• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer/RTS

23.10.2023

10:03

Ovo ćemo izvoziti u Kinu bez carina: Na spisku 10.000 srpskih proizvoda

Shutterstock

Društvo

Ovo ćemo izvoziti u Kinu bez carina: Na spisku 10.000 srpskih proizvoda

Podeli vest

Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom otvara vrata za bescarinski izvoz oko 10.000 srpskih proizvoda. Kod nas će sa tog tržišta dolaziti 2.000 proizvoda manje. Država kaže – uglavnom ono što ne proizvodimo sami. Očekuju da će sporazum povećati obim domaće privrede i dovesti nove investitore.

Na dan kada sporazum stupi na snagu, u Kinu ćemo bez carine izvoziti sveže voće, prerađevine od mesa i povrća, džem, pivo, vodu. Ti proizvodi čine 60 odsto liste domaćih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda koje je Srbija kandidovala za ukidanje carina.

 

Na dan kada sporazum stupi na snagu, u Kinu ćemo bez carine izvoziti sveže voće, prerađevine od mesa i povrća, džem, pivo, vodu. Ti proizvodi čine 60 odsto liste domaćih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda koje je Srbija kandidovala za ukidanje carina.

U tu grupu, između ostalog, spadaju i uljarice, pivo, mineralna voda.

Odmah izvoz bez carina

Voće: sveže jabuke, breskve višnje, šljive, lubenice
Prerađevine: konzervisani mesni proizvodi, kobasice, konzervirano povrće, džemovi, kiseli krastavci, kukuruz šećerac, svinjska mast
Meso: zamrznuto svinjsko meso, šaran, pastrmka
Seme: raž, ječam, ovas, suncokret, uljana repica
Piće: pivo, mineralna voda, prirodna voda
Ostalo: Suvo grožđe, sveže i sušeno bilje za industrijske svrhe, goveđa koža, ruže

Za 16 odsto proizvoda sa liste, carine će se do potpunog ukidanja, smanjivati narednih pet godina. Na njoj su sveže i sušeno povrće, od voća – kruške i grožđe, potom žvakaće gume, voćni sok, kečap i neki konditorski proizvodi. Država možda najveći zamajac očekuje u izvozu vina.

Ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković kaže da će to značiti za našu ekonomiju, privredu, nova radna mesta kao i, kako je istakla, za nesigurnost koja se trenutno uvukla zbog situacije na tržištu gde se poslovni partneri menjaju.

Ukidanje carina na industrijske proizvode

Gvožđe i čelik: toplo i hladno valjani proizvodi, šipke i profili
Mašine i bela tehnika: kotlovi za centralno grejanje, pumpe za gorivo, hidraulične pumpe, mašine za pranje sudova i veša, pojedini frižideri, usisivači, ventilatori
Farmaceutski i kozmetički proizvodi, sredstva za čišćenje, mineralna đubriva
Plastika: lavaboi, kade i posuđe
Drvo: ogrevno, neobrađeno, delimičo obrađeno, drveno posuđe
Tkanine: od pamuka i vune, grudnjaci, tekstilne tapete

"Primera radi, vino se danas carini po stopi od 42 odsto. U narednih pet godina to će biti nulta stopa", naglašava Tanaskovićeva.

Za dve decenije, izvoz srpskog vina u Kinu porastao je sa 80 na 380.000 litara. Prodajemo im uglavnom vino dobrog kvaliteta za oko sedam evra po boci. Stručnjaci kažu da su spremni da plate i više.

Prof. dr Darko Jakšić sa Instituta za primenu nauke u poljoprivredi ukazuje na to da je prednost u činjenici da EU nema ovakav sporazum sa Kinom.

"Tako da se mogu očekivati i ulaganja domaćih, ali i investitora iz Evropske unije – da se uz pomoć ovog sporazuma poveća i površina vinograda, ali i da se osnuju nove vinarije kojih je sve više i više, skoro 500 u ovom trenutku", ističe Jakšić.

Ukidanje carina u narednih 5 godina

Povrće: krompir, paradajz, crni i beli luk, kupus, krastavci, kornišoni, sveže i konzervirane pečurke
Voće: kruške i grožđe
Vino: penušava vina, vina u pakovanju do dva litra, voćna vina, ostala ostala fermentisana pića
Industrijski proizvodi: kablovi za automobile, auto gume, viljuškare, toplotne pumpe, zamrzivače
Ostalo: Žvakaće gume, mešavine voćnih sokova, kečap, vafli, oblande

I u Privrednoj komori očekuju da bi sporazum mogao da dovede nove investitore koji bi dodali vrednost srpskoj izvoznoj listi koja je trenutno uglavnom sirovinska. Inače, srpskim proizvodom smatra se onaj koji je napravljen od najmanje 51 odsto domaćih sirovina.

"To su pre svega sveže voće i povrće, određene količine mesa što je značajan podsticaj za obnavljanje stočnih fondova koji su značajno kalirali poslednjih 10 godina", kaže Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije.

Od industrijskih proizvoda iz Srbije u Kinu bez carine će ići proizvodi od gvožđa i čelika, kotlovi za centralno grejanje, pumpe za gorivo, hidraulična turbina, bela tehnika, sedišta, drvo, farmaceutski i kozmetički proizvodi, sredstva za čišćenje, proizvodi od plastike, mineralna đubriva, tekstil.

To važi i za farmaceutske i kozmetičke proizvode, sredstva za čišćenje, mineralna đubriva, plastične proizvode, ogrevno drvo, tkanine.

U narednih pet godina biće ukinute i kineske carine na srpske kablove u auto-industriji, auto-gume, keramičke pločice, klima-uređaje, zamrzivače, toplotne pumpe, viljuškare.

"Ovde postoji značajna šansa da privučemo deo evropskih partnera koji bi videli kao kapiju, centar prodora ka istoku. To mogu biti građevina, poljoprivreda, IT komponente", napominje doc. dr Veljko Mijušković sa Ekonomskog fakulteta u Beogradu.

Po stupanju sporazuma na snagu, Kinezi će nam bez carina izvoziti žive životinje, palmino ulje, pirinač, šitaki pečurke, kelj, špargle, plavi patlidžan, kokosov orah, banane, ananas i avokado. Liberalizaciju će sačekati kupus, sojino brašno, mešavine povrća.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Izbori 2024

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija