• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: vesti-online.rs

02.10.2017

09:55

ZASTRAŠUJUĆE! SRBI VIŠE STRADAJU OD SOPSTVENE, NEGO OD TUĐE RUKE: Alarm je davno upaljen, reakcija izostala!

Društvo

ZASTRAŠUJUĆE! SRBI VIŠE STRADAJU OD SOPSTVENE, NEGO OD TUĐE RUKE: Alarm je davno upaljen, reakcija izostala!

Podeli vest

Srbija se prema stopi suicida nalazi u gornjoj polovini liste evropskih zemalja. Ipak, zastrašujući je podatak da Srbi češće stradaju od sopstvene ruke nego kao žrtve ubistava i saobraćajnih udesa

- Podaci koji se odnose na period od 2012. do 2016. godine potvrđuju da je broj samoubistava u Srbiji veći od broja poginulih u saobraćajnim nesrećama i broja ubijenih. Konkretno, podaci iz prošle godine govore da su se desila 962 samoubistva, dok su 123 osobe ubijene, a 551 je poginula u nesrećama - kaže za "Vesti" dr Goran Penev iz Centra za demografska istraživanja Instituta društvenih nauka u Beogradu.

Ipak trend smanjenja

Goran Penev ističe da prema zvaničnim podacima Republičkog zavoda za statistiku u Srbiji postoji trend smanjenja apsolutnog broja samoubistava i njihovog udela u ukupnom broju nasilnih smrti.
- Tako je samo za pet godina broj samoubistava smanjen sa 1.245, koliko ih je bilo 2012, na 962 evidentirana prošle godine. Procentualno, njihov udeo u ukupnom broju nasilnih smrti je smanjen sa 37,9 na 33,7 odsto - precizira Penev.

Mentalni poremećaji

Onespokojavajući statistički podatak o velikom broju samoubistava u Srbiji može se dovesti u vezu sa više faktora, ali ne postoji jedan, dominirajući razlog. 

Generalno, muškarci češće uskraćuju sebi život u odnosu na suprotni pol, češće to rade starije osobe i manje obrazovane.

- Kod većine suicidologa je prihvaćeno da su mentalne bolesti najznačajniji faktor rizika suicidnog ponašanja. Rezultati koji se odnose na takozvani evropski kulturni milje ukazuju da mentalni poremećaji stoje u osnovi četiri petine svih pokušaja samoubistava - dodaje Penev.

Iako nas sa televizija sa nacionalnom frekvencijom često zapljuskuju medijske akcije o tome da "ne vozimo brže od života", kao i iznova i iznova produžavanje roka za predaju nelegalnog oružja, utisak je da se država na sličan medijski vidljiv način ne obraća građanima sklonim depresiji. 

Ljudima odbačenim od društva, od porodice, na ivici egzistencije, neizlečivo bolesnim ili emotivno ranjivim zbog neuzvraćene ljubavi ili otkaza na poslu. 

(VIDEO) ĆERKU SILOVAO 1.550 PUTA, TRI PUTA ZATRUDNELA, NA KRAJU RODILA DETE: Ovog demona postideo bi se i sotona lično!

A sve su to mogući motivi za samoubistvo. 

Nema organizovane akcije, nema poziva lekara i stručnjaka sa porukom očajnim ljudima da nisu sami. Postoji, doduše, nevladina organizacija Srce, koja se bavi preventivnim delovanjima sa osobama koje su deo rizičnih grupa i, uz obeležavanje Međunarodnog dana prevencije samoubistava (10. septembar), to je manje-više sve.

pixabay.com

- Možda je grozno poređenje, ali veća je briga o psima lutalicama nego o ljudima koji razmišljaju o okončanju života. Nema strateškog plana, ni akcionog plana, a ako toga nema, praktično ne postoji prevencija samoubistava u Srbiji - izjavila je za N1 Branka Kordić, klinički psiholog.

Akcija u Beogradu

Pre nekoliko godina Srbija se s akcijom namenjenom potencijalnim samoubicama našla u svetskim medijima, ali ta akcija je kratko trajala. 

Svako ima svoj prag trpljenja

Stručnjaci upozoravaju da siromaštvo nije glavni okidač beznađa koje dovodi do samoubistva. To pokazuje i podatak da Albanija, jedna od najsiromašnijih država Starog kontinenta, ima i najmanji broj samoubistava. Prag duševnog bola zbog nemaštine različit je kod svakog pojedinca. Pre nekoliko godina pilot Vojske Srbije Aco Petrović prekratio je sebi život zbog teške materijalne situacije. Bila mu je smanjena plata, a on sa 78.000 dinara plate nije mogao da nađe izlaz i otplaćuje kreditnu ratu za stan u iznosu od 300 evra. Na drugoj strani, u osmočlanoj porodici iz Titela otac se ubio ne videći kraj bede svoje porodice koja je živela od 19.000 dinara socijalne pomoći!

Gradska vlast Beograda, u saradnji sa marketinškom agencijom "Meken Erikson", 2010. je instalirala projektor ispod Brankovog mosta koji je na površini Save emitovao poruku "Niste sami".

MAJKA MONSTRUM ISPEKLA ĆERKU (2) NA ROŠTILJU! Verovala je da samo DUŠA KREMIRANIH ljudi može da ode u raj!

Uz poruku je išao i broj telefona Kancelarije za prevenciju samoubistava. Sve se to moglo videti naginjanjem preko ograde, sa pozicije koju su zauzimale samoubice na mostu koje je već decenijama najčešće javno mesto Beograđanima namernim da sebi oduzmu život.

NOVA REKONSTRUKCIJA ZLOČINA U BORČI: Evo kako je izgledao POSLEDNJI DAN života Jelene Marjanović!

Na tom broju (0-800-201-200) sada se nalazi korisnički servis Pošta Neta za televiziju i internet! Otkad ovaj broj više nije u službi očajnim ljudima spremnim na najgore, "Vesti" nisu uspele da saznaju. 

Nije to znao ni operater koji se javio na broj, niti su nam dali precizan odgovor na pitanje do kada je trajala akcija u "Meken Eriksonu".

 

Od Srbije su gore Crna Gora, Rusija, Mađarska, Litvanija

Srbija se prema stopi suicida nalazi u gornjoj polovini liste evropskih zemalja. Prema podacima iz 2010, sa 16,6 samoubistava na 100.000 stanovnika ona se nalazila na 15. mestu u Evropi. Na vrhu te evropske rang-liste bile su Litvanija (32,9 na 100.000), Belorusija, Crna Gora, Mađarska i Rusija.
- Što se tiče Crne Gore, treba istaći da su podaci o broju samoubistava nedovoljno pouzdani jer je to, koliko je meni poznato, jedina evropska zemlja čija zvanična statistika ne objavljuje podatke o smrtnosti usled samoubistva, već se od 2010. dobijaju na osnovu vrlo šturih saopštenja Uprave kriminalističke policije - navodi Penev.

 




Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Izbori 2024

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija