Društvo
I OVO POSTOJI! Cane iz Gornje Trepče peče RAKUJU od KUPUSA (FOTO)
Cane Minić iz čačanskog sela Gornja Trepča pola svog života proveo je pored "vesele mašine", ipak kako kaže, profesionalno je počeo od 2005. godine. Iz godine u godinu dopunjavao je svoj podrum u kojem je bila i rakija koju mu je majka ostavila u amanet uz jasnu poruku "jedan deo možeš da potrošiš, drugi deo moraš da sačuvaš za svoje potomke i ako možeš sve to da duplo uvećaš". Tako je Cane počeo da širi svoju proizvodnju a presudno je bilo i jedno takmičenje sa kog je doneo najveće priznanje za ovu oblast.
- Prvi put sam se pojavio na sajmu na nagovor prijatelja tehnologa 2005. godine i dobio sam ocenu 19,07 a moj prethodnik je imao 19,06, tako sam postao prvi u zemlji. Nakon toga sam devet puta svoje rezultete podizao i došao sam do ocene 19,54. Rakiju proizvodim od čak 32 vrste voća pekao sam i od povrća. Osnovno voće za proizvodnju rakije kod nas u Srbiji je šljiva, kajsija, kruška i dunja. Ja inače radim i jednu vrstu kruške koja se zove Takiša a mlađi naraštaj je zove Taša, ona rađa u okoloni Vujna gde je i otkupljujem. Probao sam proizvesti rakiju od mnogih voćki na neke sam zadovoljan a na neke baš i nisam, sa šljivom, kajsijom i dunjom sam postigao najviše rezultate, prijatno iznenađenje mi je rakija od mušmula, rakija od trnjine one se beru tek posle prve slane jer onda su tek zrele - kaže Cane Minić iz Gornje Trepče.
Za dobru rakiju presudno kvalitetno voće
Minić otkriva da za kvalitetnu rakiju voće ne sme biti trulo, mora biti dobro zrelo i posebna pažnja se mora posvetiti fazi tzv. odležavanja i čuvanja. Takođe, najvažniji proces je samo pečenje rakije gde se opet mora dobro poznavati ovaj posao u suprotnom i najmanja greška može uticati na kvalitet.
Prema njegovim rečima svako voće daje različitu količinu rakije. Tako recimo, za jedan litar rakije od dunje potrebno je oko 22 kilograma plodova. On naglašava da njegova rakija od kruške važi za jednu od najboljih rakija jer je proizvedena od izuzetno kvalitetnih plodova.
- Za dobru rakiju moraš imati kvalitetno voće, ja plodove nabavljam od proverenih ljudi sa kojima sarađujem godinama unazad i nikad nismo imali nijedan problem. U Mijokovcima nabavljam najbolju kajsiju a na Kablaru najbolju krušku. Pored toga imam jedan hektar svog voća i dokupio sam još jedan, posadio sam crvenu ranku našu staru sortu šljive - kaže proizvođač rakije iz Gornje Trepče.
Minićeva rakija na različitim manifestacijama okitila se velikim zlatnim medaljama, što je dovoljan pokazatelj kvaliteta. Ovaj voćar s ponosom ističe da je u svaku kapljicu njegove rakije utkana istorija, ljubav i požrtvovan rad te se s toga svaka medalja čuva sa puno pažnje.
Rakija od kupusa
Ovaj vrsni poznavalac ljute kapljice u svojoj karijeri pokraj "vesele mašine“ ispekao je na desetine različitih ukusa rakije, ali možda je jedini na našim prostorima koji je pored voća pekao i povrće i to kupus. Kako kaže, postupak se ne razlikuje puno od klasičnog kada se peče voće, ali količina dobijenog alkohola znatno je manja nego što je običaj.
- Bilo koja druga rakija lakše se dobije nego od kupusa, nisam se tu baš proslavio. Trebalo mi je oko 100 kilograma kupusa da bih dobio svega oko litar i po rakije. Razmišljao sam da zbog manifestacije ‘Kupusijada’ napravim veće količine i da ta rakija postane prepoznatljiva kao i kupus za ovaj kraj, međutim, odustao sam od te ideje, kupusu je ipak najbolje mesto u loncu i uz meso - kaže Cane.
Zbog specifičnog ukusa i malih količina, Cane ovu vrstu rakije samo poklanja prijateljima i nikada ne nosi na takmičenja.
Bonus video: