• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Tanjug

29.04.2019

10:24

SVE OČI UPRTE U VUČIĆA! Šta sve očekuje predsednika Srbije danas u Berlinu?

Politika

SVE OČI UPRTE U VUČIĆA! Šta sve očekuje predsednika Srbije danas u Berlinu?

Podeli vest

Istorija poseta srpskog predsednika Aleksandra Vučića Nemačkoj od onda, kada je posle pada demokrata kao prvi član nove vlade "probio led" i došao na razgovore, pa do današnjeg samita, pokazuje uvek isti karakter - sagovornici su teški, teme razgovora još teže, a Berlin moćan - i formalno i neformalno

Bez obzira na to što će danas u Berlinu predstavnici svih zemalja zapadnog Balkana plus Slovenije i Hrvatske biti neformalno i što će, pored nemačkog kancelara Angele Merkel sedeti i francuski predsednik Emanuel Makron, jasno je da će sve oči biti uprte u Vučića, jer je pitanje kako će dalje Beograd i Priština, najteža i dominantna tema.

Iako je zvanični Berlin najavio da večeras nije predviđeno potpisivanje nikakvih obavezujućih dokumenata, bilo bi naivno verovati, da su Makron, kome kod kuće gori pod nogama i Merkelova, na kraju svoje političke karijere, pozvali lidere zapadnog Balkana, okupirane takođe svojim mukama, samo na večeru i razmenu mišljenja.

Sudeći prema nemačkim medijima, Berlin od ovog skupa, ipak, nešto očekuje i to, pre svega, od Beograda i Prištine.

Šta su očekivanja Berlina - da li je to samo da se sa svim učesnicima politike na zapadnom Balkanu stupi u dijalog i dođe do razmene mišljenja ili nešto konkretnije?

To bi, uz prizvuk nemačkog upozorenja o "ad acta" evropskoj perspektivi, ukoliko i Beograd i Priština ne pokažu ozbiljnu volju za normalizacijom, moglo biti u zoni političkih špekulacija, dok je u zoni političke realnosti činjenica da je Nemačka jasno protiv ideja o razmeni teritorija i pomeranju granica i da njene diplomate, upravo na tu temu, "opipavaju puls" u regionu.

Na "južnom krilu" Evropske unije (EU), odnosno Evrope, politička situacija je rovita- od nacionalizma, preko korupcije i demonstracija do taksi Prištine na srpsku robu i zato bi, prema ocenama nemačkih medija, susret večeras trebalo u najmanju ruku da ponovo za isti sto dovede sve balkanske aktere, pre svega, predstavnike Beograda i Prištine.

Foto: informer.rs

Iz Berlina se jasno kaže da odnos Beograda i Prištine otežava razvoj celog regiona i uvek iznova naglašava da je to region koji teži EU i istovremeno stoji pod uticajem Rusije, Kine, Turske, Saudijske Arabije i Amerike.

I večerašnji samit bi se zato smeo, bar delimično, tumačiti i kao deo borbe EU u utakmici sa Amerikom, Rusijom, Kinom, Turskom ili Sadijskom Arabijom za uticaj u tom istom regionu, a onda očekivati, ne samo upozorenja sa "ad acta" EU-perspektivi, već i neka obećanja i veći finansijski i svaki drugi angažman EU za razvoj, sigurnost i stabilnost regiona.

Foto: Tanjug/AP

Da se večeras u Berlinu neće raditi samo o Balkanu i Balkancima, govore i procene analitičara da ovim susretom i Merkel i Makron žele da pošalju jasan signal Vašingtonu o debeti o promeni granica i da EU hoće da sedi za pregovaračkim stolom.

Osim signala Vašingtonu, Merkelova i Makron žele, veruje se, da pošalju poruku i samom Briselu, odnosno, visokoj predstavnici EU Federiki Mogerini, kojoj se na nemačkoj i političkoj i politikološkoj sceni prebacuje da je ne samo tolerisala, već i podsticala pregovore Vučić-Tači za šta, kako se kaže, nije imala ni mandat, a ni podršku svih članica EU.

Nemački zvaničnici ne kriju nezadovoljstvo činjenjem, odnosno, nečinjenjem EU-Komisije i ističu da je inicijativa Merkelove i Makrona o večerašnjem samitu došla pravovremeno, jer regionu, kako se upozorava, preti da ponovo padne u klopku starog konflikta.

Merkelova i Makron večeras, po pedagoškom principu, žele možda da Balkancima pokažu kako su oni od krvnih neprijatelja, preko potpisivanja Jelisejskih Sporazuma 1963. godine, postali ponosni prijatelji i pokretačka snaga razvoja EU, sa više od 2 200 zbratimljenih gradova.

Ili bi se večeras možda, moglo konkretno čuti da je dijalogu koji je do sada vođen u Briselu, a sada je u "ćorsokaku", potreban novi impuls, format i jasan cilj-a to je srpsko priznanje Kosova, kao preduslov stabilnost i mira balkanskog?

Sve je to neformalno moguće da lideri Balkana i EU čuju dok, verovatno, budu jeli čuvene nemačke špargle i uživali u voćnim dezertima severnjačke kuhinje na samitu, formalno jedinoj najavljenoj današnjoj obavezi Merkelove, koja bi večeras mogla da utvrdi i koliko joj je međunarodnog autoriteta ostalo u svojoj poslednjoj kancelarskoj rundi.


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Svi komentari
srbo

pre 4 godine

Realnost je uspostavljanje i gubitak uticaja u regionu,kontrola i interesI u energetskim,putnim i strateskim koridorima.Ovim sastankom EU odnosno Nemačka i Francuska žele nametnuti svoje prioritete i zaobići interese V Britanije i Amerike,zato se i ne očekuje nista osim provokacije shiptara i ustasa,iskorak bi bio kad bi se povele za svojim stvarnim interesima sve zemlje EU koje svoju sansu vide u saradnji sa Kinom i Rusijom kako su se i predstavile ukazujući gostoprimstvo kineskom Predsedniku,zato i jeste ispraćen ovacijama govor naseg Predsednika u Kini.Dakle resenje pitanja stabilnosti u regionu bez Saveta Bezbednosti ili čvrstog stava EU sa principijelnom politikom i ukidanjem sankcija Rusiji i uključivanjem iste u sve procese koji se tiču bezbednosti.

Aleksandar Bojic

pre 4 godine

Prodace nas za jedno VELIKO NISTA.........

Sandra

pre 4 godine

Ko je probio led to ne znam, ali ono što se sada pokazalo kao tačno to je da kada ljudi kao Toma Nikolić, Dačić i Vučić nemaju dovoljno doplomatskog iskustva, onda se desi da ih Priština, zajedno sa predstavnicima EU, prevare. Naime, kada su dogovarali osnovne tačke Briselskog sporazuma, napravili su grešku u izvršavanju obaveza koje se tiču Srbije, a to je gašenje paralelnih institucija u lokalnoj samoupravi srpskih opština i prihvatanje kosovskih zakona, sudova, registarskih tablica i dr. A sve zato što su očekivali da će Priština formirati Zajednicu srpskih opština. Srbija je uradila sve i sve im predala a Priština ih prevarila. Naša vlast je trebala prvo da insistira da se promeni kosovski Ustav i zakon i formira ZSO, a tek onda da srpske opštine ukinu privremene institucije. Naši političari svesni da su prevareni sada optužuju i napadaju sve i svakoga da bi sakrili svoju početničku grešku.

nista nije vecno

pre 4 godine

Srbija uvek moze da proglasi Briselski sporazum propalim i vrati nazad stanje kakvo je bilo pre tog sporazuma. Pitanje je mnogo komplikovanije, danas za stolom sede pored Nemacke, predstavnici naroda koji su u oba velika rata bili protiv Srbije i sa Nemackom. Recice te da je Francuska izuzetak mozda ona nekadasnja ali ova danasnja je potpuno pod uticajem nemaca. Svi nasi najveci dusmani za jednim stolom, Vucic i Brnabic kontra sili koja je cinila i treci rajh. Budi Bog sa nama i nasim politicarima a juzna pokrajina ce ostati nasa u to ne treba niko da sumnja. Sto nas vise stezu mi smo jaci i uporniji. Secam se kako je slovenacki bivsi ministar Rupelj govorio, zivecemo od izvoza pameti juznim narodima. Zasto tu pamet nisu iskoristili za sebe i ostali slobodan narod i slobodna drzava?

Izbori 2024

Jovanov: Izmenama zakona se omogućavaju izbori u Beogradu i na lokalu 2. juna!
Izbori 2024

Jovanov: Izmenama zakona se omogućavaju izbori u Beogradu i na lokalu 2. juna!

Šef poslaničke grupe "Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane" Milenko Jovanov obrazložio je danas predlog izmena Zakona o lokalnim izborima koje su, kako je rekao, podržale poslaničke grupe većine, ali i deo opozicije, i kojima se omogućuje da se beogradski i lokalni izbori, koji nisu održani u decembru, održe istog dana - 2. juna.

22.04.2024

11:58

TV

Dok predsednik Vučić navodi realne argumente, Vjosa Osmani odgovara lažima i nebulozama! Velika bitka za Srbiju u Njujorku! (VIDEO)
Live TV

Dok predsednik Vučić navodi realne argumente, Vjosa Osmani odgovara lažima i nebulozama! Velika bitka za Srbiju u Njujorku! (VIDEO)

Na sednici Saveta bezbednosti UN Vjosa Osmani dala je repliku na reči predsednika Aleksandra Vučića. Gosti "Info dana" bili su analitičar Dejan Miletić, advokat Pavle Staničić, politikolog Marko Šćepanović i pukovnik Veselin Šljivančanin komentarisali su govor Vjose Osmani u Njujorku. Uživo u studio javio se i Lazar Stević, dopisnik Informera sa Kosova i Metohije.

22.04.2024

18:09

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija

Osmanlije učile srpski! Ovo su srbizmi koji se i dan danas koriste u turskom jeziku
Srbija

Osmanlije učile srpski! Ovo su srbizmi koji se i dan danas koriste u turskom jeziku

Kada se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

22.04.2024

07:20