• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: A. C.

06.09.2019

18:00

JOVANA JE JEDINI STUDENT KOJI ĆE STUDIRATI FIZIKU! Debakl na upisu za profesore prirodnih nauka u Novom Sadu!

Društvo

JOVANA JE JEDINI STUDENT KOJI ĆE STUDIRATI FIZIKU! Debakl na upisu za profesore prirodnih nauka u Novom Sadu!

Podeli vest

Bez obzira na platu, radiću ono što volim, a to je poziv profesora fizike, kaže Jovana Đurđević (19) iz Vrnjačke Banje

Jovana Đurđević (19) iz Vrnjačke Banje trenutno je jedina koja je upisala smer za profesora fizike na Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu!
 

 

Nekada su studenti kad završe fakultet išli po okolnim selima da predaju, a sada škole u samom Novom Sadu nemaju dovoljno profesora
Tatjana Pivac, prodekan za nastavu Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu


Na fakultetu se nadaju da će se još neko upisati.
Slična situacija je i na ostalim fakultetima, što zabrinjava s obzirom na to da u našoj zemlji već sada fali oko 300 profesora fizike u osnovnim i srednjim školama. Stručnjaci su za naš list istakli da je interesovanje maturanata za smerove za profesora fizike, matematike, hemije, biologije i geografije već godinama izuzetno malo i da ukoliko se ovakav trend nastavi, našu decu više neće imati ko da uči u školama.

Foto: Informer DN


Jedna od retkih koja hoće je Jovana Đurđević, koja je rekla da joj motivacije i ljubavi prema fizici ne manjka uprkos tome što je jedina na smeru.


- Spremala sam više od mesec dana prijemni i od jutra do mraka radila i vežbala zadatke. Kada je izašla lista prijavljenih studenata, bila sam šokirana jer sam jedina, a očekivala sam da će nas biti barem nekoliko. Videvši da nemam konkurenciju, motivacija mi nije pala, već sam želela da taj prijemni uradim najbolje što mogu. Pretpostavljam da ću predavanja i vežbe imati sa studentima sa drugih smerova, što mi ne smeta. Mi negde imamo slične bazne predmete, s tim da ću ja kao budući profesor imati još i pedagogiju, sociologiju i slično - rekla je Jovana i dodala da je njoj od visine plate bitnije da se bavi onim što želi:


- Kada sam odlučila da upišem ovaj smer, prvenstveno mi je na pameti bila misao "radiću ono što volim" - bez obzira na platu, oko koje se u prosveti vode glasne polemike, uslove rada i na sve ono negativno što prati profesorski posao. Želim samo da jednog dana dođem kući sa posla i budem srećna zbog onoga što radim - objasnila je ova devojka.

Radenović: Studije za
profesore su preteške


Jedan od najcitiranijih matematičara na svetu Stojan Radenović rekao je za Informer da su smerovi za profesore preteški i da budućim prosvetnim radnicima predaju ljudi koji nikada ne bi trebalo da stanu za katedru.
- Šezdesetih i sedamdesetih godina imali ste pedagoški fakultet, koji nije bio preterano težak, i posle koga je moglo da se predaje u osnovnim školama. Sada neko ko želi da bude profesor mora da savlada izuzetno teško gradivo, koje je pritom i suvoparno i konfuzno. Uz to današnji asistenti i profesori više uopšte ne pričaju sa studentima nego se okrenu ka tabli i prepisuju rešenja zadataka iz sveske. Tako ne bi smelo da se radi. Ako želimo da ponovo privučemo mlade na smerove za nastavnike i profesore, moramo da uprostimo gradivo i da uče ono što im je potrebno. Uz to, neophodne su i krupne rokade na državnim fakultetima kako bi deci predavali pravi profesori koji mogu nešto da ih nauče - rekao nam je Radenović.

Prodekan za nastavu Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu Tatjana Pivac kaže za naš list da već godinama imaju izuzetno mali broj studenata na smerovima za profesore fizike, matematike, hemije, biologije i geografije i da je neophodno da poboljšamo status i položaj prosvetnih radnika kako ne bismo došli u situaciju da deci u školama nema ko da predaje.

Foto: Informer DN


- U poslednjih nekoliko godina primetno je znatno slabije interesovanje srednjoškolaca za smerove koji se bave obrazovanjem budućih nastavnika i profesora. To je posebno došlo do izražaja sada pošto se na smer za profesora fizike u prvom roku upisao samo jedan student, a za profesora hemije tek dva. Razlog za ovu zabrinjavajuću statistiku leži u tome što su studije za nastavnika/profesora izuzetno zahtevne i traju pet godina, a to zanimanje je jako slabo plaćeno uz nezavidan položaj koji danas imaju prosvetni radnici. Sve to znaju i srednjoškolci i onda ne žele da studiraju težak fakultet, nakon koga će imati platu 40.000-50.000, kada više mogu da zarade sa mnogim srednjim stručnim školama - rekla nam je ona i dodala:


- Često me zovu prijatelji koji su direktori u tim ustanovama i pitaju me da li znam nekog profesora matematike ili fizike i ja ne mogu da im pomognem. Nekada su studenti kad završe fakultet išli po okolnim selima da predaju, a sada škole u samom Novom Sadu nemaju dovoljno profesora. Zbog toga je neophodno da prosvetni radnici budu više cenjeni i poštovani i bolje plaćeni kako bi deca ponovo upisivala ove smerove. Ako nešto što pre ne promenimo, doći ćemo u situaciju da neće imati ko da nam uči decu u školama - jasna je Tatjana Pivac.

Prirodno-matematički
fakultet u Novom Sadu:

 

smer br. prijavljenih (I rok) br. mesta
nastavnik fizike 1 25
nastavnik hemije 2 20
nastavnik biologije 5 40
nastavnik matematike 11 55
nastavnik geografije 11 40

Dekan Fizičkog fakulteta u Beogradu Ivan Belča kaže da se u prvom upisnom roku za smer nastavnik fizike prijavilo svega osam učenika, što nije ni približno dovoljno.


- Kad vidimo ove brojke, uopšte ne čudi podatak da u ovom trenutku širom Srbije fali oko 300 nastavnika fizike! Razloga za ovoliku nezainteresovanost učenika je puno. Naš fakultet je težak i prijemni i studije zahtevaju puno truda, a deca tu ne vide budućnost. Nauka i naučni rad nisu na dobroj poziciji u našoj zemlji, a omladina ne želi da se muči, pa da na kraju radi kao nastavnik za sitne pare. Takođe, za razliku od medicinara i IT stručnjaka, koji bez problema mogu pronaći posao u inostranstvu, to našim studentima ne polazi za rukom tako lako - kaže Belča.

 


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Brandao

pre 4 godine

Ви нисте ни свесни у каквом је хаосу српско школство. Славим тај дан када сам побегао из истог. А штета, то је дивна професија, али у Србији унакажена.

Izbori 2024

Nastavljeni razgovori vlasti i opozicije o izbornim uslovima!
Izbori 2024

Nastavljeni razgovori vlasti i opozicije o izbornim uslovima!

U Skupštini Srbije nešto posle 13.00 časova počeo je sastanak predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić sa predstavnicima poslaničkih grupa, političkih stranaka nacionalnih manjina i udruženja, radi konsultacija oko obrazovanja radnih grupa za unapređenje izbornog procesa i uvid, kontrolu i reviziju Jedinstvenog biračkog spiska.

26.04.2024

14:13

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija

Kragujevački opštinari dali krv!
Humanitarna akcija

Kragujevački opštinari dali krv!

Zaposleni u Gradskoj upravi Kragujevac danas su, u organizaciji Samostalnog sindikata GU organizovali prvu od dve godišnje akcije dobrovoljnog davalaštva krvi za potrebe Banke krvi Univerzitetskog kliničkog centra u ovom gradu.

26.04.2024

12:17