Društvo
SAMO SUPERKOMPJUTER SRBIJU SPASAVA! Informacija je blago, ovde se čuvaju najvažniji državni podaci/VIDEO/FOTO/
Investicija u koju je država uložila 50 miliona evra, obezbeđuje sigurnost svih podataka, i to da oni budu dostupni svakog dana tokom 24 sata. Čak i energetska kriza ne pogađa ovaj objekat, jer zahvaljujući sopstvenim agregatima, on može da radi bez problema četiri dana bez napajanja sa strane.
Danilo Savić, direktor „Data klaud teholodži“ kaže da je informacija danas najveće blago, i da je „DATA“ centar ustanova koja ih čuva.
- Informacija je najbitnija u ovo vreme, i ona mora ne samo da se čuva, nego i da bude zaštićena. Ako se čuvaju u nekim neuslovnim prostorijama, pod rizicima i od uništenja, požara, poplave, krađe, onda su rizici ogromni. Ovde je obezbeđenje maksimalno, od fizičkog, pa preko više od 300 kamera koje pokrivaju svaki pedalj objekta. Postoji i logičko obezbeđenje pristupa podacima, i oni su dostupni non-stop, ali i obezbeđeni tako što može da im pristupi samo ovlašćeno lice, kaže Savić.
Ako nestane struja u celoj državi, DATA centar pod punim opterećenjem može da radi 96 sati samostalno. Svaka komponenta sistema je dupla, tako da i ako se pokvari jedan agregat, njegov posao preuzima drugi. Isto je i sa komponentama za hlađenje, i ostalim vitalnim delovima.
- Samo mesto na kome je izgrađen DATA centar je izabrano kao najsigurnije u Srbiji. I zbog optičkih veza, saobraćajnica. Proučavano je da li postoji reka koja izaziva poplave, da li je rizično zbog zemljotresa. Ovakav objekat mora da bude udaljen i od železničke pruge, jer kretanje voza izaziva vibracije koje smetaju ovakvoj tehnologiji.
Važno je da postoji i univerzitet, koji može da obezbedi kadrove za rad centra. Sada je zaposleno dvadesetak IT inženjera, ali će biti u budućnosti mesta za jođ stotine stručnjaka, od kojih su neki već na obuci, objašnjava Danilo Savić.
Državni DATA centar je najveći ovakav objekat na Balkanu. Ima 14.000 kvadrata, i snagu od 14 megavata za instaliranu opremu. „Superkompjuter“ je sistem najnovije generacije, koji odlikuje ogromna brzina. Stotinama puta je brži od običnih kućnih računara, i ima „pet petaflopsova“ kapaciteta.
On može da obavlja proračune matematičkih modela u trenutku, i služiće u genetici, seizmologiji, meteorologiji, medicini, istraživanju zemljišta, poljoprivredi, u poređenju rendgenskih snimaka, i naučnim istraživanjima.
- Srbija je jedna od 26 zemalja u svetu koja ima platformu za veštačku inteligenciju. Mi smo njiome okruženi, i sve se u modernom svetu bazira na toj tehnologiji. Potpisali smo ugovore sa osam fakulteta, četiri naučno-tehnološka parka i tri instituta, i oni će sada zahvaljujući superkompjuteru koji je plaćen dva miliona evra, besplatno istraživanja za koja im je trebelo i po dvadesetak dana, raditi bukvalno za par sati.
Superkompjuter služi isključivo domaćim centrima, besplatno, a resursi za čuvanje podataka su dostupni i stranim kompanijama. Jedna od tri najveće svetske kompanije iz te oblasti, „Oracle“, će ovde u Kragujevcu investirati u svoj biznis, pružati virtuelne usluge za ceo svet, i južno od Švajcarske će Kragujevac biti prvi centar koji čuva njegove podatke.