08.06.2022.

23:11

Foto: Shutterstock

Društvo

POVEĆANA OTKUPNA CENA MLEKA! Ipak, proizvođači nisu zadovoljni...

Poskupljenja ne jenjavaju, a nisu zaobišla ni mleko i mlečne proizvode. Sada je za kupovinu ovih namirnica potrebno od 20 do čak 50 odsto više novca. Ali, proizvođači preko čijih leđa i ruku sve stigne do rafova kažu da od tog poskupljenja, još uvek nemaju nikakve koristi.

Stevan Ivanović iz sela Pranjani kod Gornjeg Milanovca ima farmu od deset muznik krava. Iako je situacija teža nego prošle godine, nastavlja da se bavi stočarstvom nadajući se da bolji dani za proizvođače osnovnih životnih namirnica uskoro dolaze.

Informer

Stevan iz Pranjana je osigurao svoje krave

Gorivo je najveći trošak

Trenutna cena otkupa mleka je 45 dinara, ali na ovu cenu nafte i đubriva i to je malo. Ono što nas vadi iz nezavidne situacije jeste premija koju dobijamo od države, koja je za ovaj prvi kvartal isplaćena na 15 dinara. Odmah je uplaćeno, ne žalimo se, međutimi ne znamo koliko će ona biti ubuduće. Mnogo se radi i samo tako je moguće ostvariti zaradu - rekao je za RINU Stevan.

Da prihode ne bi prepustio slučaju Stevan osigurao svoje krave. Ukoliko se desi da neka životinja ugine, slomi nogu ili iz nekog rugog razloga ne može da daje mleko, osiguranje ovom poljoprivredniku daje povraćaj od 80 odsto, tako da nije na gubitku. Njihova roba mahom ima plasman na domaćem tržištu, a mleko već duže vreme predaju lokalnoj mlekari iz Pranjana.

Najvažnije nam je da imamo osiguran plasman. Uspeli smo da prevaziđemo i jako tešku situaciju tokom pandemije korona virusa kada su isplate poprilično kasnile. Međutim, cena se nije obarala što nam je mnogo značilo. Kada je zavladao talas ovog poskupljenja, gorivo je najveći trošak, pa nam znači subvencionisano gorivo. Jedino je problem što da bi ga uzeli moramo da pređemo 60 kilometara, dok iz Pranjana stignemo iz Čačka - ističe ovaj stočar.

Iz Udruženja za stočarstvo privredne komore Srbije poručuju da će na dalju cena mleka i potrošnju najveći uticaj imati uvoz koji će pokušati da se kontroliše, kako bi se što više okrenuli domaćoj poljoprivredi i pomogli domaćim proizvođačima.

Bonus video: