Društvo
Da li ste znali ovo o Belom anđelu? Kad vas pogleda u oči...
Na fresci je predstavljen arhangel Gavrilo raširenih krila, obučen u beo hiton kako sedi na velikom kamenu i usplahirenim ženama prstom ukazuje na Hristovog grob. Deo je kompozicije "Mironosnice na Hristovom grobu" i smatra se da je delo nepoznate grupe grčkih ikonopisaca.
Manastir Mileševa je dom Belog anđela, smatra se od 13. veka, otkad je kralj Stefan Vladislav podigao ovu svetinju između 1234. i 1235. godine.
Za vreme turskih osvajanja, freske u manastiru su pretrpele ogromnu štetu, kada su preslikavane drugim motivima, a tek 400 godina kasnije, pri obnovi manastira, Beli anđeo se ponovo ukazao.
Ova freska se smatra remek delom srednjevekovne umetnosti i postala je sinonim za nadu, spasenje i čuda.
Simbol mira i ljubavi, poslat u svemir
Freska Beli anđeo u modernu istoriju upisana je 1963. godine kada se pojavila u kadrovima prvog satelitskog video-prenosa između Starog kontinenta i Amerike. Bio je to poseban pozdrav Evropljana onima na drugom kraju sveta.
A, kada je iz Evrope poslat i prvi satelitski signal u vasionu, poslat je i "paket ljudskih dostignuća" - slike čovekovog osvajanja Meseca, Kineskog zida i Belog anđela..kao poruka mira, ljubavi i razumevanja.
Prepoznavši lepotu, snagu i važnost, Unesko je pod svoju zaštitu uvrstio i manastir Mileševu i jedan od njegovih simbola fresku Beli anđeo.
A kad vas pogleda...
Ono što posebno intrigira sve one koji su bar jednom bili pred Belim anđelom u Mileševi osim blaženstva i osećaj da svakog posetioca gleda direktno u oči, bez obzira iz kog ugla ga posmatrate.
Ekipa Informera posetila je Mileševu baš u vreme kada je tamo bio i Srbin, koji je iz Brizbejna, iz daleke Australije, posle 23 godine doputovao u Srbiju da se pomoli u ovoj svetinji.
- Preko Tvrdoša, Mrkonjića, obišli smo i Ostrog, sada smo evo ovde u Mileševi. Čim sam došao ovde osećao sam se nevervatno, ispunjen verom i Bogom, jer ovo sveto mesto je za mene posebno - rekao je on.