• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer/Alo

31.07.2019

07:13

BANKE MORAJU DA VRATE PARE GRAĐANIMA! VRHOVNI SUD ODLUČIO: Svi koji su koji su od 2009. uzimali kredite imaju pravo na nadoknadu štete!

Društvo

BANKE MORAJU DA VRATE PARE GRAĐANIMA! VRHOVNI SUD ODLUČIO: Svi koji su koji su od 2009. uzimali kredite imaju pravo na nadoknadu štete!

Podeli vest

Nema grada u Srbiji u kojem se ovih dana ne mogu videti plakati sa kojih se pozivaju građani koji su od 2009. godine uzimali kredite kod banka da se jave radi naknade štete i neosnovanog plaćanja obrade kredita. U pozivu se navodi da je od dokumenata potrebno doneti fotokopiju lične karte i ugovora o kreditu

S obzirom na to da je Vrhovni kasacioni sud zauzeo stav da su provizije koje su naplaćivale banke bile nezakonite ukoliko uz njih nije dato obrazloženje o troškovima, a oni nisu taksativno nabrojani, Udruženje građana „Pravo“ klijentima banaka koji im donesu dokumentaciju koja se od njih traži nudi pomoć da utuže banku i dobiju spor. Trošak koji će pritom imati svi oni koji presaviju tabak biće deset odsto od sume novca koja će se na sudu vratiti.

Obrada kredita nije jedini fantomski trošak koji su banke izmislile da bi klijentima uzele više novca. U tu grupu još spadaju i naknada za praćenje kredita ili njegovo administriranje, kako je u ugovorima često naznačeno. Tu su još i naknade za anekse ugovora i za prevremenu otplatu kredita.

Naravno, pomenuto udruženje nije jedino koji nudi takvu vrstu pravne pomoći, a osim toga, klijenti mogu i sami da tuže banku.

Podsećamo, kada su kamate pale, a klijenti u Srbiji postali oprezniji kod podizanja kredita, i prihodi banaka krenuli su silaznom putanjom. Banke su tada našle alternativu. U ugovorima o kreditima pojavila se nova stavka: zahtev za obradu kredita. Plaćan je fiksno ili, još češće, procentualno - jedan ili jedan i po odsto od odobrene sume.

Recimo, za kredit od 100.000 dinara naknada od procenta i po je 1.500 dinara, ali za pozajmicu od 100.000 evra, na primer za kupovinu stana, to je 1.500 evra. Vrhovni kasacioni sud stao je na stanovište da se taj trošak može naplatiti, ali samo ako banka obrazloži šta to klijent u stvari plaća. Recimo, 100 dinara trošak papira koji je banka imala za pripremu kredita, 200 dinara za toner i štampanje, 50 dinara za utrošenu električnu energiju.

Činjenice

- Sve presude za povraćaj novca naplaćenog kao trošak obrade kredite do sada su dobijene uz pripis zatezne kamate.

- Klijenti koji nisu sačuvali ugovor o kreditu mogu se pisanom molbom obratiti banci za izdavanje kopije ugovora.

- Ako ih banka odbije, potrebno je obratiti se NBS na zastita.korisnika@nbs.rs

- Većina banaka nije se trudila da klijenta obavesti o strukturi troškova provizije. Oni su troškove za tu namenu klijentima servirali popularno rečno - odokativno. Zato ogroman broj klijenata ima osnov da tuži banku, ali i dobre šanse da dobije spor i povrati novac. Provizija se i danas naplaćuje uz obrazloženje o troškovima, iako ređe. Banke čak i u reklamnim porukama obaveštavaju klijente da ne naplaćuju troškove obrade kredita. Tako su trude da svoje greške pretvore u prednosti - objašnjava struka.

Računice govore da su banke na osnovu troškova obrade kredita do sada od klijenata zaradile nekoliko desetina miliona evra.

- Klijenti imaju pravo da, uz proviziju, traže i zateznu kamatu. Računice govore da su banke na osnovu troškova obrade kredita do sada od klijenata zaradile nekoliko desetina miliona evra - poručuju pravnici i dodaju da, po stavu Vrhovnog kasacionog suda, ništavost pomenute ugovorne obaveze ne zastareva.


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Izludeli

pre 4 godine

Ovo moze samo u Srbiji. Odrastao sam na zapadu I investiram u nekretnine. Da ja banci platim: papir, toner,I sve ove gluposti? Pa te banke zaradjuju milione na kamatama. Da meni jedna banka postavi ove uslove, dobila bi ?????.

PLATA

pre 4 godine

Vlada RH je pokrenula izmenu poreznog Zakona tako da od naredne godine mladima do 30g plata raste za 50-150E ko demografska i antimigrantska mera a šta Srbija radi ako ne robove sa ovim investicijama za ovako male plate etu u RH je prosečna plata 900E sa ovim povećan jem odoše preko 1000E pa kkao onda Srbi neće da idu tamo da konobare i služe ustašama?

Dragan

pre 4 godine

Advokatska ujdurma... Huškaju klijente da tuže banku za neosnovano bogaćenje, a jedini motiv je njihovo lično neosnovano obogaćenje. Što ne upute građane da odu u banku i postignu sporazum, umesto da“tovare” sudove besmislenim masovnim predmetima, kao onomad protiv Nacionalne službe za zapošljavanje. Zbog kompjuterske greške u obračunu od nekoliko dinara ili čak 50 para, uzimali su na ime advokatske tarife po nekoliko desetina hiljada dinara, naravno iz budžeta, odnosno od građana - poreskih obveznika. Pri tom su naravno spisak klijenata koji su “podobni” da se iskoriste za ovu muljavinu dobijali od insajdera iz NSZ. Jedina beskrupuloznija i korumpirana profesija u Srbiji od taksista su advokati.

Sladjana

pre 4 godine

Kako da stupim u kontakt sa udruzenjem gradjana "Pravao"?

Izbori 2024

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Savez Srba iz Slovenije obeležio 22. april
Balkan

Savez Srba iz Slovenije obeležio 22. april

Savez Srba Slovenije i Muzej žrtava genocida, zajedno sa Srpsko kulturno društvo Maribor i SKUD Velenje organizovali su prethodnih dana u Velenju i Mariboru projekcije naših igrano-dokumentarnih filmova pod nazivom ,,Srbija veća od straha: Predavanje o tišini profesora Pavlovića“ i „Dve Brankove Kozare“.

24.04.2024

10:19

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija