• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: informer

22.09.2019

19:54

NAJBOLJI SRPSKI HEMATOLOG APELUJE: Ljudi, ne bacajte pare na čuvanje matičnih ćelija, NE SLUŽE NIČEMU!

Društvo

NAJBOLJI SRPSKI HEMATOLOG APELUJE: Ljudi, ne bacajte pare na čuvanje matičnih ćelija, NE SLUŽE NIČEMU!

Podeli vest

Švajcarska kompanija "Krio sejv" napravila je niz propusta i uništila genetski materijal. Stručnjaci su saglasni da se matične ćelije čuvaju samo u državnoj banci

Nakon što je Srbin Rastko Petaković otkrio prevaru banke matičnih ćelija "Krio sejv", koja mu je uništila uzorke ostavljene za lečenje deteta, stručna javnost u Srbiji je podeljena koliko one uopšte pomažu u lečenju.

I dok jedni tvrde da je ostavljanje matičnih ćelija mamac za lakoverne i puko uzimanje para, drugi smatraju da su one veoma korisne u lečenju teških bolesti.

(VIDEO) DA NE BUDE POGINULIH NA PUTEVIMA! U četvrtak pojačana kontrola saobraćaja u celoj Srbiji

Svakako, u jednom su saglasni, a to je da država treba da formira svoju banku, gde bi se čuvali uzorci!

Ne leče i skupe su

Najpoznatija Srpkinja u svetu medicine, hematolog prof. dr Nadežda Basara ponovila je više puta dosad da nije istina da matične ćelije mogu da se koriste za lečenje autizma, paralize, dijabetesa, multiple skleroze...

Šta se tretira matičnim ćelijama

* leukemija
* limfomi
* anemija i nasledne bolesti krvnih zrnaca
* nasledni poremećaji imunosistema
* nasledne metaboličke bolesti

- Naš narod je lakoveran i naivan. Upozoravala sam trudnice, jer sam to shvatila kao obavezu prema svome narodu, koji je oduvek od usta odvajao da bi pomogao svom detetu. Osim toga, radim i živim na izvoru informacija, i znam još od 2002. da je ostavljanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce nepotrebno. Matične ćelije se daju da bi zamenile bolesne matične ćelije i omogućile stvaranje novih zdravih krvnih ćelija, ali to se radi odmah transplantacijom kao jedino naučno dokazanom metodom. Sve ostalo je mešetarenje, jer nije dokazano u kliničkim studijama - kaže dr Basara i dodaje:

Foto: Informer DN

- Matične ćelije iz pupčane vrpce se mogu ostaviti za budući transplantat, ali je njihov broj tako mali da mogu da ih koriste samo deca ili odrasle osobe lakši od 60 kilograma. I to se obično najčešće uzimaju dva preparata iz različitih, ali sličnih pupčanih vrpci. Inače, proces odvajanja i umnožavanja tih ćelija je strašno skup, kao i logistika, da je neki put ukupni iznos veći od kupovine gotovog transplantata od nesrodnog ili srodnog donora. Uz to, nemate nikakvu sigurnost da će se sve te ćelije održati prilikom čuvanja na minus 150 stepeni. Takođe, studije su pokazale, da za vreme umnožavanja ćelija dolazi do genetskih promena i mutacija ćelija. Ta vrsta transplantacije se i dalje radi u zemljama sa stanovništvom nižeg rasta, ali sve manje. U Nemačkoj se, na primer, skoro uopšte ne radi. Za više od 85 odsto pacijenata se u današnje vreme može naći donator u svetskoj bazi podataka od 30 miliona potencijalnih donatora, a u ostalih 15 odsto slučajeva donor je iz porodice, i ta vrsta transplantacije je u ogromnom usponu u celom svetu - napominje dr Basara i dodaje da, kada su firme koje se bave čuvanjem matičnih ćelija iz pupčane vrpce shvatile da se te ćelije sve manje koriste, smislile su drugu strategiju - upotrebu tih ćelija kao regenerativnih.

Pazite gde ih čuvate

S druge strane, zamenik direktora Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj dr Goran Vukomanović objašnjava za Informer da matične ćelije apsolutno treba ostavljati u bankama, jer postaju glavno oružje u borbi sa bolestima, naročito onima koje će se tek razviti.

(FOTO) PLEMENITO! ZAVRŠENA DRUGARIJADA NA KOPAONIKU! Jelena Đoković: Svi smo pobednici kada se družimo i delimo!

- Po mom mišljenju to je pravi izbor i zaista pomažu u lečenju mnogih bolesti, među kojima su bolesti krvi, neke vrste malignih oboljenja, a pre svega u degenerativnoj medicini... Efikasnost i vrednost matičnih ćelija će se tek pokazati u budućnosti, jer ne znamo sa kakvim bolestima i mutacijama ćemo se susreti, a one su pravi izbor za takve stvari - napominje dr Vukomanović.
Na pitanje da li ćelije treba ostavljati u privatnoj ili državnoj banci, on odgovara:

Foto: Informer DN

- To svakako treba da bude izbor roditelja i da vide šta je najbolje za njih. Moj savet je da to ipak bude državna institucija i da bude po državnim nadzorom - savetuje naš sagovornik.

 

 

Sa njim je saglasan i direktor GAK "Višegradska" prof. dr Aleksandar Stefanović.

BESPLATNE AKCIJE SE MOGU NASLEĐIVATI! Obavezno ih pomenite prilikom OSTAVINSKE RASPRAVE

- Matične ćelije, ko god je u mogućnosti, treba da ostavi u banku odmah po rođenju deteta. Naravno, i da svako poželi da ih nikada ne iskoristi, ali dobro je imati ih. Sve je više bolesti, mutacija, i nikada se ne zna za šta sve možete iskoristi upravo matične ćelije. Njih mogu koristiti i deca, ali i roditelji, u lečenju velikog broja bolesti, samo je važno da se one dobro i pravilno čuvaju - napominje prof. dr Stefanović.

Vujić: Zabranjeno čuvanje u privatnim bankama

Načelnica Odeljenja za transplantaciju koštane srži Instituta za majku i dete prof. Dragana Vujić kaže da je u pojedinim zemljama, kao što su Francuska i Italija, zakonom zabranjeno formiranje privatnih banaka krvi pupčanika, a u nekim zemljama zakonom je predviđeno da privatne banke moraju da ispunjavaju iste standarde kao javne, odnosno porodične banke.
- U mnogim zemljama širom sveta jasno se govori šta je medicinski opravdano, a šta ne. U nekim dokumentima EU, koji su objavljeni početkom 2000, jasno stoji da je medicinski jedino opravdano formiranje javne-porodične banke krvi pupčanika - kaže dr Vujić.
Ona napominje i da je zabluda da se tim ćelijama može lečiti infarkt srca ili leukemija.
- Matične ćelije iz krvi pupčanika nisu standardna terapija u lečenju infarkta miokarda, u privatnim bankama čuvaju se 20 godina, a mala je verovatnoća da neko dobije infarkt u prvih 20 godina života. Ne leče se čak ni svi oblici leukemije - objašnjava doktorka.

POGLEDAJTE BONUS VIDEO:

 

 


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Izbori 2024

TV

Dok dva slovenska naroda ratuju, Amerika zgrće novac! Istina je prva žrtva ovih sukoba! (VIDEO)
Live TV

Dok dva slovenska naroda ratuju, Amerika zgrće novac! Istina je prva žrtva ovih sukoba! (VIDEO)

Vladimir Putin ne želi da započne rat sa NATO - om! Moskva ne traži konfrontaciju sa američkim satelitima u istočnoj Evropi, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin. Više zapadnih zvaničnika pokušalo je da prikupi podršku za dodatnu pomoć Ukrajini tvrdeći da Moskva neće stati ako Kijev bude poražen na bojnom polju. Putin se osvrnuo na ove tvrdnje tokom posete vazduhoplovnoj bazi Toržok u Tverskoj oblasti i rekao da su besmislica! Na ovu temu u "Info jutru" govorili su Vladan Dinić, novinar i Nenad Vuković, predsednik Udurženja lobista Srbije.

29.03.2024

13:07

Da je Putin hteo da ubije Zelenskog, do sad bi ga ubio! Pretnje po život lidera Ukrajine su bez osnova! (VIDEO)
Live TV

Da je Putin hteo da ubije Zelenskog, do sad bi ga ubio! Pretnje po život lidera Ukrajine su bez osnova! (VIDEO)

Ruski predsednik Vladimir Putin, nakon masakra u Moskvi, namerava da likvidira ukrajinskog lidera Volodimira Zelenskog, kao i šefove Službe bezbednosti Ukrajine (SBU) i vojnoobaveštajne službe (GUR) Vasilija Maljuka i Kirila Budanova, piše ruska "Pravda". Da li predsednik države može da bude legitimna meta? Na ovo pitanje u "Info jutru" odgovorili su Ljubinka Milinčić, glavna urednica Sputnjika i Željko Šain, dopisnik Politike iz Severne Makedonije.

29.03.2024

12:31

Zapad ne dozvoljava temu NATO agresije na Jugoslaviju! Plaše se da se suoče sa istinom u vezi sa njom!
Live TV

Zapad ne dozvoljava temu NATO agresije na Jugoslaviju! Plaše se da se suoče sa istinom u vezi sa njom!

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija (SB UN) večeras još jednom nije prihvatio da raspravlja o NATO agresiji na Jugoslaviju pošto za predloženi dnevni red nije glasao dovoljan broj članica tog tela. Kao i na sednici SB UN 25. marta, i na večerašnjoj, ponovo zakazanoj na zahtev Rusije, Francuska je zatražila takozvano proceduralno glasanje o dnevnom redu. Za dnevni red, odnosno raspravu o NATO agresiji na Jugoslaviju 1999. godine, večeras je glasalo šest od 15 članica Saveta bezbednosti, dok je ostalih devet bilo uzdržano. Za usvajanje dnevnog reda bilo je potrebno devet glasova. Ovu odluku, u emisiji "Info veče" Informer TV, komentarisali su analitičari Veljko Jovanović i Luka Stajić, kao i Nebojša Obrknežev iz Ruske stranke.

28.03.2024

23:01

JOŠ TV VESTI

Hronika

Iznajmljivali luksuzne automobile, pa ih prodavali: Pohapšena banda
Neverovatno

Iznajmljivali luksuzne automobile, pa ih prodavali: Pohapšena banda

U Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije Višeg tužilaštva u Beogradu saslušani su Slaven B. (34) i Marko M. (26) zbog sumnje da su u toku 2023. godine, kao odgovorna lica u firmi “Sirb kar” doo iz Aranđelovca po prethodno uspostavljenom poslovnom odnosu sa firmom “Dimnikar” i po ovlašćenju direktora “Dimnikara” iznajmljivali vozila od firme “Primero rent-a-kar” pa ih kasnije neovlašćeno prodavali za gotovinu, bez računa i bilo kakvog evidentiranja u poslovnim knjigama preduzeća.

29.03.2024

13:33

Pedofil osuđen na 12 godina, pa pobegao: Obljubio bokserku (13)
U bekstvu

Pedofil osuđen na 12 godina, pa pobegao: Obljubio bokserku (13)

Milenko Tomić (62) iz Bijeljine, bivši predsednik Bokserskog saveza Republike Srpske i generalni sekretar Bokserskog saveza BiH, optužen da je obljubio trinaestogodišnju devojčicu kojoj je bio trener, osuđen je na 12 godina zatvora, međutim, sumnja da je pobegao iz BiH.

29.03.2024

12:27

Sport

Planeta

Ipak smrtna kazna za teroriste iz Krokusa?!
Planeta

Ipak smrtna kazna za teroriste iz Krokusa?!

Nakon krvavog terorističkog napada na Krocus siti hol u Rusiji, ponovo je počela široka javna rasprava o vraćanju institucije smrtne kazne. Veliki broj Rusa na društvenim mrežama traži njegovu primenu na teroristima nakon sudske istrage.

29.03.2024

13:40

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija