• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: RTS

08.04.2017

17:57

(VIDEO) KRSTAREĆE RAKETE PRETNJA S NEBA: Amerikanci se razmeću TOMAHAVKOM, Rusi odgovorili KALIBROM. Ko je moćniji?!

Vesti

(VIDEO) KRSTAREĆE RAKETE PRETNJA S NEBA: Amerikanci se razmeću TOMAHAVKOM, Rusi odgovorili KALIBROM. Ko je moćniji?!

Podeli vest

Proteklih decenija Sjedinjene Države ispalile su hiljade krstarećih raketa „tomahavk“. One su postale jedno od omiljenih oružja Pentagona. S druge strane, ruske snage su prvi put tokom operacija u Siriji upotrebile krstareću raketu „kalibar“ koja, prema prvim ocenama, ima veliki potencijal

Po naređenju predsednika SAD Donalda Trampa, sa američkih razarača u Mediteranu „Ros“ i „Porter“ u petak je ispaljeno 59 krstarećih raketa „tomahavk“. Meta je bila baza Šarjat u provinciji Homs, jer Vašington smatra da je odatle poleteo avion koji je koristio hemijsko oružje u Idlibu.

"Tomahavk" zauzima važno mesto u naoružanju SAD još od rata u Persijskom zalivu. Imala je mnogo prilika da stekne takav status i danas, kada se kaže „tomahavk“, verovatnije će neko da pomisli na krstareću raketu nego na čuvenu sekiru američkih indijanaca po kojoj je dobila ime.

Najskoriju priliku da se dokaže, pre napada na bazu Šarjat „tomahavk“ je imao u oktobru prošle godine kada su američke snage ispalile rakete iz Crvenog mora na područja u Jemenu, nakon što su Huti gađali američke ratne brodove.

LAZANSKI: TRAMP SE KOCKAO kada je bombardovao Siriju, ali NEĆE BITI RATA SA RUSIMA!

Pre toga, Pentagon je koristio „tomahavke“ u septembru 2014. godine ciljajući mete džihadista povezanih sa Al Kaidom u Siriji. „Tamahavci“ su masovno korišćeni i tokom NATO agresije na SRJ 1999. godine a leteli su i nad Libijom tokom svrgavanja Muamera el Gadafija.

(VIDEO) TRAMP NAPAO SIRIJU BEZ RAZMIŠLJANJA: Ismejao je snagu Rusije, ali potcenio još jednog VELIKOG RIVALA!

Učestaloj u potrebi doprinelo je to što „tomahavk“ ima brojne prednosti. Rakete na mlazni pogon mogu biti lansirane sa vojnih brodova i podmornica, sa udaljenosti od oko 1.600 kilometara. Dugačke su više od šest metara a teške oko 1.500 kilograma. Obično nose bojeve glave težine do 454 kilograma.

Jutjub

Predviđene su da napadaju dobro branjena područja sa velikom preciznošću. Rakete se navode pomoću dži-pi-esa i dostižu brzinu do 885 kilometara na čas.

Proizvođač raketa je kompanija „Rajteon“. Jedna raketa košta 1,41 milion dolara, što znači da s u napadu na bazu Šarjat ispaljene rakete u vrednosti nešto višoj od 83 miliona dolara.

„Rajteon“ je ponosan na svoju raketu i kaže da je „moderna, zrela i moćna“ i da izaziva minimalnu kolateralnu štetu. Prva zemlja koja je kupila rakete „tomahavk“ od SAD je Velika Britanija 1995. godine. U decembru prošle godine Vojska SAD je od „Rajteona“ naručila novih 214 krstarećih raketa „tomahavk“ a posao je vredan više od 303 miliona dolara.

„Kalibar“ – ruski odgovor

Međutim, Sjedinjene Države nisu jedine koje koriste krstareće rakete u Siriji. Ruski pandan „tomahavku“ je krstareća raketa „kalibar“. Zbog toga što nije toliko često korišćena u borbama još nema pouzdanih poređenja sa „tomahavkom“.

Kalibar“ je imao svoj debi u borbama tokom rata u Siriji. Sa ruskih vojnih brodova i podmornica u Kaspijskom jezeru oktobra 2015. godine gađani su položaji džihadista Islamske države u Raki, Idlibu i Alepu.

(VIDEO) RUSKI EKSPERT KAŠIN O RAKETIRANJU SIRIJE: Ni divizion S-300 ne bi mogao da zaustavi OVAKO MASIVAN NAPAD!

Udaljenost od meta je bila 1.500 kilometara a ispaljeno je 26 raketa. Mete su bile fabrike oružja, komandni centri, skladišta oružja i goriva i kampovi za obuku terorista. U novembru je lansirano još 18 raketa „kalibar“. U decembru iste godine iz ruske podmornice „Rostov na Donu“ iz Mediterana lansirana su četiri projektila na položaje ID u Raki.

Napadi su nastavljeni i u 2016. godini, međutim još je rano govoriti o uspešnosti u troškovima „kalibra“ ali stručnjaci svakako ocenjuju da je reč o raketi koja pokazuje veliki potencijal.

Jutjub

„Kalibar“ ima slične fizičke karakteristike kao „tomahavk“. U zavisnosti od varijanti, dužina rakete se kreće između 6,2 i 8,9 metara a težina od 1.300 do 2.300 kilograma. Može da nosi bojevu glavu od 500 kilograma.

Za sada, raketama „kalibar“ su naoružane podmornice, korvete i fregate ali ne i veći brodovi koji moraju da se modernizuju. Fregata može da nosi osam raketa, dok bi razarač mogao da ponese desetine.

(VIDEO) TRAMPOVA OSVETA ASADU! SAD ispalila 60 raketa na Siriju zbog napada hemijskim oružjem u Idlibu!

U januaru ove godine National interest je objavio članak pod nazivom „Zašto se ruski neprijatelji plaše krstareće rakete 'kalibar'“. Pominjući napade iz 2015. godine, u članku se navodi da su Rusi lakše i jeftinije mogli da izvedu napade iz aviona.

Međutim, cilj je bio da se pokaže potencijal novog oružja i da se ono predstavi potencijalnim kupcima. To može biti dokaz o velikim nadama koje ruska vojska polaže u „kalibar“

BURNA SEDNICA SAVETA BEZBEDNOSTI UN! SAFRONKOV: Napali ste suverenu zemlju; HEJLI: Opet ćemo ako zatreba!


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Izbori 2024

Vesti

Primenjene umetnosti važan deo projekta izgradnje beogradskog metroa
Društvo

Primenjene umetnosti važan deo projekta izgradnje beogradskog metroa

Sporazum o saradnji za aktivno uključenje studenata i nastavnog osoblja u projekat izgradnje beogradskog metroa potpisali su juče dekan Fakulteta primenjenih umetnosti prof. Goran Čpajak i direktor JKP „Beogradski metro i voz” Andreja Mladenović. Ovim preduzeće dodatno razvija saradnju sa fakultetima u cilju unapređenja struke, inovacija i tehnološkog razvoja i, od ustanova iz prvenstveno tehničke struke, proširuje je i na fakultete iz oblasti društveno-humanističkih nauka.

17.04.2024

22:23

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija