Kina je danas pustila u orbitu „prvi testni satelit 6G“ lansiranjem raketnog nosača „Long marč 6“, navodi se u poruci Univerziteta za elektronsku nauku i tehnologiju. Eksperimentalni 6G satelit će „verifikovati teraherc komunikacionu tehnologiju u svemiru, što je proboj u svemirskoj komunikaciji“, piše „Global tajms“.
06.11.2020
21:26
Ipak, navode da je mala verovatnoća da će udariti u Zemlju.
Asteroid Apofis, prema poslednjim proračunima astronoma, trebalo bi da se približi Zemlji 2068. godine.
Prema njihovoj računici, šansa da pogodi našu planetu je 1 prema 150.000.
Kako je objasnio Dejvid Tolen, astronom sa Univerziteta Havaji, Apofis ubrzava zahvaljujući tzv. Jarkovski efektu, odnosno različitim temperaturama hemisfera asteroida, zbog čega mu se menja i orbita.
Ovaj asteroid otkriven je 2004. godine i od tada je pod stalnim nadzorom astronoma, piše „Lajvsajens“.
Iako su precizno izračunali kada bi mogao da se približi Zemlji, naučnici još ne mogu da tvrde da će nas i promašiti, jer još ne mogu da izračunaju uticaj solarnih vetrova i Sunčeve gravitacije na putanju asteroida.
Prvi bliski susret Zemlje sa Apofisom trebalo bi da bude već 2029. godine, kada će on još detaljnije biti proučen, a biće vidljiv i golim okom.
- Najvidljiviji će biti 13. aprila 2029. godine. To približavanje će biti kritično, jer ćemo na osnovu njega moći da predvidimo scenarije za budućnost - kaže Tolen.
Naučnici su ranije davali mnogo katastrofičnija predviđanja za susret Apofisa i Zemlje 2029. godine, izračunavši da postoji čak 3 odsto mogućnosti da asteroid udari u našu planetu. Međutim, takve kalkulacije su kasnijim proučavanjem odbačene.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
komentari
Nadzirač
pre 5 godina
Neće da dižu paniku, ali da vam ja kažem: na*ebali smo.
Kina je danas pustila u orbitu „prvi testni satelit 6G“ lansiranjem raketnog nosača „Long marč 6“, navodi se u poruci Univerziteta za elektronsku nauku i tehnologiju. Eksperimentalni 6G satelit će „verifikovati teraherc komunikacionu tehnologiju u svemiru, što je proboj u svemirskoj komunikaciji“, piše „Global tajms“.
Spoljnopolitička prognoza za 2026. godinu, koju je izneo politički analitičar Aleksej Muhin, ukazuje na produžetak globalne nestabilnosti, nastavak sukoba u Ukrajini i ozbiljno pogoršanje odnosa među ključnim svetskim akterima.
Javnost u Srbiji svedočila je još jednom jezivom iskliznuću blokaderske retorike, kada je opozicioni novinar Slobodan Stupar u svojim izjavama napravio direktna poređenja sa krvavim ubistvima srpskih vladara iz dinastija Obrenović i Karađorđević, aludirajući da predsednik Aleksandar Vučić "živ neće otići sa vlasti".
Opozicionar dr Branimir Nestorović otvoreno je demontirao mit o takozvanoj studentskoj listi, poručivši da je reč o veštački naduvanoj priči koja postoji isključivo na društvenim mrežama, dok u realnom životu nema nikakvu težinu niti podršku građana.
Posle deset meseci, građani takozvanog Kosova sutra će ponovo birati poslanike. Na vanrednim parlamentarnim izborima će se za 120 mesta u Skupštini nadmetati 24 politička subjekta - 18 političkih partija, tri koalicije, dve građanske inicijative i jedan nezavisni kandidat.
U ataru sela Podvrška, na teritoriji opštine Kladovo, pripadnici Vatrogasno-spasilačke jedinice Kladovo intervenisali su nakon što je putničko vozilo ostalo zaglavljeno u snežnom nanosu van puta.
Rat navijača koji se decenijama vodi na tribinama odavno se preselio na ulice, a tome svedoče i poslednji događaju čiji glavni akteri su upravo navijači.
MUP je objavio novu pročišćenu fotografiju napadača na Novom Beogradu koji je danas brutalno nožem sa leđa izbo stariju građanku pred malim detetom, da bi joj oteo torbicu.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Zrenjaninu, po nalogu glavnog јavnog tužioca Osnovnog јavnog tužilaštva u Zrenjaninu, uhapsili su D. B. (1972) iz Sremske Kamenice, zbog postoјanja osnova sumnje da јe izvršio krivično delo teška dela protiv opšte sigurnosti.
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da Rusija vidi kako Kijev nije u žurbi da okonča sukob u Ukrajini na miroljubiv način, javio je danas Rojters pozivajući se na rusku novinsku agenciju Interfaks.
Švajcarska povećava vojne izdatke zbog rizika od Rusije, umesto sadašnjih oko 0,7 odsto bruto domaćeg proizvoda za odbranu će do 2032. izdvajati jedan odsto BDP
Više od 2.000 letova otkazano je ili odloženo danas širom severoistoka SAD i oblasti Velikih jezera zbog snažne zimske oluje sa snegom i ledom, a za više od 13 miliona ljudi je na snazi upozorenje na zimske vremenske prilike.
Glumica Iskra Brajović podelila je od istorije sačuvanu novogodišnju fotograviju na kojoj je za ruke drže bivši supružnici, otac i veliki glumac Vojislav Voja Brajović i majka Ljiljana.
Glumica Mina Lazarević već neko vreme je u emotivnoj vezi sa glumcem Vladimirom Pošavcem Tušekom ali se malo zna da je on bio u braku sa njihovom koleginicom Jelenom Bosančić sa kojom ima sina.
Dok su se prolaznici u Njujorku nadali fotografiji i kratkom susretu, glumac Harison Ford imao je sasvim drugačiji plan, da mirno pređe ulicu i nastavi svojim putem.
Večeras je u emisiji "Pinkove zvezde" došlo do rasprave između repera Desingerice i Bosanca, zbog čega je kompozitor u jednom momentu napustio svoje mesto.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar