• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: sputnjik

28.06.2018

22:12

ZATO JE SRBIJA NA UDARU, LEŽI NA NEVIĐENOM BLAGU: Čak 25 velikih kompanija radi GEOLOŠKA ISTRAŽIVANJA!

Društvo

ZATO JE SRBIJA NA UDARU, LEŽI NA NEVIĐENOM BLAGU: Čak 25 velikih kompanija radi GEOLOŠKA ISTRAŽIVANJA!

Podeli vest

Nekad Sasi, danas Britanci, Kanađani...U Srbiji trenutno 25 velikih kompanija obavlja geološka istraživanja. U pitanju su velike kompanije sa stranim kapitalom registrovane u Srbiji od kojih su neke među najvećima u svetu u toj oblasti. I to je odlična priča za Srbiju koja nikoga ne treba da plaši

Da je Balkan zlatna koka čulo se ovih dana do Australije. Akcije kompanije „Adrijatik metals", koja ima koncesiju za istraživanje i eksploataciju minerala i ruda kod Vareša u Bosni i Hercegovini, proteklih dana su udvostručene, čim je objavljena vest da je pronađeno nalazište zlata, srebra i baznih metala.

Kako je saopšteno, tona iskopanog materijala sadrži 4,6 grama zlata, pola kilograma srebra, 7,7 odsto olova, 10,8 odsto cinka, 46 odsto barita i 0,9 odsto bakra. To, u praktičnom smislu, znači da je britanska kompanija „Adriatik metals" upravo pronašla ogromno bogatstvo i to vrlo blizu površine zemlje.

Početkom juna kompanija "Rakita eksplorejšn", koja posluje u okviru kanadskog „Nevsuna", započela je istražne rudarske radove na izgradnji niskopa kod Bora, koji prethode otvaranju rudnika. Radovi se izvode u okviru geoloških istraživanja zaliha bakra i zlata u hidrotermalnom sistemu "Čukaru peki" kod Bora. Za izgradnju niskopa i rudnika od 2018. do 2022. godine „Nevsun" planira investiciju od 590 miliona dolara.

Nakon otvaranja rudnika, tokom faze eksploatacije od kraja 2022. do 2038. godine, očekuje se da će kapitalna investicija „Nevsuna" biti dodatnih 457 miliona dolara. Ta investicija bi u Srbiji trebalo da uposli više od 1000 radnika.

Generalni direktor "Nevsuna" Piter Kukielski rekao je da je početak radova prekretnica, a da je projekat „Čukaru peki" jedan od razvijenijih u svetu.

U Srbiji trenutno 25 velikih kompanija obavlja geološka istraživanja. U pitanju su velike kompanije sa stranim kapitalom registrovane u Srbiji, od kojih su neke među najvećima u svetu u toj oblasti. Takav je i britanski „Rio tinto" koji istražuje rezerve izuzetno retkog i vrednog minerala jadarita kod Loznice, koji se smatra jedinstvenim u svetu.

Rudarske aktivnosti u našoj zemlji se obavljaju na oko 250 eksploatacionih polja, a istraživanja.

Puiblic

Činjenica da su na tom poslu angažovane strane firme, po rečima sagovornika Sputnjika, nije nikakav razlog za brigu.

- Svuda u svetu, osim u nekoliko zemljama, to rade te velike kompanije koje se bave rudarskim aktivnostima, kao što su 'Rio tinto', 'Friport Mekmoran', 'Kodelko'... i to nije nikakva rasprodaja državnog blaga, jer taj posao nije stvar države - kaže profesor na Rudarsko-geološkom fakultetu Vojin Čokorilo.

(VIDEO) ANALIZA CIA: PUTIN BRANI KOSOVO KAO DA JE NJEGOVO: Amerikanci u problemu, više neće moći da rade šta hoće!

On ukazuje da je reč o poslu koji zahteva velike investicije, a sâm proces od istražnih radova do otvaranja rudnika traje od 15 do 20 godina.

A na prostoru Balkana i Karpata, očigledno, itekako ima šta da se istražuje. Ne samo Srbija, nego i Rumunija, Bugarska, Makedonija imaju veliki potencijal, dodaje sagovornik Sputnjika.

Istraživanja svetskih kompanija su, kako kaže, apsolutno dobra priča za Srbiju. On napominje da je rudna renta zakonom definisana, da država obezbeđuje adekvatan procenat od svih tih aktivnosti na ime rente. Potpuno je korektno da se istražna prava daju firmama koje apliciraju na tim tenderima koje država raspisuje i mislim da tu nema ništa loše, ističe Čokorilo.

SRBIJA NA UDARU SAD, VAŠINGTON SEČE KOSOVSKI ČVOR DO KRAJA GODINE! Beograd se suočava sa do sada neviđenim pritiskom!

Istog je mišljenja i nekadašnji državni sekretar za rudarstvo i geološka istraživanja u Ministarstvu energetike i rudarstva Zlatko Dragosavljević.

- Pitanje vlasništva nad mineralnim sirovinama je jasno definisano Ustavom Republike Srbije - država je vlasnik svih mineralnih sirovina - naglašava on.

Država, kako je objasnio, ima direktnu korist od naknade za geološka istraživanja u prvoj fazi, a u drugoj od naknada za eksploataciju mineralnih sirovina. Za eksploataciju rude bakra i plemenitih metala, rudna renta iznosi pet odsto od prihoda prodate sirovine, navodi on, napominjući da se ona direktno uplaćuje u budžet Srbije.

Od toga, polovina ostaje u državnoj kasi, a druga polovina pripada lokalnoj zajednici na čijoj se teritoriji eksploatiše sirovina.

To je ono što država ima kao direktnu korist od eksploatacije mineralnih sirovina, pri čemu su, kako napominje, uslovi isti bez obzira na to da li eksploataciju obavlja kompanija s domaćim kapitalom, ili inostranim.

Tanjug

Dragosavljević je ukazao i na indirektnu korist od zapošljavanja ljudi, plaćanja poreza, doprinosa, aktiviranja drugih privrednih potencijala, kooperanata...

Sagovornici Sputnjika tvrde da nema opasnosti da nam se resursi izmaknu. Godišnji obim eksploatacije se definiše na osnovu studije izvodljivosti i glavnog projekta eksploatacije koji precizira količinu rezervi.

TAČI NA VANREDNOJ KONFERENCIJI ZA NOVINARE: Ako ne okončamo dijalog, Kosovo će biti kao Palestina!

A u Srbiji se ruda vadi još od sredine 13. veka i dolaska nemačkih rudara Sasa, koji su na poziv Nemanjića došli sa već razvijenom tehnologijom rudarske proizvodnje. Rudarstvo je tako postalo osnovni izvor bogatstva srednjovekovne Srbije.

Posle dužeg zatišja u rudarstvu koje je spalo na niske grane i prezadužena preduzeća, tome se nadaju i današnji čelnici Srbije. Prema očekivanjima premijerke Ane Brnabić i ministra rudarstva Aleksandra Antića, sudeći prema sadašnjim aktivnostima, rudarstvo, kao jedna od baznih industrijskih grana, moglo bi da poveća učešće u BDP-u Srbije sa sadašnjih 1,5 odsto na pet procenata.


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Svi komentari
Monarhista

pre 5 godina

Ma to je super i ne treba da nas plasi sto ce nase bogatstvo da ode drugima u ruke....treba bre da se radujemo...

Zoran Milosavljvić

pre 5 godina

Pa Srbija već ekološki njgora u Evropi, šta fali a malo jpš napredujemo. Njima ruda, a nama uništena ekologija.

Sasa

pre 5 godina

Samo budala daje drugom zlatnu koku.mi treba da budemo srecni sa pet posto.SRAMOTA

DRAZA

pre 5 godina

SVAKA ZEMLJA NA SVETU IMA ONO STA IMA I SRBIJA ZNACI SVE STO SE NALAZI U ZEMLJI U SRBIJI NALZI SE I U DRUGIM DELOVIMA SVETA SAMO NEGDE VISE NEGDE MANJE ALI TO DA JE SRBIJA BAS TAKO PREBOGATA RUDAMA U TO SUMNJAM JER JEDNO JE AKO TI KOMPANIJE NESTO ISTAZUJU PA OCEL ILI NECE NACI A DRUGO JE AKO SE NESTA NADJE SAM PRIMJER JADRANA POKAZUJE DA U NJEMU NEMA NISTA JER SU NEKE KOMPANIJE MILIONE BACILE U TRAZENJE NAFTE ALI NSITA NIJE NADJENO

EastBoyz

pre 5 godina

5% posto od vrednosti!?! U Zajecaru bio jednom jedan gradonacelnik zvali ga Velja 10% Znaci on je jos bio i dobar

Mile

pre 5 godina

Veliko rudno bogatstvo je na Kosovu i Metohiji .Sta je s time .To treba da se zastiti ili podeli sa Albancima , ako svako ide svojim putem ?Sve ovo sto Albanci do sada sami eksploatisu to je protiv parvo i Srbija to treeba da zaistavi a iskopano i prodato da naplati . Resursi su osnovna baza za razvoj privrede ,drustva , drzave , porodice i pojedinca .Ko to zna i prepozna treba da vlada ovom drzavom .

Dragojlo

pre 5 godina

Treba da se radujemo sto ce nas opljacki stranci i polticari!!!Da li se za to ginulo od 1991 do 1999 gone???

Lala iz Banata

pre 5 godina

Пре рата, Французи су експлоатисали БАКАР из Борског рудника...Флотацијом су ИЗДВАЈАЛИ ЗЛАТО којим су плаћали и наше раднике и своја истраживања...Па им је комплетан: Бакар и ЦИНК остајао... - ГРАТИС...!! ( Џаба!) Плашим се да ће се и сада све то поновити...ми смо наиван народ...

Izbori 2024

Bora Solunac udario na Đilasa, Ponoša i Miloša Francuza: Teško će objasniti kako to da su uslovi u Beogradu loši, a u Srbiji dobri!
Izbori 2024

Bora Solunac udario na Đilasa, Ponoša i Miloša Francuza: Teško će objasniti kako to da su uslovi u Beogradu loši, a u Srbiji dobri!

Borislav Novaković iz Narodnog pokreta Srbije, poznatiji kao Bora Solunac, rekao je da su sva tri zahteva koja je opozicija imala ispunjena i istakao da će Miloš Jovanović, Zdravko Ponoš i Dragan Đilas teško odbraniti narodu to što u Beogradu bojkotuju izbore jer kažu da ne postoje dobri izborni uslovi, dok u Srbiji izlaze na lokalne izbore.

25.04.2024

09:51

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Saigrač lobira za Gildžus Aleksandera: On je MVP!
NBA

Saigrač lobira za Gildžus Aleksandera: On je MVP!

Košarkaši Oklahoma siti Tandera poveli su u prvoj rundi plej-ofa protiv Nju Orleans Pelikansa sa 2:0 na krilima fantastične partije Šej Gildžus Aleksandera, kojeg saigrači smatraju ovogodišnjim najboljim igračem lige (MVP).

25.04.2024

09:50

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija