• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: M. Dobromirović

06.12.2017

14:39

SKANDALČINA! EU NAS UCENJUJE: Srbija Hrvatskoj DA PREPUSTI APATIN!?!

Politika

SKANDALČINA! EU NAS UCENJUJE: Srbija Hrvatskoj DA PREPUSTI APATIN!?!

Podeli vest

Evropska komisija donela 'zaštićeni dokument' po kome Srbija ne može u EU sve dok ne reši sve granične sporove. Očekuje se da Hrvatima na granici kod Dunava mirno predamo zemlju sve do predgrađa Apatina!

Brisel priprema novu strašnu ucenu sa kojom će već početkom sledeće godine suočiti vlast u Beogradu.

Nelogično
Granica između naše dve države treba da ide sredinom Dunava, ali Hrvatska misli da granicom treba prelaziti s jedne na drugu stranu reke, što je nelogičnoIvica Dačić, ministar spoljnih poslova

Kako je juče i zvanično potvrđeno, Evropska komisija donela je 'zaštićeni dokument' prema kojem Srbija ne može ući u Evropsku uniju sve dok ne reši granične sporove sa državama u regionu. Prema tom dokumentu, Srbija, ukoliko hoće da uđe u EU, mora da prihvati zahtev zvaničnog Zagreba i prepusti Hrvatskoj čak 10.000 hektara zemljišta sa srpske strane Dunava u regionu Apatina! To bi, konkretno, značilo da državna granica sa sredine Dunava bukvalno bude pomerena do rubnih naselja ovog srpskog grada!

Odredili čak i rok

Izbor - Ili EU ili Rusija

Zagrebački "Jutarnji list" prenosi deo evropske strategije u kojoj se lideri regiona podsećaju na to da je članstvo u EU stvar izbora, za koji je potreban politički konsenzus i potpora građana.
"Zato ne bi trebalo da postoji dilema lidera o tome gde pripada Zapadni Balkan i u kojem smeru se kreće. To je očigledno poruka Srbiji, gde se često postavlja pitanje izbora između EU i Rusije", navode ove novine i dodaju da je za Srbiju važna poruka i da će odnose sa Kosovom morati da reši pravno obavezujućim dokumentom.

Evropska komisija na čijem čelu je Žan-Klod Junker očekuje od Srbije da Hrvatima mirno preda zemlju oko Apatina, uključujući i luku, marinu i brodogradilište!?! U protivnom, upozoravaju iz EU, Srbija i Hrvatska moraće ovaj problem da reše arbitražom ili pred Međunarodnim sudom u Hagu!?!

Kako prenosi zagrebački "Jutarnji list", otvoreno pitanje granica između Hrvatske i Srbije trebalo bi rešiti najkasnije do 2023. godine, kako bi Srbija mogla da zaključi pregovore i postane članica EU 2025. godine.

"Ovaj nacrt je zaštićeni dokument, a konačna verzija trebalo bi da se usvoji i objavi u februaru sledeće godine, kako je najavio predsednik EK Žan-Klod Junker. U toj strategiji stoji: 'Postoje važni bilateralni sporovi između država regiona koji su preostali za rešavanje. EU neće uvoziti te sporove. Trajno rešenje treba pronaći pre nego što država uđe u EU. U slučajevima gde sporovi ne budu rešeni, strane ih moraju predati bezuslovno konačnoj arbitraži ili Međunarodnom sudu pravde i u potpunosti poštovati presude", prenosi "Jutarnji list" tekst 'zaštićenog dokumenta'.

Informer

Komentarišući ove navode, ministar spoljnih poslova Ivica Dačić kaže za Informer da problemi sa Hrvatskom nisu mali, ali da još nismo došli do faze za arbitražu.

- Granica između dve države logično treba da ide sredinom Dunava, ali Hrvatska se poziva na nekakve katastarske parcele i misli da granicom treba prelaziti s jedne na drugu stranu reke, što je potpuno nelogično. Iako je dogovor bio da formiramo komisiju koja bi rešavala taj problem, Hrvatska još nije odredila predstavnike. Izgleda da im nije stalo da se ovo brzo završi, ali jeste da to bude tema pred međunarodnom zajednicom. Oni neće rešenje, oni hoće da ucenjuju! Na kraju, nećemo imati drugo rešenje nego da se obratimo nekom za stručno mišljenje - upozorava Dačić.

mojugao

FEDERIKA MOGERINI

PREDSTAVNICA EU

EU je pružila snažnu podršku Zapadnom Balkanu i opredeljena je da taj region ima jasnu perspektivu. Ohrabrujem reforme i proces pomirenja na Zapadnom Balkanu.

Jadranka Joksimović, ministarka za evrointegracije, ističe da se pregovorima EU i Srbije ne moraju ispravljati baš sve greške prethodnih proširenja Unije.

- Ovako će se izgubiti kredibilitet procesa. Posebno ako to rade nove države članice uvođenjem bilateralnih pitanja kao uslova, a same su pokazale lošu praksu oko pitanja granica, i to kao članice EU. Više odgovornosti u izjavama i zahtevima ne bi škodilo... - podvlači Joksimovićeva.

Mržnja kao argument

Stevica Deđanski, šef Centra za razvoj međunarodne saradnje, podseća da hrvatsko iskustvo s arbitražom nije baš dobro.

- Zato se oni sada služe ovakvim glupostima. Od njih se svašta može očekivati, jer kad političari u Zagrebu ne umeju da objasne zašto im se ekonomija raspada, onda koriste mržnju prema Srbiji. Toga kod njih nije nikada manjkalo i to tamo donosi poene... - zaključuje Deđanski.


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Svi komentari
Rade

pre 6 godina

A zašto je hrvatska primljena u EU, a nije pre toga uredila svoje granice ?

Marko

pre 6 godina

Moze ali to znaci da onda ne prizanju AVNOJSKE granice nego te austrougraske. Onda neka vrate Dubrovnik, Liku i sve ostalo, a ne da se pozivaju na delove mapa drzava kad im koja odgovara.

Mile

pre 6 godina

PS: "Srbija ne može u EU sve dok ne reši sve granične sporove* Kako je Hrvatska mogla ući u EU ako nije rešila granični spor sa Srbijom? Da nije smešno bilo bi žalosno.

ratko

pre 6 godina

dosta sa tom eu ne treba da udjemo ,dokle ucene..... a stalno ce ih biti. na kraju ce i Zemun da traze...

dusan

pre 6 godina

одустати од фашистичке ЕУ!

srbIN

pre 6 godina

Jedinu granicu koju MI možemo da prihvatimo jeste ona, KARLOVAC; VIROVITICA; OGULIN; KARLOBAG!..

zoran

pre 6 godina

Beogradska opština Palilula može sa PKB-om da se pruža sve do Čente i sad že tu zemlju da "kupi" neki bumbar koji nema blage veze sa poljoprivredom, to je onda u redu. Ajde neka bude granica reke, Dunav i Sava. A što se Apatina tiče on je u Kraljevini Jugoslaviji pripadao Dravskoj Banovini. To je smislio veliki kralj Aleksandar i time nas sve usrećio.

Nenad

pre 6 godina

Treba jednom za svagda šutnuti te zločince iz eu, raspisati referendum...

Dušan Vuković

pre 6 godina

MАђари имају своје катастарске парцеле у Србији и Срби у Мађарској.Исто је и са Румунима и даље да не набрајам.У новије време велике површине,катастарске,су купили Хрвати и Арапи.Хоће ли Арапи претендовати на то да отцепе део Србије?Да ли су наша #катастарска# власништва у приморју уједно и право да добијемо тај део мора?А шта тек са #катастарским# власништвом над трећином Хрватске са које су Срби протерани.А време Павелића и да не помињем.

petar123

pre 6 godina

Ako se bude resavalo u Hagu svi znamo rezultat!! Srbija ne sme da preda ni pedalj svoje terotorije!

ANA

pre 6 godina

Ne mogu oni nikoga da ucenjuju sa time je gotovo.

saca

pre 6 godina

Dosta su oni gazili Srbiju i postavljali sramne uslove nama.

jeca

pre 6 godina

Srbiju nema ko nije gazio i pregazio ali sa time mogu da se oproste jer nas vise niko nece ponizavati pa ni oni.

vj

pre 6 godina

Ako se pozivaju na taj katastar molim vas pogledajte i gospic i knin u istom tom katastru,videcete da je austrougarska po tom katastru dala srbiji mnogo mnogo vise od 10.000 hektara.Konvertiti Hrvati bi trebalo biti srecni ako granice ide sredinom reke dunav.Osim toga ta yemla preko dunava i onako pripada prognanim srbima.Asrbija bi mogla i traziti da joj se vrati baranja,koja je privremeno data hrvatskoj 1946 ,pa bi bio red da je sada vrate.

Dalmatinac

pre 6 godina

Vazi ali oni nama da prepuste od Prevlake do Dubrovnika.

Beloica

pre 6 godina

Tesko je bez EU ali podjednako je jos teze sa njima koliko vidim ucenama nema kraja niti ce biti

Dragy

pre 6 godina

Pored svih krivudanja granice pored Dunava između Hrvatske i Srbije, potpuno je ČISTA SITUACIJA da je Apatin u Srbiji!!

Backo

pre 6 godina

Ma Rusija bre a sta drugo. Ova njihova Unija je vec u raspadanju. Englezi su na vreme pobegli.

Siniša

pre 6 godina

Bez brige, u Apatinu nas ima toliko da ćemo se sami braniti, a ako se razljutimo vratićemo i Kosovo... Pozdrav iz suncem okupanog Apatina

Dragan

pre 6 godina

Neka se vrate na granice kad jee Srbija izlazila na Jadransko more

ko se mača lača

pre 6 godina

sanjali granivu u Vukovaru, sad dobili u Apatinu hihihi

Izbori 2024

Nastavljeni razgovori vlasti i opozicije o izbornim uslovima!
Izbori 2024

Nastavljeni razgovori vlasti i opozicije o izbornim uslovima!

U Skupštini Srbije nešto posle 13.00 časova počeo je sastanak predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić sa predstavnicima poslaničkih grupa, političkih stranaka nacionalnih manjina i udruženja, radi konsultacija oko obrazovanja radnih grupa za unapređenje izbornog procesa i uvid, kontrolu i reviziju Jedinstvenog biračkog spiska.

26.04.2024

14:13

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija

Kragujevački opštinari dali krv!
Humanitarna akcija

Kragujevački opštinari dali krv!

Zaposleni u Gradskoj upravi Kragujevac danas su, u organizaciji Samostalnog sindikata GU organizovali prvu od dve godišnje akcije dobrovoljnog davalaštva krvi za potrebe Banke krvi Univerzitetskog kliničkog centra u ovom gradu.

26.04.2024

12:17