• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Tanjug/Informer.rs

17.05.2017

18:58

JAVNOST UZNEMIRENA ZBOG SMRTONOSNE IGRICE! Deca zovu nacionalnu liniju i u panici pitaju 'Šta da radim ako i meni stigne poruka na Fejsu?'

Društvo

JAVNOST UZNEMIRENA ZBOG SMRTONOSNE IGRICE! Deca zovu nacionalnu liniju i u panici pitaju 'Šta da radim ako i meni stigne poruka na Fejsu?'

Podeli vest

Mladi u Srbiji sve češće zovu nacionalnu dečju liniju kako bi se raspitali o onlajn video-igrici "Plavi kit" koja je javnosti postala poznata po brutalnim zadacima i pozivima učesnika na suicid

Savetnica na dečjoj liniji Jovana Grbić kaže da se uglavnom javljaju deca od 10-11 godina, a najčešće pitaju kako je nastala ta igrica, da li to može njima da se dogodi, šta ako dobiju poruku na Fejsbuku ili ih neko natera da izvrše suicid?

Prema njenim rečima, do sada nije bilo poziva onih koji su počeli da igraju tu onlajn igru. 

- Pre dva dana imali smo poziv jednog momka od 16 godina koji je bio vidno uznemiren. Pitao je, šta ako dobijem poruku na fejsu, kako da reagujem? Pošto smo svi prošli obuku kako da razgovaramo sa decom, rešili smo situaciju i uspeli da ga smirimo - rekla je ona Tanjugu na obeležavanju Svetskog dana telekomunikacija i dečje linije.

DA LI SI SPREMNA DA UMREŠ? Užas, devojčica iz Beograda umalo žrtva SMRTONOSNE IGRICE!

Grbićeva navodi da mladi zovu za različite stvari, pitaju kako da kažu roditeljima za loše ocene, kome da se obrate u slučaju neželjene trudnoće ili neke bolesti, a tu su i teme i poput zaljubljivanja.

- Linija postoji već 12 godina, imamo 42 savetnika, svi smo aktivni 365 dana godišnje. Tu rade obučeni ljudi, defektolozi, socijalni radnici, pedagozi, svi su iz humanističkih nauka koji rade dugo sa decom - rekla je ona. 

SMRTONOSNA ZAMKA OVAKO POČINJE... Novinar POKUŠAO DA IGRA "PLAVOG KITA", evo šta mu se dogodilo!

Mirjana Marković iz dečje linije, koje podržava Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja objašnjava da je reč o telefonskom servisu za podršku deci, mladima i odraslima koji su zabrinuti za decu. 

Shutterstock


- To su najraznovrsnije teme, od školskih tema preko vršnjačkog nasilja, psiho socijalnih tema koje obuhvataju nekih 15 kategorija gde ima niskog samopouzdanja, samopoštovanja, anksioznosti, fobija, problema sa ishranom... - rekla je ona Tanjugu.

SABLASNO! Ovako STVARNO izgledaju poslednji minuti pred SMRT!

Ističe da deca najviše zovu zbog vršnjačkih odnosa i nasilja koje podrazumeva isključenje iz vršnjačke grupe ili pritisak. 

- Da bi se neko izborio da pripada nekome ili nečemu mora pod pritiskom te grupe da prihvati neke oblike ponašanja koji nisu možda u njegovoj moralnoj sferi, tu je nagovaranje od vršnjačke grupe da se proba i eksperimentiše sa drogom, sa cigaretama, alkoholom, a u najnovije vreme problem je digitalno nasilje. Devojčice od 13, 14 do 16 godina su najugroženije - rekla je Marković.

Devojčice, kaže ona, pokušavaju da izgledaju kao devojke od 25 godina i taj raskorak između biopsihološkog sazrevanja i onoga što im se nudi i plasira dovodi do toga da prave greške. 

- Teško je zaustaviti te fotke koje one prave najboljoj drugarici, dečku u koga se zaljube i onda dođe do raskida i do ucenjivanja. Počinje od emotivnog ucenjivanja, a može da pređe i u neki drugi oblik - rekla je Marković.

Na pitanje šta se savetuje u tim slučajevima i šta je zadatak onih koji rade na dečjim linijama, Marković kaže da se razgovara sa decom, podstiču se da prepoznaju snagu u sebi, da osvetle problem, da ga prihvate i da prepoznaju da mogu da ga reše.

- Mi ne radimo terapiju ili neko dublje savetovanje nego apelovanje na njihov proaktivni stav u rešavanju svojih problema, jer svako sebe najbolje zna, pa zašto bismo to uskraćivali deci - poručila je Marković.


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Izbori 2024

FLAŠA KOALICIJA! I ovo smo vam rešili, bar recite hvala: Evo imena za izbornu listu "hik" opozicije!
Izbori 2024

FLAŠA KOALICIJA! I ovo smo vam rešili, bar recite hvala: Evo imena za izbornu listu "hik" opozicije!

Otpadnici od tajkuna Dragana Đilasa, lažni ekolozi Aleksandar Jovanović Ćuta, Dobrica Veselinović i Radomir Zanzibarićanin Lazović, nedavno su obelodanili da izlaze na izbore u prestonici i otkrili da će nastupati pod sloganom "Biram borbu", ali je - s obzirom na njihove koloritne biografije i nastupe u javnosti - slogan "Biram flašu" svakako mnogo prikladniji.

24.04.2024

12:13

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Everton srušio Liverpul, Junajted slomio uporni Šefild!
Fudbal

Everton srušio Liverpul, Junajted slomio uporni Šefild!

Fudbaleri Evertona pobedili su u derbiju nadoknađenog 29. kola velikog rivala Liverpul sa 2:0, dok je Mančester junajted tek pred kraj susreta sa Šefild junajtedom uspeo da "prelomi" 4:2. Jako važne pobede ostvarili su igrači Bornmuta nad Vulvsima 1:0 i Kristal palasa protiv Njukasla 2:0.

24.04.2024

23:05

Planeta

Šta se to dešava u Kini, tonu Peking, Šangaj i još druga 82 milionska grada! Ako naučnici ne nađu ređšenje biće potopljeni!
Kataklizma u najavi!

Šta se to dešava u Kini, tonu Peking, Šangaj i još druga 82 milionska grada! Ako naučnici ne nađu ređšenje biće potopljeni!

Nova studija objavljena u časopisu Science otkriva da skoro polovina velikih kineskih gradova tone, stavljajući milione stanovnika u opasnost od poplava. Istraživači su analizirali 82 kineska grada sa populacijom većom od dva miliona koristeći satelitske podatke kako bi pratili promene nadmorske visine između 2015. i 2022. godine.

24.04.2024

22:11

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija