Društvo
INVAZIJA BUVA U SRBIJI POSLE POPLAVA! Navalile na životinje pa zaposele i kuće NIKAD IH VIŠE NIJE BILO
Ne pamte, kažu, da je ovoliko buva bilo ranije, a stručnjaci poručuju da ćemo ih se otarasiti kada se vreme prolepša.
Vlasnik jednog psa objašnjava da je buve prvi put primetio na svom kućnom ljubimcu, iako ga ima već pet godina.
- Za zaštitu protiv parazita najčešće sam do sada koristio ampule i one su "završavale" posao. Ovog proleća nikako da odstranim buve sa ljubimca. Moram da kažem da je ovo prva godina da sam primetio da ih ima. Na kraju sam otišao kod veterinara i uzeo tabletu, izgleda da sam konačno rešio problem. Najgore je što su mi se nastanile i u kući, pa sam i nju morao da isprskam sredstvom koje mi je preporučeno- jada nam se Prokupčanin.
Nije on jedini, već su poslednjih dana mnogi vlasnici ljubimaca na sličnim mukama. Svedoče da su
ranijih godina možda imali problem sa krpeljima, ali ove godine je invazija buva.
- Cela sam u pečatima i u prvo vreme mi nije bilo jasno šta me je izujedalo, a onda sam shvatila da su buve. Mi nemamo ljubimca, ali u dvorište dolazi jedan pas lutalica kojeg svi u ulici hranimo, izgleda da je od njega- priča Prokupčanka koja živi u samom centru grada i dodaje da ona za poslednjih trideset godina nije videla buvu, sve do sada!
Veterinar Veterinarske stanice "Animaprovet" u Prokuplju Vladimir Đorić potvrđuje da je u
poslednjem periodu znatno povećan broj građana koji imaju ove probleme.
- Pre mesec dana otprilike imali smo najezdu krpelja i posebno psi su bili prepuni, a sada su na red došle buve. Njima pogoduje ova vlaga i brzo se šire, ali čim krene lepo vreme, doći će do stagnacije, posebno ako nemaju domaćina- kaže Đorić.
Pored ljubimca, prostor u kojem boravi se takođe u ovom momentu mora zaštititi. Ukoliko se ne
uspe iz prvog puta, treba prskanje insekticidom ponoviti i strpljivo čekati da sve prođe.
Reč stručnjaka: Buve ne mogu da žive dugo bez domaćina
Veterinar Vladimir Đorić objasnio je da se kućni ljubimci moraju tretirati ektoparaziticima radi zaštite od buva, a prostor na kojem borave, treba isprskati i insekticidom.
- Kapalice su dobre, ali kada kućni ljubimac kisne, one se brzo ispiraju i gube dejstvo, zato su bolje tablete, koje deluju iz samog organizma. Buva ne može dugo da preživi bez domaćina i zato je neophodno da se ljubimci tretiraju. U toku je pik, sam špic sezone, bar što se buva tiče, koji će naravno proći- ističe Đorić.