• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer/Telegraf.rs

01.08.2023

09:35

"Čuvanje" mesta na plaži može da vas košta i do 300 evra! Oštre mere za turiste koji ostavljaju peškire na pesku!

Shutterstock

Društvo

"Čuvanje" mesta na plaži može da vas košta i do 300 evra! Oštre mere za turiste koji ostavljaju peškire na pesku!

Podeli vest

Primorska mesta oko španskog grada Malage objavila su rat kupačima koji početkom dana postavljaju suncobrane na plaži kako bi rezervisali mesto, što je sve raširenija praksa koja ih sada može koštati kazne do 300 evra.

Takozvani "rat suncobranima" godinama je uobičajena praksa u Levanteu, jugoistočnoj španskoj obali, gde ranoranioci ostavljaju svoje stvari na plaži, ponekad i u zoru, kako bi imali dobro mesto na pesku pre nego što nastane gužva.

Stanovnici grada Alicantea završili su i u britanskim novinama pod optužbom da zauzimaju pozicije na prvoj liniji pre izlaska sunca kako bi turiste lišili komada peska.

"Bitka" za mesto na plaži - Kazne do 300 evra

Ova letnja bitka sada je stigla do obale Malage, na jugu Španije, gde su neke mesta već preduzela mere za suzbijanje ove kontroverzne prakse.

Mesta Algarobo, Velez Malaga i Toroks odobrila su novčane kazne do 300 evra za one koji ostavljaju svoje stvari bez nadzora s jedinom svrhom čuvanja mesta na plaži. Pritom su sledila primer iz okoline Valensije, sa spomenute obale Levantea, gde mesta Kulera, Oropesa i Kalpe primenjuju strože kazne koje dosežu 3.000 evra za istu praksu.

- Nepošteno je da prva linija uz more, koju svi toliko žele, bude rezervisana. Redovno pronalazimo napuštene stolice, suncobrane i druge stvari - rekla je Vanesa Lopez, iz mesta Toroks.

Foto: Shutterstock

 

Lopez kaže da mesto sada ima pravilnik o zabrani "rezervacije fizičkog prostora na plaži, u bilo koje doba dana ili noći, stavljanjem u pesak bilo koje vrste predmeta ili stvari bez fizičke prisutnosti vlasnika osobe."

Mera je rezultat "brojnih pritužbi" stanovnika i kupača koji tvrde da je prvi red obale satima zauzet bez prisutnosti vlasnika tih objekata.

U Toroksu lokalna policija patrolira plažom kako bi proverila poštuju li se propisi. Policajci, u slučaju otkrivanja nepravilnosti, uklanjaju predmete koji satima nisu pod nadzorom vlasnika. Ako ih žele vratiti, vlasnici moraju platiti cenu preuzimanja između 30 i 50 evra, zavisno od lokacije.

Vlasnici mogu preuzeti svoje stvari u policijskoj stanici u roku od 14 dana, pre nego što steknu kategoriju "otpada".

Ovim merama mesta žele zagarantovati korišćenje plaža kao javnog dobra, sprječavajući rezervaciju prostora i pružajući svim građanima jednake mogućnosti uživanja u pesku i moru.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija