• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Tanjug

07.08.2017

16:08

LJAJIĆ: Ne želimo trgovinski rat, ali ako Hrvatska ne ukine takse - UZVRATIĆEMO IM KONTRAMERAMA!

Politika

LJAJIĆ: Ne želimo trgovinski rat, ali ako Hrvatska ne ukine takse - UZVRATIĆEMO IM KONTRAMERAMA!

Podeli vest

Ministar trgovine, turizma i telekomunikacije Rasim Ljajić poručio je danas u Sarajevu da niko ne želi trgovinski rat, ali da će zemlje regiona biti prinuđene na kontramere ako se pitanje povećanja hrvatskih taksi za fitosanitarnu inspekciju ne reši do sledećeg sastanka koji treba da bude održan do kraja nedelje

- Apelovali smo nedelju dana na zvanične institucije Hrvatske da se ispita njihova odluka, za koju smo rekli da je diskriminatorna. Nikakav odgovor nismo dobili, ni pisma ni razglednice nije bilo, čak smo dobili vrlo uvredljivo objašnjenje odluke. Počeli smo onda da primenjumjemo određene vrste sanitarnog i veterinarskog nadzora, što ćemo pojačati - objasnio je Ljajić posle sastanka ministara trgovine zemalja regiona povodom hrvatskih mera.

On je dodao da na to imamo pravo po pravilima Svetske trgovinske organizacije (STO).

- Mi ne povećavamo cene nadzora, ali imamo pravo da sprovodimo mere koje su u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju koje predstavljaju ozbiljno upozorenje da ove mere moraju da budu povučene, odnosno preispitane - kazao je Ljajić.

Dodao je da ako uđemo u kontramere, štetu trpe privrednici i jedne i druge zemlje, ali i potrošači.

- Ovo nam ne treba, ali smo prinuđeni i ovo su iznuđeni potezi jer smo pod velikim pritiskom javnosti, potrošača. Oko 160 privrednika iz Srbije izvozi voće i povrće u Hrvatsku, a neki su počeli da vraćaju kamione jer ne mogu da izdrže konkurenciju - kazao je Ljajić na konferenciji za štampu.

Upozorio je da postoiji čitav razrađeni mehanizam daljih mera radi zaštite ekonomskih interesa.

Ministar je objasnio da se standardno vrši fitosanitarna veterinarska kontrola na slučajno odabranim uzorcima, a u pojedinim slučajevima zemlje mogu da preduzimaju mere pojačanog nadzora za svu robu životinjskog i biljnog porekla, što se sada čini. Time, kako ističe, ne izlazimo iz pravila STO, ne kršimo principe slobodne trgovine.

- Želimo da ubuduće kontrolišemo apsolutno svaku pošiljku voća, povrća, mleka, mesnih proizvoda iz Hrvatske. Nismo srećni zbog toga ali smo na tu meru prinuđeni - podvukao je Ljajić.

Podsetio je da je Srbija u više navrata u poslednje vreme isticala da su hrvatske mere u ekonomskom smislu protekcionističke, u političkom populističke i da ne mogu imati opravdavanje ni u ekonomskoj ni u trgovačkoj logici.

- Te mere nisu ni u duhu dobrosusedskih odnosa, niti korak u pravcu stvaranja slobodnog trzišta zemalja zapadnog Balkana, kojem svi načelno težimo - upozorio je Ljajić.

Rekao je da je u poslednje tri nedelje, od kada su mere stupile na snagu, bilo potpuno različitih obrazloženja.

- Prve nedelje je rečeno da mere nisu ništa novo, već da predstavljaju samo usklađivanje sa cenama koje važe u EU, da su one zapravo ništa drugo već usklađivanje koje važe u pojedinim zemljama EU. Da to nije tačno pokazali smo i izašli sa tačnim podacima. U Nemačkoj su cene za istu vrstu kontrole 22 evra, plus 0,84 centa za svaku sledeću tonu, a u drugim zemljama su 17,5 evra, u Bugarskoj 17 evra, u Velikoj Britaniji 41 evro za sat kontrole, tokom koje je moguć pregled dva šlepera od po 25 tona - objasnio je Ljajić.

On je ocenio da se, kada je reč o hrvatskoj meri, radi o drastičnom povećanju cena po vrsti voća i povrća na 270 evra.

- To znači da nam se kamioni vraćaju, jer ako imate tri vrste voća plaćate tri puta 270 evra. Ne postoji izvoznik koji može biti tako konkurentan. Sav izvoz koji ide preko Hrvatsku u EU podleže sličnom ''oporezivanju''. Jasno je da je ovo onemogućavanje slobodnog protoka robe - naveo je Ljajić.

Kako je podsetio, druge nedelje je stiglo objašnjenje da nije reč o zaštiti proizvođača već potrošaca. Ukazao je da je taksa za hrvatske proizvođače 90 kuna, dok je za one izvan EU 2.000 kuna, što znači da će potrošači plaćati daleko veće cene za proizvode, jer neće imati konkurenciju, zbog čega nije tačno da se radi o zaštiti potrošača, već je reč o zaštiti proizvođača.

Ljajić je podsetio da je bilo više protesta poljoprivrednika i farmera u Hrvatskoj zbog značanog deficita u razmeni sa svetom, i da su tražili mere zaštite koje su donete na pogrešan način.

Prema njegovim rečima, juče je stiglo treće objašnjenje "koje je uvredljivo, potcenjivačko, i vređa zdrav razum", a prema kojem je mera uvedena ne protiv zemalja regiona, već za 164 zemlje sveta koje nisu članice EU.

Ljajić je kazao da, ako se pogleda uvoz Hrvatske iz trećih zemalja jasno je da su zemlje regiona pogođene novim pravilnikom.

- Ne želimo trgovinski rat. Ovaj sastanak je usmeren da zaštitimo naše ekonomske interese i omogućimo slobodan protok robe. Ne želimo da uđemo u spiralu mera i kontramera, ali ćemo na to biti prinuđeni ako se ova stvar ne reši ne sledećem sastanku koji treba da bude održan do kraja nedelje - zaključio je on.


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Svi komentari
Ante

pre 6 godina

Hrvatska trosi ogrome kolicine voca, povrca, mesa itd, u sezoni. Samo u 8' mjesecu potrosi vise voca i povrca nego u cijeloj godini, i to dosta vise. Ocito je da Hrvatska i ne misli da ce joj ovo proci, niti da joj je u interesu kroz cijelu godinu. Ovo je samo da zastiti domace proizvodjace, koji ce za lijepu cijenu plasirati svoje proizvode Dalmaciji, i rijesiti sve zalihe i sezonsko voce i povrce, i to po dobroj cijeni, bez konkurencije. A kad prodje sezona, prva bi Hrvatska plakala zbog tih nameta koje je nedavno uvela, jer joj tada treba uvoz iz Srbije i okolnih zemalja. Kladim se u sve sto imam, da ce HR da rasteze dogovor mjesec dana, i onda da ce da pristane da se vrati kako je bilo.

Lune

pre 6 godina

Hm,hmm..Ali,dogovorna ekonomija je napustena,a svako pravi red u sojourn kuci..." Uzmi ili ostavi "

u magnovenju

pre 6 godina

Pa uvedite! Dok se vi setite, proci ce sezona voca i povrca.

ANTE BAN

pre 6 godina

Ne možemo ih ukinuti, ali se može razgovarati o raspodjeli odgovornosti za nestandardiziranu kvalittu i kalibražu; Hrvatska nije niti će biti ničije smertlište!

Šolta

pre 6 godina

Ja nebi nikako prista na ultimatume,pa nek bude šta bude...

Izbori 2024

FLAŠA KOALICIJA! I ovo smo vam rešili, bar recite hvala: Evo imena za izbornu listu "hik" opozicije!
Izbori 2024

FLAŠA KOALICIJA! I ovo smo vam rešili, bar recite hvala: Evo imena za izbornu listu "hik" opozicije!

Otpadnici od tajkuna Dragana Đilasa, lažni ekolozi Aleksandar Jovanović Ćuta, Dobrica Veselinović i Radomir Zanzibarićanin Lazović, nedavno su obelodanili da izlaze na izbore u prestonici i otkrili da će nastupati pod sloganom "Biram borbu", ali je - s obzirom na njihove koloritne biografije i nastupe u javnosti - slogan "Biram flašu" svakako mnogo prikladniji.

24.04.2024

12:13

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Šta se to dešava u Kini, tonu Peking, Šangaj i još druga 82 milionska grada! Ako naučnici ne nađu ređšenje biće potopljeni!
Kataklizma u najavi!

Šta se to dešava u Kini, tonu Peking, Šangaj i još druga 82 milionska grada! Ako naučnici ne nađu ređšenje biće potopljeni!

Nova studija objavljena u časopisu Science otkriva da skoro polovina velikih kineskih gradova tone, stavljajući milione stanovnika u opasnost od poplava. Istraživači su analizirali 82 kineska grada sa populacijom većom od dva miliona koristeći satelitske podatke kako bi pratili promene nadmorske visine između 2015. i 2022. godine.

24.04.2024

22:11

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija