• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: J. M. - M. M. D

27.01.2017

18:09

ALARMANTNO! STRUČNJACI UPOZORAVAJU NA KASNI RAZVOJ NAJMLAĐIH: Deca do 4. godine znaju da kažu samo "mama"!

Društvo

ALARMANTNO! STRUČNJACI UPOZORAVAJU NA KASNI RAZVOJ NAJMLAĐIH: Deca do 4. godine znaju da kažu samo "mama"!

Podeli vest

Mališani u Srbiji sve kasnije progovaraju, većina do četvrte godine zna tek nekoliko smislenih reči. Uzrok toga je što roditelji ne komuniciraju sa decom, već ih od malih nogu "zabavljaju" mobilnim telefonima, kažu stručnjaci

Deca u Srbiji sve kasnije nauče da govore, mnoga do četvrte godine znaju da kažu samo "mama" i "tata", upozoravaju logopedi i pedagozi. Prema njihovom rečima, uzrok toga je što roditelji zbog obaveza retko komuniciraju sa decom, već se trude da ih "zabave" mobilnim telefonima i tabletima.
Stručnjaci kažu da svako dete koje do napunjene treće godine ne počne da izgovara smislene reči odmah treba odvesti kod logopeda.

Krivi su telefoni

Neda Milošević, predsednica Udruženja logopeda Srbije, kaže da je najveći problem što savremeni roditelji zbog mnogo obaveza nemaju vremena da budu sa svojom decom i da sa njima pričaju.

ŠKOLE PRIHVATILE: Đaci će nostiti uniforme

Kasno se javljaju logopedu

Neda Milošević kaže da u Srbiji roditelji najčešće zakasne kod logopeda, jer dovode decu staru oko pet godina.
- Decu to mnogo košta i mogu da imaju ozbiljne probleme u školi ukoliko ih roditelji na vreme ne odvedu kod logopeda i istraže zbog čega lepo ne govore. Važno je slušati svoju decu i pratiti njihov razvoj, a probleme rešavati na vreme - kaže logoped.

- Mame i tate uglavnom decu zabavljaju dečjim kanalima i mobilnim telefonima i tako ostvaruju samo pasivnu komunikaciju, koja uopšte ne razvija govor. Igranje igrica, gledanje nemih crtaća ili onih na engleskom jeziku samo zbunjuje decu, koja umesto da počnu da pričaju, uglavnom slabo govore ili se sporazumevaju pokretima - kaže Miloševićeva.

Prema njenim rečima, govor je urođena sposobnost, ali je uticaj sredine veoma važan i odrasli moraju dosta da rade sa decom dok ne izgovore prve reči.

- Dete najkasnije do 18 meseci treba da razume sve što mu roditelji govore i da već ponavlja pojedine reči. Do dve godine deca treba da govore proste rečenice ili da povezuju dve-tri smislene reči. Ukoliko dete ne govori do svoje treće godine, obavezno bi trebalo da se roditelji obrate logopedu, koji će da uradi testove i utvrdi zbog čega dete ima problem, a potom da krene i sa vežbama - objašnjava naša sagovornica.

KAKO RAZVOD ZAISTA UTIČE na budućnost vašeg deteta?

Shutterstock

Saveti za bolji govor:

* ograničenje mobilnih uređaja
* više razgovora sa decom
* aktivne igre
* druženje sa ostalom decom
* čitanje bajki
* poseta logopedu

Pedijatar dr Saša Milićević upozorava na alarmantnu situaciju među mališanima koji sve kasnije počinju da govore i sklapaju rečenice.

- Gledajući u telefon, deca su navikla da ćute i sve rade pokretima prstiju. Zato mališani do tri, čak i četiri godine sve traže pokretom ruku, jer nemaju naviku da govore i obraćaju se drugima. To sve veoma loše utiče na psihu i motoriku dece. Zbog toga i imamo poražavajuću statistiku i činjenicu da današnja deca do četvrte godine uopšte ne pričaju kako treba. Njihov fond reči je minimalan, jedva znaju osnovne reči "mama", "tata", "ajde", "daj" - ističe dr Milićević.

(VIDEO) MAMA, a kako ste ti i tata dobili bebu?

Greške roditelja

Razvoj deteta

Do 18 meseci - razume šta mu roditelji govore i ponavlja reči
Do dve godine - povezuje dve do tri reči, izgovara proste rečenice
Do tri godine - izgovara čitave smislene rečenice

Psihoterapeut dr Zoran Milivojević saglasan je sa tvrdnjama stručnjaka i smatra da, koliko su krivi mobilni telefoni, podjednako su odgovorni i roditelji koji idu linijom manjeg otpora i bukvalno "čitaju misli" svojoj deci.

- Jasno je da deca već sa godinu-dve dana uspešno barataju mobilnim telefonima i gledaju ono što im se sviđa, bez potrebe da razgovaraju, igraju se i druže sa ostalom decom. Ali isto tako najveći krivci su i roditelji koji na prvi pokret ili mimiku deteta reaguju i daju mu ono što traži umesto da ga nateraju da izgovori rečenicu i da im se obrati. To je pogrešno, dete uči da govori slušajući razgovore okoline i obraćanje roditelja. Na taj način razvija veštinu slušanja, širi vokabular i usvaja govor - objašnjava dr Milivojević.

Pratimo evropske trendove

Kada je u pitanju dečji govor i njihov vokabular, situacija u Evropi je slična kao i u Srbiji. Prema istraživanju, u Velikoj Britaniji svaka četvrta osamnaestomesečna beba ne govori ni 20 reči, koliko iznosi minimum po međunarodnom standardu! Uočeno je da svako šesto dete, od toga četvrtina dečaka, ne govori ni sa dve godine. Psiholozi su ovaj novi trend nazvali "lenjost u izražavanju" i ističu da svako dete ima svoj ritam razvoja.

 


 

 

 

 

 


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Lazni bot

pre 7 godina

Kad je drzavna strategija da se deca vaspitaju peko Farme i Parova a koje to uspe da izdrzi konferencije za stampu velikog vodje sigurno nece.

Vlado

pre 7 godina

Deca su danas daleko inteligentnija nego pre. Da li je to dobro ili ne videce oni sami kada budu vodili ovaj svet, nadam se ne ka unistenju.\n

Izbori 2024

TV

Niko ne priča o tome šta se desilo u Kravicama ili Bratuncu! Nemačka po svaku cenu hoće da opere sve što je radila tokom 20. veka! (VIDEO)
Live TV

Niko ne priča o tome šta se desilo u Kravicama ili Bratuncu! Nemačka po svaku cenu hoće da opere sve što je radila tokom 20. veka! (VIDEO)

Zašto se pitanje navodnog genocida u Srebrenici poteže danas, 29 godina kasnije, dok na Bliskom istoku Izrael svakodnevno ubija veliki broj palestinskih civila? Ko stoji iza sramne rezolucije i šta je skriveni motiv za nju? Na ovu temu, u "Info jutru" Informer TV, govorio je Vladimir Marinković, predsednik Kongresa srpsko-američkog prijateljstva.

23.04.2024

10:06

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija