• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Zaštitnik potošača

31.05.2018

09:43

SKRIVENE ZAMKE KREDITA U SOSIJETE ŽENERAL BANCI! Klijente osiguravaju NA SILU I TO DEBELO NAPLAĆUJU!

Zaštitnik potrošača

SKRIVENE ZAMKE KREDITA U SOSIJETE ŽENERAL BANCI! Klijente osiguravaju NA SILU I TO DEBELO NAPLAĆUJU!

Podeli vest

Ako na godinu dana dižete kredit od 160.000 dinara, na sajtu će vas dočekati obaveštenje da troškove obrade kredita plaćate 4.720. Tek prilikom potpisivanja ugovora saznaćete da će vam sa računa skinuti još skoro 10.000 za životno i osiguranje u slučaju nezaposlenosti

Ukoliko ste klijent Sosijete ženeral banke i namame vas reklamom da uzmete keš kredit - nadrljali ste! Ova banka primorava klijente da plate dve vrste osiguranja - životno i ono u slučaju gubitka posla, a cifra koju vam za to uzimaju premašuje onu koju ćete izdvojiti na ime kamate. 

Ovakvim pristupom banka se obezbeđuje 100 odsto za kredite koje daje. To, naravno, poskupljuje sam kredit, a višu cenu snose klijenti.Dušan Uzelac, portal "Kamatica"

Na primer, ukoliko uzmete pozajmicu od 160.000 dinara na godinu dana, za kamatu ćete dati 6.200, a za pomenute dve premije 9.564 dinara. Ako na to dodamo jednokratni administrativni trošak od 2,95 procenata, ovaj kredit će vas koštati 14.284 dinara mimo kamatne stope. Da zlo bude veće, za troškove osiguranja nećete saznati ni na sajtu banke, ni u reklamnim kampanjama, već će vam to bankarski službenik saopštiti tek kada prikupite svu dokumentaciju, prilikom potpisivanja ugovora.

PAZITE DOBRO AKO IMATE BESKONTAKTNU MASTER PLATNU KARTICU! Skinuli mu novac, a NIJE NI PRINEO KARTICU AUTOMATU!

Krenimo redom. Kad se obratite svom stručnom saradniku za rad sa stanovništvom u SŽ banci, reći će vam da overite u firmi dva formulara. Jedan o tromesečnom proseku primanja i drugi da platu primate preko te banke, iako već mesecima ili godinama platu dobijate upravo preko te banke.

E onda dolazi serija iznenađenja. Kad saopštite koliko podižete (u ovom slučaju 160.000 dinara na godinu dana), stručni saradnik počeće da vas zasipa skrivenim troškovima, koje na sajtu banke ili u reklami ne možete da vidite izuzimajući naknadu za obradu i puštanje kredita (4.720 dinara).

- Trošak životnog osiguranja za ovaj kredit je 5.742 dinara - rekla je našem novinaru, koji je podigao kredit u filijali SŽ u Makedonskoj ulici u Beogradu, stručna saradnica.

Pa toga nema na sajtu, začudio se naš reporter.

- Nema, ali je tako. Naša banka i vaša firma nemaju potpisan ugovor. I ako hoćete kredit to osiguranje mora da se plati, odnosno skine s vašeg računa.

Na pitanje od čega sve zavisi ova svota od 5.742 dinara, odgovor je čudan i pomalo uvredljiv:

- Zavisi od visine kredita, pa od godina starosti klijenta, čak i od pola onoga ko podiže kredit!

JEDVA PREŽIVEO TORTURU SLUŽBENIKA SOSIJETE ŽENERAL BANKE! Zbog tri potvrde prešao 1.000 kilometara i ZAVRŠIO U HITNOJ!

I taman kada posle overe formulara i ovog neoprijatnog dodatnog troška odlučite da ipak dižete kredit, sledi nova nevolja u vidu dodatnih troškova.

- Obavezna je i premija neživotnog osiguranja, odnosno trošak osiguranja u slučaju nezaposlenosti. To vas košta još 3.822 dinara - naglašava stručna saradnica u filijali u Makedonskoj ulici u Beogradu.

Da li je to konačan spisak troškova?

- Ne, još plaćate 50 dinara za menicu i 246 dinara za trošak za Kreditni biro!

Okreni-obrni, to je to: na 160.000 dinara, koje otplaćujete godinu dana uz mesečnu ratu od 13.850 dinara, dodate sve ove troškove (4.720 dinara naknada za obradu i puštanje kredita, 5.742 životno osiguranje, 3.822 naknada za slučaj nezaposlenosti, 246 za Kreditni i biro i 50 dinara za menicu), to je već svota uvećana za 14.581 dinar. I plus kamata 6.200! Dakle, taj kredit od 160.000 dinara koštaće vas u SŽ banci ukupno 180.781 dinar!

Postoji i dodatna kamata

Ukoliko ste kredit dobili prvog ili drugog dana u mesecu, a plata vam leže na račun 5. ili 6. istog meseca, da biste ratu otplate odložili za dva, tri ili četiri dana rizikujete novi ne baš mali trošak - interkalarnu kamatu. Sosijete ženeral banka i tu kamatu naplaćuje mesečno!

Prema rečima Dušana Uzelca sa portala "Kamatica", razlog što banke sve češće posežu za zahtevima za osiguranjem jeste njihov strah od takozvanih loših kredita:

- Očigledno je da banke ne žele da preuzmu bilo kakav rizik. Ovakvim pristupom banka se obezbeđuje 100 odsto za kredite koje daje. To, naravno, poskupljuje sam kredit, a višu cenu snose klijenti.

Dejan Gavrilović iz udruženja "Efektiva" navodi da se banke na ovaj vid osiguranja odlučuju zbog dodatnog obezbeđenja kredita. Kaže da klijent to može da prihvati, ali i ne mora, već može da pogleda postoji li u toj banci takav zajam bez osiguranja, šta nude druge banke...

DERIKOŽE! BANKAMA NIKAD DOSTA NAŠIH PARA: Na minus uzimaju i kamatu i proviziju!

- Ne postoji propis koji kaže da kredit ne može ići bez tog osiguranja, već je to stvar politike banke i izbora klijenta. Ono što je po meni bitnije jeste da klijent koji se odluči na tu opciju obavezno pročita na šta se osiguranje tačno odnosi, jer nam se dešavalo da neko podigne kredit sa osiguranjem od gubitka posla, a da nije pročitao da u polisi stoji da prilikom potpisivanja ugovora mora biti minimum šest meseci zaposlen kod istog poslodavca, dok je on bio, recimo, samo tri. Dakle, prevaren je u startu za osiguranje...

Do zaključenja novog izdanja Zaštitnika potrošača od SŽ banke nismo dobili odgovore na postavljena pitanja.

OVO JE NAJVEĆA BANKARSKA ZAMKA! Dozvoljeni minus je pet puta skuplji od kredita!




Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

komentari
Svi komentari
provereno

pre 5 godina

isao sam u ovu banku da refinansiram kredit.Da mi ostane 300.000 din na 6 god 60.000 osiguranje 18.500 trosak obrade ,menica i provera kred.biroa 300 din.Umesto da ti olaksaju jos te i ucenjuju

beba

pre 5 godina

Zapad je vec u Srbiji poodavno, uh zaboravih reci dobrodosli u javnu otimcinu!

beba

pre 5 godina

Zapad je vec u Srbiji poodavno, uh zaboravih reci dobrodosli u javnu otimcinu!

Ljube

pre 5 godina

Od kako su naše banke poklonjene stranim bankama od strane DOS vlasti, više mi na pamet ne pada i da pomislim na kredit. Isključivo ako može nešto na čekove bez kamate i to je sve. Kad bi svi tako radili banke bi morale da odustanu od ovakve pljačke ali oni idu po onoj narodnoj, dok je ovaca biće i šišanja a posle dolaze izvršitelji da vam fenduju stan i kuću ...

Glupi ste ko k

pre 5 godina

Prijatelju, Narodna banka uredjuje te stvari. Kakvi Dosovi, kakvi bakraci.

Dušan Žički

pre 5 godina

Krvopije, znam, imam jako loše iskustvo sa SGB. Al' ko da mi pomogne? Iako imam taj "osiguravajući" ugovor ostaću dužan tim "Francuzima" do smrti, a sad mi je 70.

bio teneko po usima da uzimas

pre 5 godina

Ma nemoj da brines, zavrnuces ti njih hahah

Riki

pre 5 godina

Tačno je to sve, ako isplatiti kredit u socgen banci ne vraćaju ti osiguranje koliko treba i na tu foru od klijenta ukradu dosta. Sve banke su LOPOVSKE BANKE treba ih što pre NAJURITI iz Srbije.

Comi

pre 5 godina

Najskuplja banka u Srbiji. Zaboravili ste da pomenete da im je najskuplje odrzavanje racuna. Lihvari

Milivoj Lauš

pre 5 godina

Podigao sam kredit u Unicredit banku naplatili su mi 27 hiljada dinara za osiguranje (u slučaju ako ostanem bez posla,i plus još nekih kombinacija)uglavnom kredit sam vratio prevremena,rekli su mi da nisu dužni da mi vrate nikakav novac od oaiguranja.Kredit je uzet na 10 god.Nazvao sam DDOR Novi Sad rekli su mi da oni nemaju ništa sa tim pošto je njima isplaćena premija i da vidim sa bankom.Ukratko lepo su me odrali lopovi

Neša

pre 5 godina

Kada sam uzimao kredit SZ me je zaista fascinirala kolicinom svojih nameta. Iako je kamata bila za procenat manja,nameti su bili za oko trecinu veci nego u Intesi. Dok je Telenor najtransparentniji jer kada na sajtu u kalkulator unesete koliko zelite novca I na koliko rata,dobijete odmah dobijete kolika ce biti rata I koliko cete ukupno platiti. Nema cak ni dodatnih troskova za menicu I obradu kredinog biroa. A najzanimljivija je bila Rajfajzen sa nekim dodatnim troskom od 450 din koji moram da platim svakoga decembra.

Marcco

pre 5 godina

Vidite, to ide ovako... Banka vam daje pare, ne svoje pare, nego pare štediša. Štediše su svoje pare poverile banci i očekuju da banka sebe i štediše obezbedi od bilo kakvog rizika 100%, ukoliko je 100% moguće. A ti što trče u banku da se ukopaju i godinama otplaćuju kredit, ili plate šta se od njih traži ili se okrenu i odu u drugu banku, gde su fleksibilniji. A najbolje bi bilo da, ukoliko se zadužuju, da to ima smisla... np. stan ii neko proširenje a ne novi iPhone, godišnji odmor ili neke druge gluposti koje ih na kraju koštaju ko zna koliko i čija tržišna vrednost pada pet puta brže od kamate i glavnice. Pa kod mobilnog je zadnja rata tri puta veća od vrednosti tog telefona od 2/3 godine starosti.

Izbori 2024

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija