• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: J. M. - M. M.

24.02.2019

22:42

UŽAS, 45 ODSTO UČENIKA U SRBIJI PATI OD DEPRESIJE: Prema istraživanju Ministarstva omladine i sporta, 17.500 SREDNJOŠKOLACA RAZMIŠLJA O SAMOUBISTVU?!

Društvo

UŽAS, 45 ODSTO UČENIKA U SRBIJI PATI OD DEPRESIJE: Prema istraživanju Ministarstva omladine i sporta, 17.500 SREDNJOŠKOLACA RAZMIŠLJA O SAMOUBISTVU?!

Podeli vest

Skoro svaki drugi srednjoškolac ima crne misli i zapada u loša psihička stanja zbog raznih problema, a kod 12 odsto njih to stanje je hronično i zahteva lečenje. Sedam odsto đaka svakodnevno ima suicidalne misli

Čak 45 odsto srednjoškolaca u Srbiji pati od neke vrste depresije, a od tog broja kod 12 odsto stanje je hronično i zahteva lečenje, pokazalo je najnovije istraživanje Ministarstva omladine i sporta i Centra za edukaciju.

Što je najgore, sedam odsto učenika starih od 15 do 19 godina svakodnevno ima suicidalne misli! To znači da se među 17.500 srednjoškolaca, od 249.000 koliko ih ukupno ima u Srbiji, kriju potencijalne samoubice. U prilog ovom istraživanju govore i podaci Republičkog zavoda za statistiku, da se u našoj zemlji u poslednjih deset godina ubilo 113 tinejdžera.

Krivi su roditelji

Za svaku depresiju kod deteta odgovorni su roditelji, bilo da ih zapostavljaju, razmaze ili suviše pritiskaju
Zoran Milivojević, psihoterapeut

Kako se navodi u istraživanju objavljenom u okviru projekta "Podrška mentalnom zdravlju mladih u Srbiji", prema svetskoj statistici, svako osmo dete ima neki mentalni problem, a naša zemlja je iznad tog proseka.


Kod 12 odsto njih taj problem je daleko ozbiljniji, jer su ta deca izjavila da 'imaju osećaj potpune bezvrednosti'. Posebno brine činjenica da sedam odsto dece ima svakodnevne suicidalne misli i da je ozbiljno razmišljalo o samoubistvu", kaže se u istraživanju."Istraživanje je pokazalo da je kod 45 odsto dece starosti od 15 do 19 godina prisutna ozbiljna promena u ponašanju zbog 'svakodnevnih briga i problema'.

Alarmantne brojke

Šarčević: O mentalnom zdravlju će se učiti u školama

Foto: printscreen RTV Pink

Ministar prosvete Mladen Šarčević kaže za Informer da posle objavljivanja ovog istraživanja timovi psihologa razmatraju mogućnost kako bi se o mentalnom zdravlju moglo učiti u školama.
- To može biti deo projekta kroz gradivo fizičkog i zdravstvenog vaspitanja, koje smo uveli prošle godine. Taj predmet smo proširili upravo kako bismo, osim sporta i discipline, đacima približili osnovno znanje o fizičkom, ali i mentalnom zdravlju, o problemima i navikama sa kojima se deca susreću u današnje vreme - ističe ministar.

Psihoterapeut Zoran Milivojević navodi da su za ovako alarmantnu situaciju najčešće krivi roditelji, koji svoju decu zanemaruju ili pak suviše pritiskaju.

113

maloletnika ubilo se u Srbiji u poslednjih deset godina

- Brojke iz ovog istraživanja uopšte nisu naivne, naročito ovih sedam odsto mladih koji pomišljaju na samoubistvo. Zato svi zajedničkim snagama treba da rešavamo ovaj problem. Prvo treba krenuti od roditelja, a zatim i od društva, negativnog uticaja okoline, škole... Najveći problem je što naša deca nisu spremna za realan svet, život, što nisu naučena da pravilno funkcionišu, da budu samostalna. Pa kada se susretnu sa prvom preprekom, bilo da je u pitanju škola, ljubav ili fizički izgled, padaju u depresiju, ne vide izlaz, osećaju se loše i pomišljaju na najgore - ističe Milivojević i dodaje:

Porodica kao okidač

- Problem je što imate dve grupe roditelja, one koji puno rade i trude se da obezbede onaj materijalni deo, pa sa svojom decom provode malo vremena i ne stignu da im se posvete, da ih isprate. Dok ona druga grupa mama i tata do srži razmazi svoju decu ili ih sa druge strane suviše pritiskaju. Ne valja ni jedno ni drugo, već je potrebno biti umeren, pričati sa decom, naći vreme za njih, pripremiti ih za život i upoznati sa svime što on može doneti. Odmah posle roditelja, ulogu u mentalnom vaspitanju imaju i škola i društvo - kaže naš poznati psihoterapeut.

Otvoreni i centri za mentalno zdravlje

Prvi centar za mentalno zdravlje otvoren je u "Beograđanki" i radi svakog radnog dana od 9 do 18 časova. U ovom centru besplatno je stručno savetovanje, kao i terapijske intervencije u skladu sa svetskim stručnim standardom. Takođe u Klinici "Dr Laza Lazarević" otvorena je nacionalna SOS linija za prevenciju suicida, koja se može dobiti na broj telefona 011/7777-000. Uskoro će biti pokrenut i anoniman onlajn čet za sve one koji se bore sa nekim problemom i pomišljaju na suicid.

Foto: Shutterstock

Psiholog Tatjana Subotić ističe da je promena u ponašanju jedan od osnovnih pokazatelja da se dete bori s nekim problemom. Ona kaže da, ako se ne reaguje na vreme, može doći do tragičnog ishoda.

Pokazatelji poremećaja u ponašanju kod dece:

* provođenje previše vremena na telefonu
* neuobičajeno ponašanje
* agresivnost ili povlačenje u sebe
* popuštanje u školi

- Svaki roditelj poznaje svoje dete, na koji način funkcioniše, radi, ponaša se, jede, spava i bitno je da to prati. Kod adolescenata je to teže uočiti, jer nikada ne znate šta je pubertetski hir, a šta ozbiljan problem. Psihičke tegobe se kod dece najčešće javljaju kada naiđe na nerazumevanje u porodici. To je najčešći okidač, koji sa sobom povlači sve drugo - kaže Subotićeva.


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
SS

pre 5 godina

Užaano,strašno,zahvaljujući internetu,rijaliti televizijama,naduvanim obrazovanjima,nesposobnoj vlasti da spreči sve ovo što nam truje omladinu.

Izbori 2024

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija