• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer.rs/Politika

08.02.2020

12:11

NIŠLIJA DOŠAO NA ŠALTER DA SE PENZIONIŠE, A TAMO ŠOK! Zbog ovoga mora da menja sve papire?!

Vesti

NIŠLIJA DOŠAO NA ŠALTER DA SE PENZIONIŠE, A TAMO ŠOK! Zbog ovoga mora da menja sve papire?!

Podeli vest

Kada je Milan A. iz Niša pre mesec dana došao u Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje da podnsese zahtev za penziju, jer je ispunio oba uslova za penzionisanje - 41 godinu staža i 65 godina života, žena na šalteru mu je objasnila da ne može da ga prepozna kao kandidata za penzionera.

Objasnila mu je da "sigurno nema povezane sve godine staža i uplaćene sve doprinose".

Rekla mu je i da u penziju može samo kao prevremeni prenzioner koji će do kraja života plaćati penale, jer je poranio u penziju. Posavetovala ga je da se obrati poslodavcu i da tamo na licu mesta još jednom proveri da li su mu upisane sve godine radnog staža.

Nije mu, priča ovaj Nišlija, bilo teško da se vrati u firmu u kojoj je proveo 41 godinu neprekidno radeći kao mašinski inženjer. Dobio je potvrdu iz preduzeća da su sve uplate - dopinosa i zarada - besprekorne i sve to odneo  PIO.

Službenica je na licu mesta s njim proveravala papire i uvidela da je zaista sve pod konac, ali ponovnim unosom njegovom imena, prezimena i matičnog broja, kompjuter ga je opet odbacio kao kandidata za penziju. Pošto ni službenici nije bilo jasno zbog čega kompjuter neće da potvrdi unesene podatke, Milana su poslali u kontrolnu službu, gde bi trebalo da ustanove ko je u pravu - Milan ili kompjuter - i rekli mu da će ga obavestiti čim nešto utvrde.

Foto: Informer.rs

- Tako je i bilo. Posle šest dana sam pozvan da dođem u fond. Posebnom kontrolom je utvrđeno da imam pogrešno upisan matični broj. Umesto muškog 710 u mojoj dokumentaciji posle dana i datuma rođenja piše 715, što je oznaka za žene. Kako su mi rekli, kompjuter je upravo to signalizirao i zato je i odbijao da prihvati podatke, jer ne može neko ko se zove Milan da ima ženski matični broj - kaže Milan A.

Iz penzijskog fonda su ga uputili u gradski MUP da isprave ovu grešku u svim dokumentima i da nakon toga dođe i na njihov šalter.

- Nisam verovao da niko do moje 65. godine života nije uvideo ovu grešku. Podizao sam kredit u banci, imam i kartice, svakog meseca sam išao po platu. I niko mi nikada nije rekao da imam pogrešan matični broj - priča on.

Dodaje da nije imao problem ni kada je vadio pasoš ni zdravstvenu knjižicu. Nišlija navodi da je posao oko ispravljanja ove greške ogroman. Sada mora da menja sva dokumenta kako bi mu upisali muški matični broj.

Upitana da li je u svojoj višedecenijskoj praksi imala sličaj slučaj, Gordana Zorić, beogradski matičar u penziji, kaže da se greške dešavaju, ali da sličan slučaj nije imala. Bilo je slučajeva da se matični broj pokojnika upiše živom čoveku.

- Češće se to može dogoditi kod imena koja se mogu tumačiti i kao muška i kao ženska, kao što su Saša, Dejan(a), Miljan(a), ali ovo je baš specifičan slučaj - rekla je Zorić.


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Svi komentari
Dragan

pre 4 godine

U izvodu iz matične knjige rođenih 1952, još uvek nema matičnih brojeva vlasnika krštenice, a ni roditelja. Dobio sam izvod na Savskom vencu, sa nepostojećim mestom rođenja majke. Poslednje slovo je bilo "C" umesto "Z". Kada sam tražio da se iprave podaci, morao sam da ponovo platim taksu, jer je reklamacija izvršena po isteku roka od tri dana.

Duško

pre 4 godine

Zašto su 41 godinu primali uplate ako podaci nisu ispravni? Primali su jer su oni dobijali pare u kasu, a sada treba da isplaćuju penziju čoveku i odmah nisu dobri podaci. Znači istina je da je radni staž produžen na 46 godina za sve koji počnu da radu sa 19 godina starosti, posle završetka srednje škole.

pc

pre 4 godine

Gospodine, jako je žalostno što tako razmišljate. Fond PIO je primao uplate zbog toga što su firme sumarmo uplaćivale za radnike, a onda se rasknjižavalo po JMBG-u. Nemojte da pričate ono što ne poznajete. Koliko vidimo sve uplate su evidentirane i niko nije pokrao nikoga nego je došlo do administrativne greške koja nije napravljena u PIO fondu već u tadašnje vreme u Zavodu za statistiku koja je u to vreme izdavala JMBG. Čovek će ispraviti JMBG i tada će u PIO fondu da bude sve u redu i ova greška nema nikakve veze sa PIO fondom. Ja ovde vidim pozitvinu stvar u PIO fondu jer je to služba koja je nekada ispravljala greške, a od 2002. godine i raznih promena zakona je svedena da nije u mogućnosti da ispravlja greške jer nema potpune podatke. Da ne kažem da je tamburaš i budala Dinkić i njegova nakaradna organizacija Poreske uprave, PIO fonda i RZZO-a dovela do rasta troškova poslovanja u sve tri institucije, a ovi što su došli posle njega su samo prepisivači koji ne znaju kako da se ispravi sranje koje je tada urađeno.

Duško

pre 4 godine

Upravo tako, uplaćivano je u jednom iznosu mesečno za sve zaposlene, posebno bolovanja i posebno porodiljska odsustva, a na kraju godine su predavane liste sa brojem radnih sati, god odmora, bolovanja i neopravdanih, sa matičnim brojem i prezimenom i imenom. Znači onda je sve u redu. Novac je uplaćen i rasknjižen sa JMBG na koji on ima sva svoja dokumenta. Neka mu izdaju rešenje za penziju i neka počnu da mu isplaćuju. Brljotine neka ispravljaju službenim putem. Ja sam 2014 u 62 godini napunio 40 godina i 1,5 mesec staža, na privremeno rešenje i prvu isplatu sam čekao 5 meseci , a konačno rešenje još 14 meseci, pa su utvrdili da su mi isplaćivali 230 dinara više. Tražili su da im to uplatim u roku sedam dana ili će pokrenuti prinudnu naplatu. Dramatična brzina i efikasnost.

Rade

pre 4 godine

Zbog nečije greške i nemara, sada čovek treba da ima nepotrebne troškove i da gubi svije dragoceno vreme. Tako isto u MUP-u pogreše prilikom kucanja podataka u saobraćajnoj dozvoli, i kada to odkriju na tehničkom, vlasnik snosi sve troškove ni kriv ni dužan. Plaća novu saobraćajnu i nove tablice, a MUP kao krivac ne snosi nikakve posledice. Ovakve greške državnih organa, treba zakonom odrediti da sami organi snise troškove svojih grešaka, a ne narod ! ! !

Mogu da se zovem i lonac

pre 4 godine

A ko ste vi da tvrdite da li je Milan muško ili žensko i kako može da zove!

sledeća vest

Izbori 2024

Vesti

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set