju u Crnoj Gori. Zato nećete biti iznenađeni kad vam kažem da je Milo Đukanović u Crnoj Gori dobio nagradu Organizovanog kriminala i korupcije za Osobu godine”, piše Galicija.

Njen sin ističe da je pre smrti istraživala veze dužnika u Azerbajdžanu, Đukanovića u Crnoj Gori, dužnika s Malte poput premijera Muskata, ministra Mizija i šefa Muskatovog kancelarije Kita Šembrija i predstavnike Shangai Electrica, kompanije koju kontroliše kineska vlada. To joj je odmah probudilo sumnje.

Postoje, tvrdi Metju Galicija, indicije da je banka Univerzal Capital umešana u slučaj jer je Jorgen Feneč, biznismen optužen za novinarkino ubojstvo, primao uplate iz izvora koji su potvrđeno povezani s kriminalnim delovanjem, a imaju račun u spomenutoj banci.

“Račun u toj banci možda je korišćen kao crni fond za korupciju, a to bi trebala istražiti američka i evropska nadležna tela”, navodi Galicija.

Prema njemu, projekt Možura je primer organizovane kriminalne mreže koju su formirali dužnici i biznismeni iz nekoliko svetskih zemalja kako bi “krali novac nama ispred nosa”, navodi u intervjuu Vijestima.

“Taj projekt je delovao sitno pored većih privatizacijskih poslova. Nakon prevare počinjene na Malti s projektom Elektrogas, kriminalni krak ušao je u Crnu Goru, Albaniju i Severnu Makedoniju”, tvrdi Galicija.

Činjenicu da crnogorski parlament odbija da formira odbor koji bi istražio Možuru, Galicija vidi kao medveđu uslugu.

“Moć i uticaj s vremenom će oslabiti, a s time i moć da se zataškaju zločini”, navodi Galicija.

Smatra da bi EU mogla pritisnuti Crnu Goru da se obračuna s kriminalom te da treba tražiti istinske reforme pre priključenja Crne Gore.

Putovanja

Na njegov intervju usledile su brojne reakcije. Koalicija Crno na belo istupila je navodeći da je intervju samo još jedna u nizu potvrda njihovoj tvrdnji da istraga o ubistvu novinarke s Malte vodi do Mila Đukanovića.

Koalicija Crno na belo optužila je državni vrh da je bio uključen u korupciju koja se dogodila kroz taj projekt kojeg su od špansko-domaće kompanije preuzele firme sa Sejšela i iz Dubaija.

Možura je trenutno jedna od najvećih korupcionaških afera koja trese EU. Jedino kroz opsežnu međunarodnu istragu možemo doći do istine. U ovoj prevari, koju plaćaju građani Crne Gore kroz račune za struju, umreženi su dužnici iz više zemalja.

No ono što je definitivno omogućilo takvu brutalnu korupciju je odluka vlade Crne Gore da ustupi stotinu miliona evra subvencija vlasnicima projekta. Bez toga Možura nikoga ne bi ni zainteresovala”, smatra koalicija. Predsednik Građanskog pokreta URA Dritan Abazović otišao je korak dalje i komentarisao kako su građani kroz račune za struju “verojatno platili i novinarkino ubistvo”.

“Đukanović je dok je bio premijer ugovarao ovaj po građane vrlo štetan posao, a upravo ga je Branimir Gvozdenović tehnički realizovao. Trebao bi da objasni zbog čega je za vreme priprema projekta na desetine puta putovao u Maltu i zašto je ovaj posao bio vredan toliko njegove pažnje”, navodi koalicija.

Savjetnici

“Više je nego indikativno to da je sin ubijene novinarke doveo u vezu bankovni račun grčkog preduzetnika s crnogorskim pasošem Petrosa Statisa koji u Crnoj Gori kontroliše deo medijske scene koja upravo brani lik i delo Mila Đukanovića i opravdava njegove korupcijske poduhvate. Ovi detalji su svakako nedostajali u sklapanju kompletnog mozaika”, objašnjavaju u koaliciji Crno na belo.

U Malti su zbog slučaja padale glave. Premijer Muskat otišao je tek krajem prošle godine i to nakon velikih protesta. No, nije otišao daleko. Ostao je u svojstvu političko-ekonomskog savetnika vlade. Njegovi najbliži saradnici (Galicija je Mizija zvala njegovim korumpiranim podanikom) dali su ostavke.

Muskatov mandat obeležile su brojne afere, poput skandala s privatizacijom pogona za proizvodnju električne energije, odobravanja privatnicima da preuzmu upravu nad tri glavne javne bolnice te investicija Enemalte u vetroelektranu u Crnoj Gori (plaćena po tri puta višoj ceni i potom prodana). No, one još nisu istražene i preostaje mnogo posla.

Najbogatiji čovek na Malti Jorgen Feneč, inače direktor malteško-azerbajdžansko-nemačke kompanije Electrogas, izvukao je višemilionski iznos iz preprodaje Možure. Veruje se da je Galicija to namirisala i za to platila. Danas je glavni okrivljeni za njeno ubistvo, a tvrdi da je nevin.

Foto: Tanjug/AP

Galicijin sin ne sumnja da nije jedini odgovoran i nada se da će se potpuna istina rasvetliti.

Postovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.

Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.

Naše aplikacije možete skinuti na:


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Društvo

JOŠ Društvo VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set