• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Tanjug

14.12.2016

10:51

LJAJIĆ: Blokada Hrvatske nema veze sa zaštitom prava manjina!

Politika

LJAJIĆ: Blokada Hrvatske nema veze sa zaštitom prava manjina!

Podeli vest

Potpredsednik vlade Rasim Ljajić izjavio je danas da Hrvatska blokada otvaranja Poglavlja 26 u pregovorima sa EU nema nikakve veze sa zaštitom prava manjina već je čista demonstracija privilegovanog položaja zbog njenog članstva u EU


- Blokada Hrvatske će imati najmanje tri štetne posledice. Naneće ogromnu štetu ukupnim bilateralnim odnose dve zemlje, a takođe će uticati na odnos javnosti i građana Srbije prema EU, jer će se zbog ovakvog uslovljavanja povećati broj onih koji se protive ulasku u EU - rekao je Ljajić Tanjugu.

Treća posledica odnosiće se na hrvatsku manjinu u Srbiji, koja se ovakvim potezom navodno štiti, a u suštini joj se čini najveća šteta, jer je u uslovima zaoštrenih odnosa između dve države teško očekivati da mogu da se unapređuju prava bilo koje manjine, podvukao je Ljajić, koji je 2004. godine kao savezni ministar za manjine potpisao Međudržavni sporazum o zaštiti nacionalnih manjina između Srbije i Hrvatske.

- Zato ovo nema nikakve veze sa zaštitom prava manjina, već je pre svega čista demonstracija preimućstva i privilegovanog položaja zbog članstva u EU, jer se u Akcionom planu Vlade Republike Srbije, koji je bio uslov za otvaranje Poglavlja 23 nalazi model za rešavanje pitanja od značaja za sve manjine, pa i hrvatsku manjinu, uključujući tu i obrazovanje na manjinskim jezicima -naveo je Lajić.

Potpredsednik vlade je podsetio i da su predstavnici nacionalnih saveta svih manjina u Srbiji učestvovali u izradi ovog Akcionog plana.

 
Public

Kako je ukazao sve članice EU su dale saglasnost na taj plan i rokove, a sada se pojedinačna pitanja postavljaju pred Srbiju i to pred otvaranje gotovo svakog poglavlja. 

- Ovakvo neprincipijelno uslovljavanje može da traje u nedogled, ukoliko se ne odluči gde i na koji način treba da se rešavaju manjinska pitanja i šta se od Srbije očekuje - dodao je.

Ljajić je precizirao da u Srbiji postoji 26 nacionalnih manjina pa se postavlja pitanje da li je moguće da se samo jedna od njih suočava sa problemima u obrazovanju, ili je posredi nešto drugo.

On je dodao i da, naravno, niko ne kaže da je stanje idealno i da nema stvari koje treba popravljati, ali je oblast ljudskih i manjinskih prava, polje gde je ostvaren najveći napredak u poslednjih 16 godina. 

- Srbija je spremna da sva otvorena pitanja rešava na bilateralnoj osnovi, a pre svega kroz aktiviranje mešovite komisije za manjine, koja je predviđena Međudržavnim sporazumom o zaštiti nacionalnih manjina Srbije i Hrvatske, na koji se hrvatska strana toliko poziva - poručio je Ljajić.


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Lege artis

pre 7 godina

Ovako to vidi Predsjedništvo EU, a prenosi jedan beogradski elektronski medij, ujedno novine, 14.12.2016. u 7:31 : " SRBIJA posebnu pažnju treba da posveti punom poštovanju osnovnih prava, uključujući zaštitu najugroženijih grupa, kao i nediskriminatorski tretman nacionalnih manjina širom Srbije, uključujući oblasti obrazovanja, upotrebe jezika manjina, pristup medijima i verskoj službi na manjinskim jezicima - ovo se, između ostalog, ističe u zaključicima Predsedništva EU donetim na kraju godine." Andrej Plenković nije Zoran Milanović i ne pravi korake izhitreno, bez priprema i dogovora bar sa nekoliko saveznika u EU. Zbog visoke kompatibilnosti premijera Plenkovića sa predsjednicom Grabar-Kitarović, desila se još veća učinkovitost zbog njihove sinergije. Andrej Plenković kada igra nikada ne objavi sam koje je sve asove ima u rukavu. Uvijek ostavi da javnost sazna iz drugih izvora, a ne od njega, sa kojim sve jakim kartama igra.

susjeda

pre 7 godina

Kakva koincidencija: 26 poglavlje i 26 nacionalnih manjina! Ljajiću, srce, točno, hrvatska manjina nije jedina koja se suočava sa problematikom reguliranja vlastitog statusa u Srbiji. Ali, da se ne lažemo, u odnosu na ostale manjine - komparativna "prednost" hrvatske nacionalne manjine bazirana je na dvije činjenice. Prvo, u njenoj matici se vodio brutalan rat. (Da sad ne ulazimo u nepotrebno naprđivanje ko je koga više...) Drugo, status srpske nacionalne manjine u RH je, pošteno govoreći, također problematičan. Te dvije okolnosti su sasvim dovoljan izgovor za "poseban tretman" Hrvata u Srbiji... E, nećemo tako u Europu. :-P

Izbori 2024

Bora Solunac udario na Đilasa, Ponoša i Miloša Francuza: Teško će objasniti kako to da su uslovi u Beogradu loši, a u Srbiji dobri!
Izbori 2024

Bora Solunac udario na Đilasa, Ponoša i Miloša Francuza: Teško će objasniti kako to da su uslovi u Beogradu loši, a u Srbiji dobri!

Borislav Novaković iz Narodnog pokreta Srbije, poznatiji kao Bora Solunac, rekao je da su sva tri zahteva koja je opozicija imala ispunjena i istakao da će Miloš Jovanović, Zdravko Ponoš i Dragan Đilas teško odbraniti narodu to što u Beogradu bojkotuju izbore jer kažu da ne postoje dobri izborni uslovi, dok u Srbiji izlaze na lokalne izbore.

25.04.2024

09:51

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija