• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: M. M. D. - J. M.

13.02.2018

21:49

PORAŽAVAJUĆI PODACI UNICEFA O ISHRANI NAŠE NOVOROĐENČADI Tek svaka osma majka u Srbiji doji svoju bebu

Vesti

PORAŽAVAJUĆI PODACI UNICEFA O ISHRANI NAŠE NOVOROĐENČADI Tek svaka osma majka u Srbiji doji svoju bebu

Podeli vest

Svega 13,7 odsto mama u Srbiji nakon porođaja hrani svoju bebu isključivo sopstvenim mlekom, poražavajući su i alarmantni rezultati istraživanja Unicefa! Ovaj podatak zvuči još strašnije ako se zna da je svetski prosek 39 odsto, dok je u nekim zemljama EU i u Skandinaviji majčino mleko isključiva ishrana za čak 90 odsto beba

Unicef upozorava i da svaka deseta majka u Srbiji nije ni pokušala da doji, dok skoro dve trećine veštačko mleko koriste kao osnovni obrok svog novorođenčeta. Stručnjaci upozoravaju da porodilje u našoj zemlji uglavnom odbijaju da doje iz straha i estetskih razloga i da ova praksa može da bude pogubna po zdravlje beba.

Ispod proseka

U svom izveštaju Unicef naglašava da je Srbija daleko ispod svetskog proseka kada je u pitanju dojenje.

- Statistika pokazuje da samo 13,7 odsto majki u Srbiji hrani

Estetski razlozi

Kod naših žena prisutan je strah da će dojka da hipertrofira i da se kasnije opusti, a njima je veoma važno da i nakon porođaja budu lepe i privlačne

Dragana Ćorić, udruženje "Roditelj"

svoju bebu isključivo sopstvenim mlekom. Oko 60 odsto koristi veštačko mleko kao osnovni obrok deteta, dok 16,3 odsto kombinuje ishranu. Svaka deseta majka ni ne pokuša da doji svoje dete. To je daleko ispod svetskog proseka, gde 39 odsto majki isključivo doji svoju bebu u prvih šest meseci - kažu u Unicefu, i dodaju da je u tom periodu majčino mleko jedina hrana potrebna bebama:

- Dokazano je da dojena deca imaju manje infekcija i alergija. Majčino mleko kvalitetno je i zato što se sastav mleka menja u zavisnosti od uzrasta deteta, doba dana, pa čak i u toku podoja. Dojenje podstiče razvoj moždanih funkcija, a kasnije smanjuje rizik od gojaznosti, šećerne bolesti, povišenog holesterola i krvnog pritiska. Dojenje je dobro i za dete i za majku.

Pedijatar dr Saša Milićević ističe da dojenjem dete postaje mnogo jače i zdravije i da je zato statistika Unicefa veoma alarmantna.

- Statistika da samo 13,7 odsto majki doji svoje bebe u prvih šest meseci je ispod svakog proseka i to je zaista sramotno. Majke moraju da shvate da dojenjem stvaraju emotivni kontakt sa svojim detetom, ali i da majčino mleko jača

Zdravo i kvalitetno

Majčino mleko kvalitetno je i zato što se sastav mleka menja u zavisnosti od uzrasta deteta, doba dana, pa čak i u toku podoja

Unicef

organizam bebe, stvara odbranu od infekcija, alergija, stomačnih tegoba i problema sa varenjem. Majčino mleko je jedino biološki ispitano i ništa na svetu njega ne može da zameni, pogotovo ne veštačke dohrane u prahu kojima se danas pribegava - objašnjava dr Milićević

Na pitanje zašto se sve manje majki odlučuje na dojenje, Milićević odgovara:

- Nažalost, pomodarstvo je uzelo maha i veliki procenat žena ne želi da doji jer je to za njih bolno, a mnoge novopečene mame to odbijaju jer ne žele da im se "pokvari" fizički izgled. Tu je i ona grupa mladih mama koje imaju kratko porodiljsko bolovanje, pa moraju da prestanu sa dojenjem. Nažalost, ima i majki koje nemaju mleka ili pate od nekih zdravstvenih problema - naglašava naš sagovornik.

Dojenje u Srbiji

13,7% doji dete samo majčinim mlekom
10% nikada nije dojilo svoje dete
60% dece ne dobija majčino mleko kao svoj prvi obrok
16,3% majki kombinuje dojenje i veštačko mleko

Tabu-tema

Dragana Ćorić, predsednica udruženja "Roditelj", kaže za Informer da je za mnoge žene u Srbiji dojenje i dalje tabu-tema.

- Kod naših žena prisutan je strah da će dojka da hipertrofira i da se kasnije opusti, a njima je veoma važno da i nakon porođaja budu lepe i privlačne. One sebe stavljaju na prvo mesto i zbog sebičnih i estetskih razloga deci uskraćuju najvažniju potrebu pri rođenju i najbolju osnovu za čitav život. Drugi problem je što je u Srbiji dojenje tabu-tema, pa se pojedine mame stide da o tome pričaju, a nemaju ni adekvatnu podršku društva. Ishrana veštačkim mlekom, zbog svega toga, praktično je postala trend - objašnjava Dragana Ćorić i dodaje da prve informacije o dojenju majke treba da dobiju već u porodilištu kao i od patronažne sestre koja dolazi u kuću:

- Od stručnjaka mlade mame treba da dobiju sve potrebne savete, od komplikacija koje ih mogu zadesiti pri dojenju, do toga kako da ih prevaziđu.

Prednosti dojenja

* jača imunitet kod deteta
* bebe imaju manje grčeva
* deci ne preti gojaznost
* bebe nisu sklone alergijama
* jači emotivni razvoj deteta i majke
* majke lakše gube višak kilograma
* smanjuje se rizik od karcinoma dojke

"Bebi frendli" program kao podstrek za dojenje

Načelnica porodilišta "Narodni front" profesorka dr Snežana Rakić kaže za Informer da je upravo zbog sumorne statistike kada je dojenje novorođenčadi u pitanju, u svim velikim porodilištima uveden "Bebi frendli" program koji podstiče majke na dojenje.

- Već godinama smo svedoci lošeg trenda među majkama koje ne žele da doje decu iz raznih razloga, što medicinskih, što iz ličnog hira. Zato se u porodilištima forsira ovaj program koji obavezuje da majka bude u kontaktu sa bebom odmah po rođenju. To podrazumeva aktivno učestvovanje u presvlačenju, uspavljivanju, a akcenat se stavlja na dojenje. Važno je napomenuti da u ovu grupu ne spadaju one dojilje koje su u tome sprečene iz zdravstvenih razloga, pa se tim bebama daje veštačko mleko - priča dr Rakić.


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Izbori 2024

Vesti

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Danka Ilić ubijena je pre tačno mesec dana, a ovo je detaljna rekonstrukcija stravičnog zločina: Devojčica ubijena na par metara od kuće
Hronika

Danka Ilić ubijena je pre tačno mesec dana, a ovo je detaljna rekonstrukcija stravičnog zločina: Devojčica ubijena na par metara od kuće

Danka Ilić (2) nestala je 26. marta u Banjskom polju kod Bora, u dvorištu porodične kuće svoje majke Ivane Ilić, dok se igrala sa starijim bratom. Prema rečima majke, sin je zatražio vodu, pa je ona otišla do automobila, ali kada se vratila Danka više nije bila tamo. Nažalost, potraga za devojčicom za kojom je tragala cela Srbija, ali i Evropa, završena je na tragičan način.

25.04.2024

20:46

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set