• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: M. M. D.

01.11.2017

21:04

PAŽNJA! ONI KOJI ŠTEDE U EVRIMA, GUBE PARE: Oročavanje u stranoj valuti čist promašaj!

Društvo

PAŽNJA! ONI KOJI ŠTEDE U EVRIMA, GUBE PARE: Oročavanje u stranoj valuti čist promašaj!

Podeli vest

Ko je prošlog oktobra stavio na štednju 1.000 evra, ovog oktobra bi, umesto da zaradi od kamate, zbog kursne razlike bio u minusu 4.123 dinar. Da je istu sumu oročio u dinarima, zaradio bi čak 7.813 dinara više nego u evrima

Građani Srbije koji su u prethodnih godinu dana štedeli u evrima, umesto da zarade na kamati, ostali su zbog kursne razlike u minusu, pokazala je računica Informera!

Naime, ko je prošlog oktobra u banci oročio 1.000 evra, po kamati od 0,5 odsto, ovog oktobra bi iz banke izneo 1.004,25 evra. Međutim, problem je u tome što je 1.000 evra pre godinu dana vredelo 123.000 dinara, a 1.004,25 evra trenutno vredi 119.167 dinara. To znači da bi taj štediša ostao u minusu tačno 4.123 dinara (pogledajte tabelu). Takođe, štednja u dinarima je daleko isplativija nego u evrima jer da ste 1.000 evra prošlog oktobra oročili u dinarskoj protivvrednosti, zaradili biste 7.813 dinara više nego da ste to radili u evropskoj valuti.

BRNABIĆ: Penzionerima po 5.000 dinara u narednih 10 dana!

Jak dinar

Urednik portala "Kamatica" Dušan Uzelac navodi da štednja u dinarima donosi mnogo puta veću kamatu nego štednja u evrima.

Na kraće staze
Štednja u evrima je besmislena. Pristalica sam štednje na kraće staze, i to u domaćoj valuti
Ljubodrag Savić, ekonomista

- Nema nikakve sumnje da je štednja u dinarima daleko isplativija nego štednja u evrima, jer sa sobom nosi višestruko bolje kamate i oslobođena je poreza. Ono što je zaista kuriozitet jeste to što bi onaj ko je štedeo u evrima u proteklih godinu dana čak bio na gubitku umesto da zaradi na kamatama. Obrni-okreni, naši ljudi većinu transakcija moraju da obave u dinarima, a da su evre podignute sa štednje ovog oktobra pretvorili u dinare, dobili bi manje novca nego pre stavljanja na oročenje. Razlog za to je izuzetno jačanje dinara u poslednjih godinu dana - kaže Uzelac i dodaje:

NBS: Poverenje u banke

Na kraju septembra 2017. godine, devizna štednja stanovništva položena kod banaka u Republici Srbiji iznosila je 9,3 milijarde evra, što je povećanje u prvih devet meseci ove godine za 0,3 milijarde evra. Dinarska štednja stanovništva u domaćim bankama iznosila je 49,3 milijarde dinara, što je trostruko veći iznos nego krajem 2012. godine.

- Ukoliko većina građana štedi u dinarima, i on će biti stabilniji, a čuvanje novca u bankama u domaćoj valutu dobro je i za državu, ali i za pojedince. Dinar je poslednjih meseci konstantno jačao, bez većih oscilacija. Zato je ljudima najisplativije da novac štede u domaćoj valuti - objašnjava Uzelac.

Sa njim je saglasan i ekonomista Ljubodrag Savić, koji smatra da je u trenutnoj situaciji potpuno besmisleno čuvanje novca u evrima.

Dobro za sve
Ukoliko većina građana štedi u dinarima, i on će biti stabilniji, a čuvanje novca u bankama u domaćoj valuti dobro je i za državu
Dušan Uzelac, urednik portala "Kamatica"

- Kamatna stopa na dinar je znatno viša, dok je na štednju u evrima manja od jedan odsto godišnje. Pristalica sam štednje na kraće staze, i to u domaćoj valuti. Prvo je kamata nekoliko puta veća, a drugo, građani nemaju rizik od devalvacije kursa pa da zbog toga budu na gubitku - poručuje Savić.

ODMAH UGASITE RAČUN U BANCI! Ako ga ne koristite nekoliko meseci, SAMO ĆE VAM NAPRAVITI DUGOVE!

Dugoročno bolje

U Narodnoj banci Srbije kažu da analiza isplativosti dinarske štednje u odnosu na deviznu pokazuje da je čak u poslednjih sedam godina bilo isplativije štedeti u dinarima.

-Primera radi, štediša koji je u septembra 2010. godine položio 100.000 dinara na dinarsku štednju i svake godine obnavljao ugovor, dobio bi u septembru 2017. godine oko 35.000 dinara (ili skoro 300 evra) više nego štediša koji bi u istom periodu i uz iste pretpostavke položio istu sumu u evrima na deviznu štednju - kažu u NBS.

Informer

 


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Izbori 2024

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija