• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Tanjug

24.03.2016

00:46

KRVLJU UREZANO U PAMĆENJE: 17 godina od NATO bombardovanja!

Društvo

KRVLJU UREZANO U PAMĆENJE: 17 godina od NATO bombardovanja!

Podeli vest

Na današnji dan pre 17 godina snage NATO-a su počele bombardovanje tadašnje Savezne Republike Jugoslavije

Napadi su trajali 11 nedelja i u njima je, prema procenama iz različitih izvora, poginulo između 1.200 i 4.000 ljudi.

U bombardovanjima, koja su bez prekida trajala 78 dana, teško su oštećeni infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture...

Napad na Srbiju, odnosno SRJ, izvršen je bez odobrenja Saveta bezbednosti UN, što je bio presedan. 

Naredbu je tadašnjem komandantu savezničkih snaga, američkom generalu Vesliju Klarku, izdao generalni sekretar NATO-a Havijer Solana. 

Public

Klark je kasnije, u knjizi "Moderno ratovanje", napisao da je planiranje vazdušne operacije NATO-a protiv SRJ "sredinom juna 1998. već uveliko bilo u toku" i da je završeno krajem avgusta te godine. 

SRJ je napadnuta kao navodni krivac za humanitarnu katastrofu na Kosovu i Metohiji (neposredni povod bili su događaji u Račku) i neuspeh pregovora o budućem statusu pokrajine koji su vođeni u Rambujeu i Parizu . 

Nakon što je Skupština Srbije potvrdila da ne prihvata odluku o stranim trupama na svojoj teritoriji i predložila da snage Ujedinjenih nacija nadgledaju mirovno rešenje sukoba na Kosovu, NATO je 24. marta 1999. u 19.45 časova započeo vazdušne udare krstarećim raketama i avijacijom, na više mesta u Srbiji i Crnoj Gori. 

Public


Devetnaest zemalja Alijanse počelo je bombardovanje sa brodova u Jadranu, iz četiri vazduhoplovne baze u Italiji. 

Najpre su gađani protivvazdušna odbrana i drugi objekti Vojske Jugoslavije, i to u Prištini, Batajnici, Rakovici (Straževica), Mladenovcu i drugde.

Prema proceni Vlade Srbije, u bombardovanju je poginulo najmanje 2.500 ljudi,od kojih 89 dece (prema pojedinim izvorima ukupan broj poginulih bio je gotovo 4.000), a ranjeno je i povređeno više od 12.500 osoba. 

Public



Ukupna materijalna šteta procenjena je tada na 100 milijardi dolara. Ratni gubici NATO-a u ljudstvu i tehnici nikada nisu obelodanjenii. 

Tadašnje vlasti u Beogradu su tvrdile da je oboreno više desetina letelica, što nikada nije potvrđeno. Ruska agencija APN objavila je da je NATO izgubio preko 400 vojnika i preko 60 letelica, dok je američki predsednik Bil Klinton naveo u govoru 10. juna 1999. godine da NATO nije pretrpeo "nikakve žrtve". 

Public

U Muzeju vazduhoplovstva u Beogradu čuvaju se ostaci srušenih aviona F-117, F-16, bespilotnih letelica, krstarećih projektila... 

Gotovo da nema grada u Srbiji koji se tokom 11 nedelja napada nije našao na meti.

U bombardovanju je uništeno i oštećeno 25.000 stambenih objekata, onesposobljeno 470 kilometara puteva i 595 kilometara pruga. 

Oštećeno je i 14 aerodroma, 19 bolnica, 20 domova zdravlja, 18 dečjih vrtića, 69 škola, 176 spomenika kulture i 44 mosta, dok je 38 mostova razoreno.

Tokom agresije izvršeno je 2.300 vazdušnih udara na 995 objekata širom zemlje, a 1.150 borbenih aviona lansiralo je blizu 420.000 projektila ukupne mase 22.000 tona. 

NATO je lansirao 1.300 krstarećih raketa, izručio 37.000 "kasetnih bombi", od kojih je poginulo oko 200 osoba, a ranjeno je više stotina, i upotrebio zabranjenu municiju sa osiromašenim uranijumom. 

Public

Uništena je trećina elektroenergetskog kapaciteta zemlje, bombardovane su dve rafinerije u Pančevu i Novom Sadu, a snage NATO-a su prvi put upotrebile i takozvane grafitne bombe za onesposobljavanje elektroenergetskog sistema

Posle više diplomatskih pritisaka, bombardovanje je okončano potpisivanjem Vojno-tehničkog sporazuma u Kumanovu 9. juna 1999, da bi tri dana potom počelo povlačenje snaga SRJ sa Kosova i Metohije. 

Pošto je generalni sekretar NATO-a 10. juna 1999. izdao naredbu o prekidu bombardovanja, poslednji projektili pali su na području sela Kololeč (nedaleko od Kosovske Kamenice), u 13.30 sati. 

Tog dana Savet bezbednosti UN usvojio je Rezoluciju 1244, a u pokrajinu je upućeno 37.200 vojnika Kfora iz 36 zemalja, sa zadatkom da čuvaju mir, bezbednost i obezbede povratak izbeglih dok se ne definiše širok autonomni status.


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Svi komentari
Dragan

pre 8 godina

gde su sada boje zastave Srbije u svetu na znak secanja za taj zlocin koji su uradili isto teroristi ali evropski

zaboraviti se Ne

pre 8 godina

A gde je sudjenje za ovo delo terorizma?

milenko

pre 8 godina

Drzavni \"legalni\" terorizam izrodio terorizam.Odrekli se \"deteta\", cini se da je kasno.

marko

pre 8 godina

A danas nam ti isti setaju po Srbiji. Ti koji su im dozvolili bi trebali da urame ovaj clanak i stave na zid. Cisto da se ne zaboravi.

lale

pre 8 godina

Sta reci.Uporedi nas sa TETORISTIMA.Nas bombardovali a njih miluju u Siriji.Valjda dok ne sruse Ajfelov toranj.

Provincijalac

pre 8 godina

Da li je neko mozda zaboravio  ?  Ameri, Britanci, Francuzi, Nemci, Holandjani...... Jesmo li zaboravili to ? n

Mirko

pre 8 godina

Srbin brzo zaboravi zato nam je tako kako je vec!

Bane Kostic

pre 8 godina

I sada ja treba da placem zbog Brisela,Pariza..... Necu da glumim vec kazem kako osecam-bas me briga za njih.I taj Brisel i taj Pariz su prema nama bili mnogo suroviji i nikom nista.I da,kriv je i taj "obican"narod.To je njihova vlast,njihov izbor,od njihovog imperijalizma zive te ekonomije koje su im omogucile lagodan zivot.Samo rokaj.

janko saraku

pre 8 godina

Nikad ne zaboraviti nikad. NATO zlo zla.

Marko

pre 8 godina

A sta je urezano u pamcenje? Bolesna politika Slobodana Milosevica koja nas je dovela do bombardovanja. I treba, da nam se nikada ne ponovi.

Stojce

pre 8 godina

Ko god hoce da me uvede u NATO ja sam protiv njega jer nam kao i NATO ne zeli nista dobro

Srdjan

pre 8 godina

I posle ce prolaze kroz Srbiju . Pa neka probaju !

petar

pre 8 godina

Данас је тужан дан. Хоћу све националне институције да видим у бојама моје тробојке.Хоћу људе који хоће да се сећају сваке наше жртве и да господаре рата стално подсећају на 1999. годину, а не да кад ти гости дођу причају о праисторији да се гости не би узбудили или лоше осећали. Ја ћу их све памтити , а ви браћо Срби како хоћете.Нема праштања, слобода и достајанство за српски народ!

zozonbg

pre 8 godina

I bas danas su odlucili da presude Karadzicu. Haska OLOS !!!

Dera

pre 8 godina

Prolivena krv i zivoti se ne mogu nicim nadoknaditi !!! Unistavanje svega sto smo radom stvorili itekako se moze i mora nadoknaditi , zato se namece pitanje , sta je sa ratnom odstetom ???

Miloš Obilić

pre 8 godina

I ko danas ima pravo iz tog sveta da od nas traži solidarnost za njihove žrtve terorizma ? Samo bezočni i licemerni skotovi !

Izbori 2024

TV

Šta se krije iza jezivog projekta "Lavanda"? Veštačka inteligencija napravljena zato da ubija! (VIDEO)
Live TV

Šta se krije iza jezivog projekta "Lavanda"? Veštačka inteligencija napravljena zato da ubija! (VIDEO)

Gost "Info dana" bio je analitičar Saša Borojević. On je govorio o tome na koji način su povezani svi ratovi koji se trenutno rasplamsavaju po celom svetu. Evo kakve veze ima Balkan i Srbija sa projektima velikih sila. Uživo u program, putem vajber linka, uključio se i Dževad Galijašević, stručnjak za terorizam koji je komentarisao kompleksne odnose između Amerike i Izraela.

19.04.2024

17:55

Mnogo je nelogičnosti u slučaju ubijene Danke Ilić! Zašto ubice neće da kažu gde je telo? (VIDEO)
Live TV

Mnogo je nelogičnosti u slučaju ubijene Danke Ilić! Zašto ubice neće da kažu gde je telo? (VIDEO)

Mnogo je nelogičnosti u slučaju ubistva Danke Ilić. Osumnjičeni za ubistvo od samog početka pokazuju vrlo neobično ponašanje. O tome šta je sve neobično u ovom slučaju, u emisiji "Info dan" govorile su Maja Jovanović iz Biroa za borbu protiv trgovine decom i psihološkinja Katarina Matić. Uživo u program javila se i novinarka Informera Vesna Jović sa najnovijim informacijama iz okoline Bora.

19.04.2024

16:35

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija