GRAĐANI ŠOKIRANI RATAMA KREDITA: Moratorijum ga koštao 100.000 banke na koroni zgrnule milijarde
Pauza od tri meseca u otplati kredita tokom epidemije korone obezbedila je debelu dobit bankarima
22.06.2020
15:59
Vesti
Sve će zavisiti od dogovora banke i klijenta, pa u UBS preporučuju građanima i preduzećima da se obrate svojoj banci.
Za dužnike to znači da je period zastoja u otplati završen, te da se vraćaju redovnom izmirivanju svojih kreditnih obaveza.
Međutim, iz susednih zemalja, Hrvatske i Crne Gore, dolaze vesti o tome da banke produžavaju zastoj u otplati, sa tri na šest meseci, kod klijenata za koje procene da će zapasti u docnju.
To je podstaklo nade dužnika u Srbiji da će slično biti i kod nas. Ipak...
- Ne očekujem da će NBS preporučiti produžetak moratorijuma bankama, naravno ukoliko ne dođe do pogoršanja situacije sa koronavirusom - kazao je za B92.net Hasan Hanić, profesor Beogradske bankarske akademije.
Prema njegovim rečima, u Hrvatskoj su banke prinuđene na taj korak jer je ta zemlja zbog kraha turizma mnogo jače pogođena krizom koju je izazvao koronavirus, pa imaju mnogo više dužnika koji ne mogu da servisiraju svoje obaveze.
- Za sada nema razloga da se uvode dodatne mere, NBS prati uticaj krize na ekonomska kretanja u zemlji - kaže Hanić. On ističe da će banke u pojedinačnim slučajevima procenjivati da li će se klijentu produžiti zastoj u zavisnosti od toga koliko je pogođen krizom.
Foto: Shuterstock
Iz Narodne banke Srbije podsećaju da moratorijum uveden propisom NBS podrazumeva zastoj u otplati obaveza u trajanju od 90 dana, što po pravilu obuhvata tri mesečne rate dužnika, ali i da banke imaju mogućnost da ponude klijentu i duže trajanje zastoja.
- Banke su u skladu sa Odlukom o privremenim merama za očuvanje stabilnosti finansijskog sistema imale na raspolaganju regulatornu mogućnost da, pored moratorijuma kao obavezne olakšice, ponude klijentu i druge olakšice u vezi sa otplatom obaveza, poput dužeg trajanja zastoja - kažu iz NBS.
Kako kažu, bankama je u interesu da klijenti očuvaju svoje poslovanje i da se poveća naplativost njihovih potraživanja kao preduslov da i banke ispune svoje obaveze prema deponentima - građanima i preduzećima. U tom smislu banke razmatraju različite scenarije razvoja situacije za svoje klijente i u zavisnosti od svojih poslovnih politika za određeni broj najugroženijih klijenata pripremaju set mera dodatnih olakšica.
- Za određeni broj klijenata biće moguće produženje moratorijuma, produženje rokova otplate i druge olakšice koje će biti prilagođene konkretnom klijentu - kažu iz UBS.
Dakle, sve će zavisiti od dogovora banke i klijenta i UBS preporučuje građanima i preduzećima da se obrate svojoj banci i informišu se o opcijama koje su im na raspolaganju.
Podsećaju da je uvođenje obaveznog moratorijuma na plaćanje obaveza po kreditima jedna od najznačajnijih mera koja je primenjena nakon izbijanja krize, koja je velikom broju građana pomogla da lakše prebrodi kriznu situaciju. Ova mera je bila široko prihvaćena od strane privrede i građana, a banke su za ove potrebe obezbedile oko dve milijarde evra.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U Kotoru je danas osvanuo skandalozan transparent, sa uvredljivom porukom upućenom predsedniku Aleksandru Vučiću, koji pokazuje zabrinjavajući nivo netrpeljivosti prema Srbima u delu crnogorskog društva.
04.06.2026
12:29
Novinari tajkunske televizije N1 doživeli su potpuni fijasko u Zagrebu kada su, postavili pitanje tamošnjem analitičaru Augustinu Palokaju o tome kakva će biti politika prema Beogradu u narednih godinu dana.
04.06.2026
11:18
Blokaderi se na društvenoj mreži "Iks", unapred raduju smrti predsednika Srbije Aleksandra Vučića, nakon što je BIA upozorila na bezbednosni rizik njegove posete Tivtu povodom samita EU - Zapadni Balkan.
04.06.2026
11:08
Monstruozne laži, prljava kampanja i otvoreno crtanje mete na čelu zameniku glavnog urednika Informera Dejanu Vukeliću jasna su poruka da propala čačanska opozicija ne bira sredstva kako bi izazvali nasilje.
04.06.2026
11:48
Lider naprednjaka i savetnik predsednika republike za regionalna pitanja Miloš Vučević, gostujući u emisiji Milomira Marića, govorio je o sramnoj izjavi Marije Vasić i bokaderske klike ističući da je najgore što ona ima odgovornost i uči decu.
04.06.2026
11:46
Potpredsednica Srpske radikalne stranke Vjerica Radeta gostujući u Info jutru komentarisala je bezbednosnu pretnju predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u Crnog Gori.
04.06.2026
11:05
Informer TV slavi 3. rođendan! Uz balone i emocije na slavljeničkom Kolegijumu, TV lica su se prisetila početaka i zahvalila moćnom timu iza kamera.
31.05.2026
15:39
Pre tačno tri godine počela je sa radom Informer TV - televizija koja je za kratko vreme postala najuticajnija i najgledanija u Srbiji.
31.05.2026
08:43
Ne propustite!
30.05.2026
08:54
Veliki požar koji je danas u prepodnevnim satima izbio je u ambasadi Pakistana na Dedinju, ugašen je, saznaje Informer.
04.06.2026
10:14
Veliki požar izbio je u ambasadi Pakistana na Dedinju.
04.06.2026
09:52
U nastavku suđenja klanu Veljka Belivuka izvedene su poruke iz Skaj prepiske kao dokaz u sudu.
04.06.2026
07:10
Veliki požar izbio je u ambasadi Pakistana na Dedinju.
04.06.2026
08:52
Policija u Kragujevcu, u saradnji sa Osnovnim javnim tužilaštvom u Kragujevcu, brzom i efikasnom akcijom rasvetlila je krivično delo prevara i uhapsila je R. K. (44), državljanina Azerbejdžana, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio ovo krivično delo i oštetio ženu (73) iz Kragujevca za 9.250 evra.
04.06.2026
11:55
Američki predsednik Donald Tramp opisao je prekid vatre na Bliskom istoku kao "umerenija pucnjava".
04.06.2026
11:58
Rat u Ukrajini - 1.562. dan.
04.06.2026
08:16 >> 11:57
Zemljotres magnitude 3 stepena po Rihterovoj skali registrovan je danas u Grčkoj.
04.06.2026
11:24
Itamar Ben Gvir, izraelski ministar nacionalne bezbednosti poznat po ultradesničarskim stavovima, oštro je kritikovao sporazum između Izraela i Libana postignut uz posredovanje SAD, ocenivši ga "ozbiljnom greškom i pustim snom savetnika koji premijera (Benjamina Netanjahua) vuku u pogrešne odluke".
04.06.2026
10:52
Pozorište lutaka "Pinokio" sa ponosom najavljuje premijeru predstave "Luna Luna Park", u režiji Fabricija Montekija, koja će se održati u subotu 6.juna u 19:00 časova.
04.06.2026
11:51
Slaviša Čurović bio je protiv referenduma 2006. godine i odvajanja Crne Gore, a njegov stav nije podržala produkcijska kuća, te je zadala kukavički udarac!
03.06.2026
10:41
Zvezda serije „Tvin Piks" Ovejn Ris Dejvis preminuo je iznenada.
02.06.2026
19:45
Poznata meksička influenserka Paola Markes preminula je u 30. godini, a njeno telo pronađeno je u njenom stanu u meksičkom gradu San Luis Potosi.
02.06.2026
12:25
Glumac Oven Ris Dejvis, domaćoj publici najpoznatiji po ulozi agenta Vilsona u seriji "Tvin Piks: Povratak", iznenada je preminuo u 44. godini.
02.06.2026
09:33
Preslatki zlatni retriver po imenu Remi postao je prava internet senzacija nakon što je snimak njegovog odlaska kod grumerke izazvao oduševljenje miliona ljudi.
04.06.2026
12:20
Ako tražite desert koji izgleda efektno, a ne zahteva previše komplikovanu pripremu, ovaj čokoladni tart je pravi izbor.
04.06.2026
10:20
Mesec jun 2026. godine prema astrološkim tumačenjima biće ispunjen nizom preklapajućih planetarnih uticaja koji mogu stvoriti pojačanu tenziju, nepredvidive situacije i emotivne oscilacije.
04.06.2026
06:34
Stručnjaci upozoravaju da buđ na jagodama često nije ograničena samo na plod na kome je vidljiva.
04.06.2026
09:40
Mnogi ljudi veruju da im Inkognito režim u Hromu garantuje potpunu anonimnost, ali ovaj režim samo briše istoriju i kolačiće sa uređaja, a aktivnosti i dalje mogu da vide internetski provajderi, sajtovi, pa čak i Gugl.
04.06.2026
09:03
Frontmen "Magla benda", Vladan Savić, otkrio je kako je u školi trpeo prozivke zbog pevanja visokih tonova, kada su ga drugari zadirkivali da je "poput devojčice".
04.06.2026
11:37
Goran Ratković Rale otvorio je dušu i ispričao do sada nepoznate detalje o odnosu sa Anom Nikolić, kao i saradnje sa pokojnom Marinom Tucaković.
04.06.2026
11:15
Pevač Haris Džinović javno je govorio o ćerki Đini Džinović i istakao kako decu, kada je reč o javnim aferama i skandalima, treba ostaviti po strani.
04.06.2026
09:29
Jelena Topić, bivša partnerka Marka Janjuševića Janjuša, iznela je niz ozbiljnih tvrdnji o njihovoj nekadašnjoj vezi, te otkrila kako je Janjuš zbog dugova bio u velikim problemima.
04.06.2026
08:54
Harmonikaš i muzičar Aca Sofronijević sa ćerkom Tarom i suprugom Kosanom, otišao je da se pokloni Pojasu Presvete Bogorodice u Hramu Svetog Save.
04.06.2026
08:34
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar