• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: blic.rs

14.12.2019

08:42

OD 1. JANUARA SPREMITE 1.200 DINARA! Evo zbog čega ćete MORATI da ih date državi!

Vesti

OD 1. JANUARA SPREMITE 1.200 DINARA! Evo zbog čega ćete MORATI da ih date državi!

Podeli vest

Građani Srbije će plaćati 100 dinara mesečno ekološku taksu, kako bi se na godišnjem nivou sakupio fond od oko pet milijardi dinara koji će biti uloženi u zaštitu životne sredine.

Ovakav novi princip eko-taksi objasnio je za Blic Siniša Mitrović, rukovodilac Centra za cirkularnu ekonomiju, pri Privrednoj komori Srbije (PKS).

Novi sistem ekoloških taksi stupio je na snagu juče, s izuzetkom onih taksi koje se odnose na fizička lica.

Ovaj princip ekoloških taksi počeće da se primenjuje od 1. januara 2020. godine, kako piše u Uredbi o kriterijumima za određivanje aktivnosti koje negativno utiču na životnu sredinu, a u stavu 4. koji se odnosi na fizička lica navodi se sledeće:

"Aktivnosti fizičkih lica koje utiču na životnu sredinu su: korišćenje električne energije, korišćenje grejnih uređaja, korišćenje hemijskih sredstava, korišćenje proizvoda koji posle upotrebe postaju posebni tokovi otpada, proizvodnja i prerada hrane i druge aktivnosti.

Obveznik plaćanja naknade za zaštitu i unapređivanje životne sredine je fizičko lice koje obavlja neku od aktivnosti iz stava 1. ovog člana. U smislu ove uredbe fizičkim licem smatra se obveznik poreza na imovinu za stambene jedinice za koje se plaća porez na imovinu.

Iznos naknade za zaštitu i unapređivanje životne sredine za fizička lica iznosi 1.200 dinara za kalendarsku godinu. Iznos naknade iz stava 4. ovog člana umanjuje se za 50 odsto obvezniku koji ne stanuje u stambenoj jedinici".

Foto: pixabay.com

Rogobatno sročeno, ali to je umanjenje od 50 odsto odnosi se na one stanove u kojima niko ne živi, tumači sagovornik.

- Ekološka taksa se donedavno plaćala po kvadratnom metru, sada će građani paušalno plaćati 1.200 dinara na godišnjem nivou , što je sto dinara mesečno - kaže Siniša Mitrović.

Taksa se odnosi na uticaj na životnu sredinu, odnosno, iako se do sada već naplaćuje odvoženje otpada, struja i voda, ova taksa usmerena je na generisanje opasnog otpada, kako kaže Mitrović. U to spadaju lekovi, baterije, sijalice, boje, lakovi, koje ljudi inače bacaju zajedno sa komunalnim otpadom.

Tu su i oni koji u privatna ložišta ubacuju neadekvatan ogrev, odnosno pale i tekstil, gumu...

- Cilj države jeste da dođe do fonda od oko pet milijardi na godišnjem nivou, da bi moglo da se investira u zaštitu životne sredine. Građani i industrija kao saveznici: njihov dinar ide sto odsto za zaštitu životne sredine - rekao je Mitrović.

Foto: AP PHOTO

Na pitanje zašto uvoditi taksu na bacanje opasnog otpada, umesto urediti odvajanje od komunalnog otpada, Mitrović kaže da za tako nešto ne postoje uslovi, a da će ih novac od ovih taksi upravo i obezbediti.

Kako će se naplaćivati ova ekološka taksa, odnosno uz koji račun će je građani plaćati, odluka je lokalnih samouprava. To znači da će ovaj sistem sasvim izvesno u različitim gradovima različito i funkcionisati. Takođe, na koji ekološki problem će novac iz budžeta biti usmeren odlučuje lokalna samouprava.


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Svi komentari
Abe

pre 4 godine

Na koliko načina će nam država uzimati novac za iste naknade? Naknadu za očuvanje životne sredine pod raznim nazivima plaćamo uz račun za struju, registraciju motornog vozila... i da ne nabrajam. Država ne da uzima, već otima.

Sevojno

pre 4 godine

Otima okupator .. ne drzava .. drzava je narod .. od njega se otima ..

Miša

pre 4 godine

Treba i više da uzme jer to je jedini način da se svi skupa prizovemo svesti i da svoju okolinu posmatramo na drugačiji način jer ono što neko baci na ulicu ili u prirodu će tamo ostati sve dok ga neko drugi, kao savestan, ne pokupi ili se samo razgradi nakon x godina.

Marko

pre 4 godine

Naravno, neće ništa biti učinjeno po tom pitanju, osim ako se kojim slučajem desi da negde stanje visokog rizika bude alarmantno. Tamo gde je šteta učinjena se decenijama ne rešava, naročito po pitanju divljih deponija i pijaće vode.

Vesna

pre 4 godine

Ko samog sebe ne poštuje, neće poštovati ni svoju okolinu u kojoj živi i u kojoj se kreće.

MilosObilic1389

pre 4 godine

Уместо Глобе, донети ЗАКОН да свако ко остварује профит на АМБАЛАЖИ, мора да је прими назад и рециклира...Значи ОД ПРОФИТА УЗИМАТИ ТАКСУ а никако од грађанина...!! То је држава...

Aleksa

pre 4 godine

Povećavaju plate i penzije onda nam sve to uzmu sa svim poskupljenja.i tako da ostadosmo mi na istom..

Miša

pre 4 godine

Ovo nije poskupljenje već taksa na nedostatak savesti

đorđe

pre 4 godine

Samo udri narodna milicijo! Ima samo jedan problem:i narod gladan, ne samo džabolebaroši koji "vode" državu. Da im se ne obije o glavu.

Sasa

pre 4 godine

Sto nam lepo neugrade neki aparat pa da bude jedan uzdah 1 dinar

Ziko pop

pre 4 godine

U potpunosti podrzavam ,jer ce Srbijja vrlo brzo postati velika-najveca deponija svega i svacega.Takodje kao sto sam podrzavao "Tijanin zakon" predlazem da se uvede zakon za "ubice prirode" i da se pored ogromnih novcanih kazni i robija.

guru

pre 4 godine

Lepa para. Umesto da se od skupljenog novca 50% vrati domaćinu koji kupi peć na pelet, ugradi sunčani kolektor, uradi termoizolaciju kuće, promeni stolariju na kući ili kupi hibridni automobil, taj novac će da ode vlasnicima firmi bliskih vlasti za izmišljene"projekte".

miki

pre 4 godine

Ovo ve' postaje bezobrazan način države da svaki način uzima novac kroz razne takse da bi izdržavali ovoliku bespotrebnu administraciju na raznim nivoima samo da bi udovoljili partijskim jurišnicima na posao u državnoj službi.

Nenad

pre 4 godine

Još jedna u nizu pljački naroda. Te štetočine su nezasite.

Izbori 2024

Nastavljeni razgovori vlasti i opozicije o izbornim uslovima!
Izbori 2024

Nastavljeni razgovori vlasti i opozicije o izbornim uslovima!

U Skupštini Srbije nešto posle 13.00 časova počeo je sastanak predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić sa predstavnicima poslaničkih grupa, političkih stranaka nacionalnih manjina i udruženja, radi konsultacija oko obrazovanja radnih grupa za unapređenje izbornog procesa i uvid, kontrolu i reviziju Jedinstvenog biračkog spiska.

26.04.2024

14:13

Vesti

"U minuti žena može da izgubi od 30 do 40 odsto krvi!" Ginekolog otkriva od čega je preminula porodilja u Vranju
Društvo

"U minuti žena može da izgubi od 30 do 40 odsto krvi!" Ginekolog otkriva od čega je preminula porodilja u Vranju

Više javno tužilaštvo u Vranju saopštilo je juče da je obdukcija pokazala da je uzrok smrti porodilje M. A iz okoline Preševa 17. aprila, ruptura materice sa posledičnim iskrvarenjem i da bi se u tom slučaju moglo raditi o krivičnom delu nesavesnog pružanja lekarske pomoći koje se zbog smrtne posledice može kvalifikovati kao teško delo protiv zdravlja ljudi.

26.04.2024

21:04

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set