Društvo
Jagodinac naučio da pliva tek kad je otišao u penziju! Ko kaže da je kasno
Na stranicama njegove sveske upisano je čak 13.786 dece iz Srbije i još oko 7.000 njih iz inostranstva koji su postali plivači, ali mu je veoma drago kada se i stariji odvaže da dođu na časove. Tako je 130 odraslih neplivača prošlo njegovu obuku. Među njima je i penzioner koji je tek sad našao vremena za to.
- Bilo ga je sramota što se na moru brčkao u plićaku, dok su njegove dve kćerke odlični plivači. Na zapadu neplivači zakazuju časove, a, nažalost, kod nas je to još uvek sramota. Stariji neplivači imaju iskonski strah od vode. Žene strahuju od vode, dubine i blamaže. Ne smeju da priđu uz bazen. Uhvatim ih za ruku, kao decu, odvedem do srednjeg bazena, objasnim im kako da se oslobode i da je plivanje zapravo plutanje i disanje. Muškarci su još gori od žena. Sramota ih je od bilo koga ko bi mogao da ih vidi – priča Jarkin koji ima i svoj Plivački klub "Jagodina 035" a u akva parku godinama organizuje spasilačku službi.
- Ne postoji niko koga nisam naučio da pliva. Obučavao sam čoveka koji se tri,četiri puta davio u nekadašnjem bazenu u hotelu "Jagodina". Nije smeo da uđe u hotel, a kamoli u bazen. Trebalo mi je oko šest meseci, jer sam najpre morao da ga oslobodim da siđe kod bazena, da sedi uz njega, pa tek onda da pliva. Mislio je da nikada neće da propliva, jer se prilikom poslednjeg davljenja baš nagutao vode i zacrtao je da nikada neće da nauči da pliva. Kad mu je to ipak pošlo za rukom,
izljubio me je i rekao: "Ne mogu da verujem da sam ja uspeo" – seća se Jarkin.
Siguran je da stariji mogu da nauče da plivaju za 7 do 10 dana.
- Obučavam ih u srednjem bazenu dubokom 1,40 metara, pa je za njih najveći strah dubina. Obično ih prvo naučim leđno plivanje, a onda prelaze u olimpijski bazen u kome uče stilove kraul ili prsno, kao i održavanje na vodi - objašnjava.
A kada kandidati isplivaju jednu širinu kraul ili leđno, skoče na noge i kada znaju da se snađu kada ih on neočekivano "potopi“, onda mogu da smatraju da su postali plivači.
Neplivači se lako prepoznaju
Glavno pravilo spasilaca na bazenu nije da gledaju u bazen, već oko njega.
- Neplivači se prepoznaju po tome što priđu uz bazen, pa se vrate. Potom sednu na ivicu, pa se opet vrate pod suncobran. Okreću se pored bazena, vidno su nervozni, a prepoznaju ih i po tome kako sedaju na ivicu bazena - priča Jarkin.
Dešavalo se, priča iz iskustva, da u bazen skoči dete neplivač, za njim skoči majka da ga spašava iako ne zna da pliva, a nekad skoči o otac, koji takođe ne ume da pliva.
- Onda tri spasioca moraju da izvlače iz vode. U većem društvu uvek ima po neki neplivač. Društvo ga "povuče" da skoči u olimpijski bazen i onda nastaje problem - kaže Jarkin.