• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: D.M.D.

15.12.2017

13:14

RODITELJI, OPREZ! Vrtićima hara opasni i zarazni virus BRNU za koji NE POSTOJI LEK!

Društvo

RODITELJI, OPREZ! Vrtićima hara opasni i zarazni virus BRNU za koji NE POSTOJI LEK!

Podeli vest

Virus koji izaziva visoku temperaturu i plikove po rukama, nogama i ustima masovno se širi među decom u srpskim obdaništima. Bolest se veoma lako prenosi i traje do deset dana 

Veoma zarazni virus BRNU poslednjih nedelja hara među decom po vrtićima širom Srbije, saznaje Informer. Reč je o bolesti koja izaziva visoku temperaturu i plikove po rukama, nogama i ustima, a prenosi se izuzetno lako, čak nije potreban ni direktan kontakt među decom.

Zaraza traje od tri do deset dana i za nju praktično nema leka, već mora da se čeka da prođe sama od sebe. Dobra stvar je što su komplikacije kod ove bolesti veoma retke i što kad prođe, ne ostavlja posledice. 

Nema leka
Za BRNU ne postoji terapija, može se samo skidati temperatura i sanirati koža oštećena plikovimaDr Saša Milićević, pedijatar

Virus BRNU  

Simptomi* visoka temperatura
* plikovi i osip po dlanovima, tabanima i ustima
* promene na koži na kolenima, laktovima i genitalijama

Prenosi se preko* stolice
* pljuvačke
* sekreta u nosu
* tečnosti iz plikova
* predmeta, posebno igračaka

Kako se ublažava* telo prati toplom vodom i sapunom
* telo dobro osušiti posle pranja
* koristiti antibiotske praškove ili kreme da bi se sprečila infekcija

Prevencija * pranje ruku, posebno posle toaleta i menjanja pelena
* kod kuće i u dečijim kolektivima i igraonicama dezinfikovati igračke

Pedijatri, Informerovi sagovornici, objašnjavaju da bolest najčešće počinje povišenom temperaturom, smanjenim apetitom, bolom u grlu i malaksalošću. Dan-dva nakon početnih simptoma javlja se osip, najčešće u ustima, na dlanovima i stopalima, a ponekad i na kolenima, laktovima i genitalijama. Pedijatar Saša Milićević kaže za Informer da se taj virus ranijih godina javljao uglavnom leti, ali da se ovog puta pojavio sredinom novembra, u hladnijem periodu godine. 

- BRNU, što je skraćenica za bolest ruku, nogu i usta, manifestuje se pojavom osipa u ustima, na grlu, jeziku, desnima, nepcu ili sa unutrašnje strane obraza. Plikovi su crveni i mogu da pucaju i na tom mestu ostaje oštećena koža. Slične promene se javljaju i na šakama i stopalima i traju od tri do deset dana - objašnjava doktor Milićević.

On kaže da ukoliko roditelji primete navedene simptome, decu treba obavezno da odvedu kod lekara, ali da ne postoji terapija koja bi delovala na direktan uzrok bolesti.

- Roditeljima se savetuje da spuštaju deci visoku temperaturu i da se konsultuju sa doktorima o kremama ili losionima za negu kože. Srećom, vrlo retko se javljaju komplikacije, ali treba voditi računa da dete osip ne raščeše, kako ne bi došlo do infekcije - objašnjava Milićević, i dodaje da treba imati na umu da su nakon oporavka od bolesti deca još nekoliko nedelja kliconoše:

Retke komplikacije
Dobra stvar je što se kod ove bolesti retko javljaju komplikacije, a kada se dese, izazivaju meningitis i encefalitisDr Nevenka Dimitrijević

- Zbog toga je veoma važno da deca još neko vreme po prolasku bolesti ne idu u vrtić. U suprotnom, moguće je da izazovu epidemiju među drugim mališanima iako su preležali virus.

Doktorka opšte prakse Nevenka Dimitrijević objašnjava da se ova bolest decenijama nije pojavljivala tako masovno kao sada.

- BRNU se prenosi direktnim kontaktom sa obolelim detetom, tako da se virus lako prenosi preko stolice, pljuvačke, sekreta u nosu ili tečnosti iz plikova, a moguća je zaraza i preko predmeta, najčešće igračaka. Zbog toga se domovima zdravlja javljaju i roditelji koji su se zarazili od sopstvene dece. Dobra stvar je da se komplikacije javljaju u izuzetno retkim slučajevima. Tada može da dođe do meningitisa (zapaljenja moždanih ovojnica) ili encefalitisa (zapaljenja moždanog tkiva) - kaže ona.

Sve više komplikacija od morbila

Uporedo sa sve većim brojem zaraženih morbilama vrtoglavo raste i broj pacijenata koji imaju komplikacije zbog ovih boginja. Zvanični podaci kažu da je od ukupnog broja obolelih, a njih je 456, više od trećine primljeno u bolnicu zbog komplikacija. Kao najteža registruje se upala pluća, koja je dosad dijagnostikovana kod čak 47 osoba!

Od početka oktobra epidemija morbila prijavljena je na Kosovu i Metohiji i u još sedam gradova u Srbiji - Beogradu, Kraljevu, Nišu, Bujanovcu, Velikoj Plani, Bojniku i porodična epidemija u Tutinu. Osim u tim mestima, malih boginja ima i u Subotici, Vranju, Smederevskoj Palanci i Novom Sadu.




Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Vladimir

pre 6 godina

Za BRNO brzo smislite vakcinu! Nema veze sto nista ne radi i sto virus nije opasan. Vazno je da se deca bodu i truju

Izbori 2024

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija