• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer.rs/

19.02.2020

13:38

GARANCIJA SIGURNE BUDUĆNOSTI! Generalni sekretar UOS Duško Jovanović o značaju životnog osiguranja

Društvo

GARANCIJA SIGURNE BUDUĆNOSTI! Generalni sekretar UOS Duško Jovanović o značaju životnog osiguranja

Podeli vest

Fondovi socijalnog osiguranja su u deficitu i neizvesno je da li će i koliko u budućnosti od penzije moći da se živi. Demografski trend u svetu, već pedesetak godina, je negativan. Starih je sve više, a mladih sve manje, a pitanje je i da li će se međugeneracijska solidarnost, na kojoj počiva penzioni sistem, održati u sadašnjoj formi

Ništa bolje nije ni kod nas. Da bi penzioni sistem mogao da funkcioniše, za jednog penzionera treba da rade minimum tri zaposlena, a kod nas je to otprilike jedan prema jedan. S obzirom na pad nataliteta i odlazak mladih, penzione fondove neće imati ko da puni, pa se i postavlja pitanje finansijske sposobnosti budućih penzionera da ispunjavaju osnovne potrebe, uključujući i lečenje.

Generalni sekretar Udruženja osiguravača Srbije Duško Jovanović kaže da taj problem može da se prevaziđe polisom životnog osiguranja. One obezbeđuju finansijsku zaštitu pojedinca, pomažu u rešavanju važnih životnih pitanja i daju sigurnost u situacijama koje ne mogu da se predvide, kao što su smrt, bolest, operacija.

Glavni motiv za životno osiguranje ne treba da bude zarada već pokriće rizika koje osiguranik ili korisnici/naslednici dobijaju na osnovu uplate polise, pojašnjava Jovanović. Npr, ako bi neko počeo da uplaćuje životno osiguranje na 15 ili 20 godina i umre posle 5, korisnici polise koje on navodi prilikom sklapanja ugovora, bi dobili punu osiguranu sumu. Ako nije naveo korisnike, onda taj iznos dobijaju zakonski naslednici. Životno osiguranje može da obezbedi dodatnu zaradu, ali osnovni motiv treba da bude pokriće rizika.

Foto: Milan Timotić

Koji iznos je najmanje moguće uplaćivati?

Najmanji iznos uplate, a da je polisa isplativa, je oko 1.500 dinara mesečno. Ako bi taj iznos narednih 15 godina uplaćivala osoba stara 30, osigurana suma dostigla bi 280.000 dinara. Ista mesečna uplata na period od 20 godina, obezbeđuje osiguranu suma od 405.000 dinara.

O čemu voditi računa prilikom kupovine ove polise?

Najbitnije je definisati potrebe i mogućnosti, jer osiguranik sam odlučuje o svemu. Sam bira vrstu polise životnog osiguranja koju želi da kupi, odn. vrste rizika koje želi da pokrije, bira i iznos i period uplate - mesečne, kvartalne ili godišnje. Ne treba zaboraviti da se životno osiguranje kupuje i kao dodatak penziji, da je dobro rešenje za slučaj smrti ili teške bolesti odn. za sve situacije u kojima nosilac prihoda neće biti u mogućnosti da dovoljno zarađuje. Tom polisom mogu se rešavati i druga bitna životna pitanja, npr. školovanje dece. Savet je da se prvo definišu potrebe, da li je to lična ili finansijska zaštita naslednika, koje su mogućnosti za uplatu premije, da li poseduju kredit i da u zavisnosti od toga odaberu vrste polise životnog osiguranja koja će im obezbediti miran život.

Jovanović pojašnjava i da postoje riziko osiguranje, koje pokriva rizik prestanka života. U tom slučaju se osigurana suma isplaćuje korisnicima/naslednicima. Osiguranje za slučaj doživljenja obezbeđuje isplatu osigurane sume za slučaj da se doživi istek ugovora o osiguranju. Ova polisa ima komponentu štednje i podjednako je interesantna mlađoj i starijoj populaciji. Mešovito osiguranje je kombinacija prethodne dve vrste.


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Izbori 2024

TV

Protiv Srbije vođen je nuklearni i hemijski rat! Kanceri u našoj zemlji daleko su agresivniji nego u Evropi!
Live TV

Protiv Srbije vođen je nuklearni i hemijski rat! Kanceri u našoj zemlji daleko su agresivniji nego u Evropi!

Serijalom dokumentarnih filmova o NATO agresiji nad Srbijom obeležavamo 25 godina od početka bombardovanja naše zemlje. Za 78 dana agresije na Srbiju je bačeno 22.000 hiljade tona projektila, među kojima 37.000 hiljada zabranjenih, kasetnih bombi, bombi sa osiromašenim uranijumom. Žena koja je među prvima u našoj zemlji pričala o zastrašujućim posledicama NATO bombardovanja je doktora Danica Grujičić, ministarka zdravlja. Ona je bila gošća "Info jutra".

29.03.2024

08:45

Zapad ne dozvoljava temu NATO agresije na Jugoslaviju! Plaše se da se suoče sa istinom u vezi sa njom!
Live TV

Zapad ne dozvoljava temu NATO agresije na Jugoslaviju! Plaše se da se suoče sa istinom u vezi sa njom!

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija (SB UN) večeras još jednom nije prihvatio da raspravlja o NATO agresiji na Jugoslaviju pošto za predloženi dnevni red nije glasao dovoljan broj članica tog tela. Kao i na sednici SB UN 25. marta, i na večerašnjoj, ponovo zakazanoj na zahtev Rusije, Francuska je zatražila takozvano proceduralno glasanje o dnevnom redu. Za dnevni red, odnosno raspravu o NATO agresiji na Jugoslaviju 1999. godine, večeras je glasalo šest od 15 članica Saveta bezbednosti, dok je ostalih devet bilo uzdržano. Za usvajanje dnevnog reda bilo je potrebno devet glasova. Ovu odluku, u emisiji "Info veče" Informer TV, komentarisali su analitičari Veljko Jovanović i Luka Stajić, kao i Nebojša Obrknežev iz Ruske stranke.

28.03.2024

23:01

Napad u Moskvi je pokušaj državnog udara! Pitanje je dana kad će ukrajinska vojska kapitulirati, zato je potrebno da se Rusija destabilizuje iznutra! (VIDEO)
Live TV

Napad u Moskvi je pokušaj državnog udara! Pitanje je dana kad će ukrajinska vojska kapitulirati, zato je potrebno da se Rusija destabilizuje iznutra! (VIDEO)

Goran Petronijević, advokat, Nikola Jović, politikolog, prof. dr Aleksandar Lukić sa Instituta za političke studije i akademik prof. dr Dragan Radenović govorili su u emisiji "Info dan" na Informer TV o terorističkom napadu u Moskvi i tome šta on zapravo predstavlja i kako će uticati na budućnost Rusije.

28.03.2024

18:01

JOŠ TV VESTI

Hronika

Zločinci iz Novog Sada dobili 16 godina robije za otmicu i mučenje: Sve je počelo od odbijanja mušterije
Hronika

Zločinci iz Novog Sada dobili 16 godina robije za otmicu i mučenje: Sve je počelo od odbijanja mušterije

Milan Pandurеvić (37) iz Bogatića i Biljana Ćosić (52) iz istog mеsta s boravištеm u Novom Sadu, kojima sе pripisujе da su prе dvе godinе počinili otmicu njеnog klijеnta u prostituciji, uz maltrеtiranjе oštеćеnog i iznuđivanjе novca, osuđеni su jučе u novosadskom Višеm sudu prvostеpеnom prеsudom na dеsеt i šеst godina zatvora.

29.03.2024

09:22

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija