• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer

09.01.2018

19:06

NOVA KOLUMNA VESELINA JEVROSIMOVIĆA! IT ugao:​ Doba velikih

Kolumne

NOVA KOLUMNA VESELINA JEVROSIMOVIĆA! IT ugao:​ Doba velikih

Podeli vest

Pre nešto manje od dve decenije, kada je internet postao opšteprihvaćen i prestao da bude rezervisan samo za naučne institucije i tehnološke entuzijaste, pojavila se potreba da "obični" korisnici pronađu najkvalitetnije lokacije sa relevantnim informacijama. 

Tako su nastali portali, sajtovi koji su, pored vesti i onlajn alata, nudili i listu korisnih veb adresa. U međuvremenu se slika interneta značajno promenila, do te mere da postoje i oni koji smatraju da to nije dobro za globalnu računarsku mrežu i osnovne principe na kojima je ona nastala.

Gugl kao internet
Portali su izgubili svoju prvobitnu namenu, a Gugl je postao sinonim za sam internet

Naime, portali su izgubili svoju prvobitnu namenu, a Gugl je postao sinonim za sam internet i osnovno polazište za svako otisnuće u sajber svet. Preciznije, Gugl kao pretraživač ili neki od brojnih servisa koji su u vlasništvu ove kompanije (Jutjub, Džimejl, Gugl drajv i drugi). Masovna popularizacija društvenih mreža uvela je Fejsbuk u priču kao drugog velikog igrača i praktično najveći portal sa koga se prilazi ostalim sajtovima na vebu. Statistike govore da bezmalo tri četvrtine poseta najvećim veb sajtovima dolazi direktno sa Gugla ili Fejsbuka, što drastično menja odnose snaga. Naime, svi ostali sajtovi, uključujući i najveće medijske portale, na taj način zavise od ova dva giganta. Pri tome se broj internet lokacija u poslednjih sedam godina uvećao sa oko 250 miliona na gotovo dve milijarde. U istom periodu, od 2010. do danas, broj internet korisnika se duplirao i sada iznosi oko 3 milijarde i osamsto miliona ljudi. Većina njih svakodnevno koristi Guglove servise i Fejsbuk. Ako se tome priključi i Amazon, čiji promet višestruko prevazilazi zbir svih ostalih onlajn prodavnica, ispada da internet nije više toliko nezavisan i slobodan od uticaja velikih kompanija, istih onih koje su pokrenuli mladi inovativni ljudi kao svojevrsni bunt protiv tradicionalnog korporativnog sveta.

Neosporan je kvalitet servisa koje nude Gugl, Fejsbuk, Amazon i slični veliki igrači, ali se postavlja pitanje koliko njihov ogromni uticaj sprečava pojavu novih koncepcija i rešenja. Postoje ideje kako da se internet vrati osnovnoj viziji njegovih tvoraca i ponovo postane mreža ravnopravnih i nezavisnih članova koji jednako doprinose sadržajima. O tome ću detaljnije pisati neki drugi put.




Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Izbori 2024

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija

Kragujevački opštinari dali krv!
Humanitarna akcija

Kragujevački opštinari dali krv!

Zaposleni u Gradskoj upravi Kragujevac danas su, u organizaciji Samostalnog sindikata GU organizovali prvu od dve godišnje akcije dobrovoljnog davalaštva krvi za potrebe Banke krvi Univerzitetskog kliničkog centra u ovom gradu.

26.04.2024

12:17