• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Izvor: Informer.rs

23.05.2019

15:45

PAUNOVIĆ sa delegacijom Svekineskog narodnog kongresa

Politika

PAUNOVIĆ sa delegacijom Svekineskog narodnog kongresa

Podeli vest

Zajedničkim naporima i radom predsednika Republike Srbije i Narodne Republike Kine, dve Vlade kao i saradnjom Svekineskog narodnog kongresa i Narodne skupštine Republike Srbije, srpsko-kineski odnosi dostigli su najvišu tačku razvoja u svojoj istoriji, na šta smo posebno ponosni i zahvalni Kini, istakla je danas Suzana Paunović, direktorka Vladine Kancelarije za ljudska i manjinska prava na sastanku sa šestočlanom delegacijom Odbora za etničke poslove Svekineskog narodnog kongresa koju je predvodio Siao Huein, predsednik ovog odbora

Paunović se zahvalila Narodnoj Republici Kini za sve što je učinjeno za Srbiju, od pomoći u ekonomskom razvoju, do podrške u pitanjima od državnih i nacionalnih interesa. 

Paunović je upoznala delegaciju iz Kine da je Srbija višenacionalna, multikulturalna država, u kojoj uz većinski srpski narod, žive i pripadnici velikog broja nacionalnih manjina, koji se među sobom razlikuju po brojnosti, prostornom razmeštaju, etničkim, religijskim, jezičkim, raznim kulturnim, obrazovnim, običajnim i drugim osobenostima. 

Paunović je naglasila da pored zakona, koji su iznad evropskog proseka u ovoj oblasti, Srbija prati Okvirnu konvenciju za zaštitu nacionalnih manjina i Evropsku povelju o regionalnim ili manjinskim jezicima. 

Prema popisu stanovništva iz 2011. godine, u Srbiji živi više od 13 odsto pripadnika nacionalnih manjina u odnosu na ukupan broj stanovnika. Rezultati popisa ukazuju da u našoj zemlji živi oko 1.373 Kineza, navela je Paunović, verujući da će taj broj na narednom popisu biti daleko veći, imajući u vidu sveukupan kontekst međusobne saradnje dveju zemalja.  

Direktorka Kancelarije je navela da je Srbija članica osam osnovnih međunarodnih ugovora Ujedinjenih nacija u oblasti zaštite ljudskih prava, da priprema i redovno podnosi periodične izveštaje ugovornim telima i Savetu za ljudska prava.  

Posebno je ukazala na činjenicu da Srbija nije u mogućnosti da prati primenu međunarodnih ugovora o ljudskim pravima na teritoriji AP Kosovo i Metohija, navodeći da je Srbija od 2013. godine do sada, osam puta od ugovornih tela Ujedinjenih nacija zatražila da UNMIK izvesti o primeni standarda iz važećih konvencija, što do do danas nije učinjeno. 

- Srbija je jedina država u Evropi koja se u 21. veku susreće sa problemom dugotrajnog internog raseljenja, rekla je Paunović, dodajući da je trenutno u Srbiji nastanjeno 203.140 interno raseljenih lica i oko 17.000 tzv. interno-interno raseljenih unutar Kosova i Metohije. 
Održivi uslovi za povratak interno raseljenih lica na Kosovo i Metohiju ni nakon 18 godina nisu obezbeđeni, što predstavlja odgovornost međunarodnog prisustva na Kosovu i Metohiji,
ocenila je Paunović. 
 
Paunović je izvestila delegaciju Svekineskog narodnog kongresa da se naša država na odgovoran način suočila sa problemima migrantsko-izbegličke krize i pokazala da poštuje međunarodne i evropske vrednosti i standarde. 

Siao Huein, predsednik Odbora za etničke poslove Svekineskog narodnog kongresa istakao je čvrsto međusobno političko poverenje između Kine i Srbije pod rukovodstvom predsednika Si Đinpinga i Aleksandra Vučića. On je naglasio da u odnosima dveju zemalja postoji međusobno podržavanje vitalnih interesa i da će Narodna Republika Kina nastaviti da podržava interese Srbije na međunarodnom planu po pitanju Kosova i Metohije.


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Pismenost

pre 4 godine

Ne kaže se "... Paunović sa delegacijom...", "... Paunović je izvestila ...", već Paunovićeva sa delegacijom..., Paunovićeva je izvestila... Koje si ti osnovne škole pokušavao-la da završiš, a očigledno nisi. Sedi, 1.

Izbori 2024

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

(FOTO) Pogodili ga Rusi! Moćno oružje SAD hitno vraćeno iz Ukrajine! Fotografije iz Pensilvanije otkrile sve: Oštećeno je...
REMONT

(FOTO) Pogodili ga Rusi! Moćno oružje SAD hitno vraćeno iz Ukrajine! Fotografije iz Pensilvanije otkrile sve: Oštećeno je...

Na društvenim mrežama su se u proteklih nekoliko dana pojavile slike oštećenog vučnog lansera M903 sistema PVO "patriot", koji je iz Ukrajine prebačen u SAD radi popravke. Kako se navodi, lansirna platforma je na američki kontinent transportovana uz pomoć aviona An-124, koji je petog aprila poleteo iz poljskog grada Žešov i sleteo na aerodrom Harisburg u Pensilvaniji.

23.04.2024

10:10

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija

Osmanlije učile srpski! Ovo su srbizmi koji se i dan danas koriste u turskom jeziku
Srbija

Osmanlije učile srpski! Ovo su srbizmi koji se i dan danas koriste u turskom jeziku

Kada se povede razgovor o srpskom jeziku često se govori o turcizmima, odnosno rečima koje su iz turskog ušle u naš jezik i tu se "odomaćile" tokom viševekovne otomanske prisutnosti u Srbiji. Međutim, malo se zna da su i naša kultura i jezik imali značajan uticaj na turski. Jedan od pokazatelja istorijskog značaja srpskog jezika jeste, između ostalih, i njegov status u Osmanskom carstvu.

22.04.2024

07:20