• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: national geographic

12.08.2019

15:17

KARTONSKE KUTIJE često koristimo, a da li znamo KAKO SU ONE NASTALE?

Zanimljivosti

KARTONSKE KUTIJE često koristimo, a da li znamo KAKO SU ONE NASTALE?

Podeli vest

Praktične i neophodne pri selidbama, neretko omiljena igračka deci i kućnim ljubimcima. Razvojni put kartonske kutije kreirala su druga otkrića

Ne postoji mnogo izuma koji su se tako neprimetno uklopili u naše svakodnevne rutine, kao što je to bio slučaj sa kartonskom kutijom. 

Kartonske kutije su česta pojava ispred ulaznih vrata mnogih stanova. Služe i za odlaganje papira, selidbe su nezamislive bez njih, a mačke vole da se igraju da su kutije njihove privatne prostorije. 

Zbog praktičnosti koje su pokazale vrlo brzo, retko kada se zapitamo kolika je njihova upotrebna vrednost u odnosu na džakove od jute, na primer, a još manje je poznato ko ih je izumeo.

U 1. i 2. veku, pre nove ere, kineska dinastija Han bila je zauzeta preuzimanjem vođstva u upotrebi papira. U tom periodu, listovi od kore duda koristili su se za umotavanje i zaštitu hrane - što je primer najranije čvrste ambalaže za hranu, proizvedene od drveta. 

Prvi primer kartonske kutije došao je u 19. veku, sa društvenom igrom koju su osmislili Nemci 1817. godine - Igra opsade.

Foto: printscreen youtube

Tokom 19. veka preduzeća su počela da koriste kutije sa namenom skladištenja i transporta žitarica, pa čak i silikonskih jaja protiv moljaca čiji su potrošači bili proizvođači svile.

Međutim, neophodan je bio dodatan zaplet koji bi doveo do toga da kutije postanu “kubna čuda”, kakve su danas. 1856. godine proizvođači šešira, Edvard Alen i Edvard Heli, upotrebili su dupli sloj čvršćeg papira sa šupljom sredinom kako bi dobili na stabilnosti i toplini linija - a to je bio uvod za nastanak kartonskih kutija.
 

A NE KOŠTAJU NIŠTA: Pet najboljih igračaka svih vremena!

 

Konačno, kartonska kutija nastala je, kada je 1879. godine vlasnik fabrike papira iz Bruklina, Robert Geir shvatio da ručno može da se iskroji jedna strana, a potom bi sečenje preostalih jednakih, kartonskih stranica prepustio štamparskim presama, čime je eliminisao iscrpljujuće ručno krojenje. Kada su spojili dobijene ravne stranice, rođena je kartonska kutija.

Gotov proizvod, Geir je prodavao kompanijama koje se bave proizvodnjom različitih potrošačkih sredstava, kao novi, lako prenosivi oblik skladištenja materijala. Ubrzo je usledila prva porudžbina od 2 miliona kartonskih kutija, za imperiju krekera - kompaniju Nabisko.

Grickalice su sada mogle da se prenose bez rizika da će se prelomiti, daleko od kuhinjskih ormara. Jeftina i praktična, efikasna forma pakovanja postala je neophodna.

1930. godine, Finska vlada je čak usvojila kutije kao sastavni deo paketa koji su dobijale majke u prvim danima svog novog “zvanja”, a koje nisu mogle da priušte kolevke za svoju novorođenčad. Mnoge bebe su svoje prve dremke u životu imale u kutijama obloženim dušecima - a ovakva primena kutija je nastavljena i danas.


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Izbori 2024

Vesti

TV

Šta se krije iza jezivog projekta "Lavanda"? Veštačka inteligencija napravljena zato da ubija! (VIDEO)
Live TV

Šta se krije iza jezivog projekta "Lavanda"? Veštačka inteligencija napravljena zato da ubija! (VIDEO)

Gost "Info dana" bio je analitičar Saša Borojević. On je govorio o tome na koji način su povezani svi ratovi koji se trenutno rasplamsavaju po celom svetu. Evo kakve veze ima Balkan i Srbija sa projektima velikih sila. Uživo u program, putem vajber linka, uključio se i Dževad Galijašević, stručnjak za terorizam koji je komentarisao kompleksne odnose između Amerike i Izraela.

19.04.2024

17:55

Mnogo je nelogičnosti u slučaju ubijene Danke Ilić! Zašto ubice neće da kažu gde je telo? (VIDEO)
Live TV

Mnogo je nelogičnosti u slučaju ubijene Danke Ilić! Zašto ubice neće da kažu gde je telo? (VIDEO)

Mnogo je nelogičnosti u slučaju ubistva Danke Ilić. Osumnjičeni za ubistvo od samog početka pokazuju vrlo neobično ponašanje. O tome šta je sve neobično u ovom slučaju, u emisiji "Info dan" govorile su Maja Jovanović iz Biroa za borbu protiv trgovine decom i psihološkinja Katarina Matić. Uživo u program javila se i novinarka Informera Vesna Jović sa najnovijim informacijama iz okoline Bora.

19.04.2024

16:35

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Džet set

Srbija