TUŽNE VESTI! Preminuo bivši fudbaler Crvene zvezde
119. 12. 2025. u 18:53
219. 12. 2025. u 18:53
Vesti
Tokom 2017. godine u Srbiji je umrlo čak 40.000 ljudi više nego što se rodilo, što je, predstavlja se, najgori prirodni priraštaj u istoriji naše zemlje! Oboreni su čak i dosadašnji crni rekordi iz 2015. i 2016. godine, kada je izumrlo 38.021, odnosno 36.100 Srba!
Naime, prema zvaničnim podacima Republičkog zavoda za statistiku, u prvih devet meseci 2017. godine u Srbiji se rodilo 47.007 beba, a umrlo je 77.723 ljudi, što znači da se broj stanovnika u našoj zemlji u tom periodu smanjio za 30.716 (pogledajte tabelu). Uz logičnu pretpostavku da se taj trend nastavio do kraja godine, dolazimo do strašnog podatka da nas je sada za oko 40.000 manje nego što nas je bilo na početku 2017. Zanimljiv je i podatak da su pozitivan priraštaj prošle godine imale samo bošnjačke opštine u Raškoj oblasti i opštine Preševo i Bujanovac sa većinski albanskim stanovništvom, dok u svim ostalim krajevima Srbije vlada bela kuga.
Više umrlih
U Republičkom zavodu za statistiku, komentarišući podatke za prvih devet meseci ove godine, napominju da je kakva-takva uteha to što je broj rođenih beba u 2017. neznatno veći nego godinu dana pre toga.
- Činjenica da se od početka januara do kraja septembra 2017. godine rodilo 347 beba više nego u istom periodu 2016, bila bi ohrabrujuća da broj umrlih nije uvećan za čak 4.828. Zbog toga opet imamo porazan podatak da je u Srbiji tokom prošle godine broj stanovnika smanjen više nego što je to bilo 2016, čime je trend negativnog priraštaja nastavljen. Kada sve saberete i oduzmete, opet dolazimo do nimalo pohvalnog podatka da naša zemlja svake godine izgubi jedan manji grad - ističu u Zavodu.
Informer
Ministarka bez portfelja zadužena za populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović kaže za Informer da decenijama unazad Srbija svake godine gubi u proseku 35.000 stanovnika i da se ta brojka stalno uvećava.
- Ipak, mere koje država preduzima ublažiće i već ublažavaju pad demografskih indikatora. Za povoljne rezultate potrebno je najmanje deset godina, kao i uporan rad i strpljenje. U 2017. rodilo se više beba nego lane, ali sa druge strane, zbog činjenice da smo stara nacija, povećan je i broj umrlih. Zato imamo ovako negativnu demografsku sliku u Srbiji - objašnjava Đukić Dejanović.
Tanjug
Crne prognoze
Demograf Goran Penev tvrdi da se već 60 godina rađa nedovoljan broj dece, a da je od 1992. godine konstantno negativan prirodni priraštaj u Srbiji. Razlog za to je i što imamo mnogo veći broj starih nego mladih.
- Prognoze su izuzetno crne, a ako se nešto ne promeni godišnje će nam nestajati po jedan manji grad. Međutim, sve ovo nije od juče jer se odavno ne rađa dovoljno dece naspram broja umrlih. Nije toliki problem u porodicama koje imaju jedno ili dva deteta, koliko u onim koje nemaju nijedno dete. Istovremeno, starimo kao nacija, povećava se broj onih koji su prešli 60. godinu. Da bi se situacija popravila, neophodno je da se poboljša kvalitet života. Mislim da nove populacione mere mogu pozitivno uticati na stanje u Srbiji, ali su potrebne godine i godine da bi se zaustavio ovaj demografski sunovrat - tvrdi Penev.
|
Pre 20 godina rađalo se 18.000 beba više Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, pre više od dve decenije, 1996. godine, rodilo se 85.000 beba, čak 18.000 više nego sada. I tada je prirodni priraštaj bio negativan, pa je za godinu dana broj stanovnika smanjen za 15.000. Međutim, to zvuči kao odlična statistika u odnosu na današnjih 35.000 ili 40.000 "izumrlih" Srba. Primetno je da su i mladi do 30 godina tada činili 37 odsto stanovništva, a da ih je danas jedva 32 odsto. Prosečni Srbin je za dve decenije "ostario" skoro četiri godine, a jedina dobra vest je da sada živi tri godine duže nego 1996. |
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Sudija Apelacionog suda u Beogradu Milimir Lukić, koji je bio jedan od govornika na skupu blokaderskih sudija i tužilaca 7. decembra ispred Ustavnog suda u Beogradu, studirao je punih sedam godina u Prištini i fakultet završio sa prosečnom ocenom 6,07.
19.12.2025
21:50
Svetski mediji ponovo su se upecale na laži ustaškog kvazi novinara Domagoja Margetića.
19.12.2025
18:35
Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije najoštrije osuđuje odluku Komonvelta Bahama da prizna jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, kojom je grubo i svesno narušen međunarodnopravni poredak utemeljen na Povelji Ujedinjenih nacija, upravo u godini u kojoj se obeležava 80 godina od njenog usvajanja.
19.12.2025
19:22
Poslanik u Skupštini Srbije iz redova Srpske napredne stranke i poznati advokat Vladimir Đukanović poručio je da je bio ljut na svoju partiju!
19.12.2025
20:08
Delegacija Evropske unije u Srbiji demonstrirala je neviđeno licemerje.
19.12.2025
21:31
U mestu Crkvine, na regionalnom putu Tutin – Novi Pazar, oko 19 sati dogodila se teška saobraćajna nesreća u kojoj je došlo do prevrtanja putničkog automobila.
19.12.2025
21:11
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Pančevu, u saradnji sa UKP, pod nadzorom Osnovnog javnog tužilaštva, uhapsili su dve osobe koje su osumnjičene da su prodavale prerađeno svinjsko meso zaraženo parazitom "Trichinela spiralis suis", a za obojucu je večeras određen pritvor do 30 dana.
19.12.2025
20:35
Poruke sa kriptovane aplikacije Skaj ukazuju na to da je Radoje Zvicer tvrdio da zna ko je naručio ubistvo Jevrema Brkovića, koji je u napadu brutalno pretučen, a njegov pratilac Srđan Vojičić ubijen.
19.12.2025
18:54
Studentkinja Olga (20) preminula je, nakon što je 23. novembra pala sa visine u Studentskom gradu.
19.12.2025
21:34
Gotovo 13 kilograma kokaina zaplenjeno je u sredu, 17. decembra, na graničnom prelazu Karasovići, a uhapšen je 56-godišnji albanski državljanin koji je drogu pokušao da prokrijumčari iz Republike Hrvatske ka Albaniji, piše Večernji.
19.12.2025
19:55
19.12.2025
18:10 >> 20:49
Američki predsednik Donald Tramp se bacio na praznično preuređenje Bele kuće, postavivši nove pločice ispod portreta bivših predsednika na takozvanoj „Predsedničkoj stazi slavnih“.
19.12.2025
22:00
Poljski predsednik Karol Navrocki rekao je u petak ukrajinskom kolegi Volodimiru Zelenskom da Ukrajinci ne cene poljsku pomoć u ratu protiv Rusije.
19.12.2025
21:30
EU daje Kijevu kredit od 105 milijardi dolara (90 milijardi evra) uz uslov nastavka ratnih dejstava. Zato će, najverovatnije, morati da se bori i sledeće godine.
19.12.2025
20:30
Nemački kancelar Fridrih Merc poslao je danas svog izaslanika za Ukrajinu Gintera Zautera u Sjedinjene Američke Države, uoči razgovora Vašingtona i Moskve planiranih za vikend o mogućem mirovnom rešenju za Ukrajinu, saznaju nemački mediji od izvora iz vlade.
19.12.2025
20:00
Ukrajina ima saznanja o tačnim lokacijama na teritoriji Belorusije na kojima će biti raspoređen ruski raketni sistem "Orešnik" i te informacije prosleđuje svojim partnerima, izjavio je predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski
19.12.2025
19:40
O seriji "Tvrđava" i dalje se priča i piše iako je prošlog vikenda emitovana poslednja epizoda na Prvom programu RTS.
19.12.2025
10:02
Serija "Radio Mileva" ponovo počinje sa emitovanjem od 29. decembra na Prvom Programu RTS.
19.12.2025
11:16
Muzej afričke umetnosti u Beogradu poziva ljubitelje avanture i putopisne literature na razgovor o knjizi "U srcu Afrike - Ekspedicija Kragujevac-Kilimandžaro 1975", autora Milana Rakočevića. Događaj će se održati u ponedeljak, 22. decembra u 18 časova.
19.12.2025
13:45
Poznati srpski glumac Nebojša Dugalić obratio se vernicima povodom proslave Svetog Nikole, u okviru specijalnog programa na RTS-u.
19.12.2025
13:31
Domaći hleb bez mešenja pokazuje da za savršenu veknu nisu potrebni ni snaga ni iskustvo, već samo malo strpljenja i prava tehnika.
19.12.2025
20:15
Ako ste u braku sa Lavom, zvezde vas guraju u najintenzivniji emotivni period do sada – ali uz pravi pristup, kriza može postati snažnija strast umesto razlaza.
19.12.2025
19:30
Ako je neko te večeri ukrao šou na dodeli TikTok Awards u Los Anđelesu, onda je to bez dileme Paris Hilton.
19.12.2025
18:45
Scena koja prikazuje mačka kako tuguje za njegovim prijateljom psom, slama i najtvrđa srca.
19.12.2025
21:15
Pre nego što bacite stari sunđer za sudove, razmislite još jednom, može vam postati nezamenljiv saveznik u čišćenju, organizaciji i kućnim trikovima.
19.12.2025
18:00
Reper Dragomir Despić Desingerica oglasio se za Informer nakon vesti da je njegov nastup u Bosni i Hercegovini zabranjen i demantovao te navode.
19.12.2025
21:43
Pevačica Marija Šerifović snimila je sina Maria dok peva, a na sve je odreagovala pevačica Verica Šerifović koja je sigurna da će njen unuk naslediti talenat za muziku.
19.12.2025
21:19
Makedonski voditelj i šoumen, Boki 13 otkrio je kako je njegova svađa sa pevačicom Darom Bubamarom više bila zarad kamera.
19.12.2025
19:59
Voditeljka Jovana Jeremić u bokserskom odelu i rukavicama najavila je gostovanje svog novog momka Miloša Stojanovića Tigra u jutarnjem programu.
19.12.2025
19:19
Voditeljka Sanja Marinković otkrila je da obožava sebe kada se zajubi, ali da se od razvoda nije pojavio pravi.
19.12.2025
18:59
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar