28.02.2024.

15:52

Foto: FMN Kragujevac

Društvo

Volim srpski, bre! Više od 100 studenata stranaca u Kragujevcu redovno ide na časove srpskog iako studiraju na engleskom!

Časovi se održavaju u okviru Centra za srpski kao strani jezik, koji na Filološko-umetničkom fakultetu uspešno organizuje kurseve srpskog kao stranog jezika već deset godina. 

Predavači u Centru su doktorandi FILUM-a sa dugogodišnjim iskustvom.

Indekse kragujevačkog Fakulteta medicinskih nauka, inače imaju studenti iz čak 18 zemalja iz svih krajeva sveta. Polovina ih je iz Indije, ali tu su i studenti iz Tunisa, Nigerije kao i iz Francuske.

Za kragujevački medicinski fakultet odlučili su se, kako kažu, zbog njegovog dobrog međunarodnog ugleda.

– Izabrala sam univerzitet u Kragujevcu zato što je poštovan univerzitet i ima bogatu istoriju – kaže Donia Hmaima, studentkinja iz Tunisa.

Iz istog razloga došao je i Mohamed Jusef Busiša, student iz Francuske.

U Srbiji i u Kragujevcu naišli su na prijateljsku i srdačnu atmosferu, kao i veliku podršku fakultetskih službi, ali i kolega iz Srbije.

Informer

– Glavna stvar koju volim u Srbiji su ljudi. Jako su gostoljubivi. Prihvataju ljude svih boja, više od godinu dana sam ovde i nikada nisam osetila ništa rasističko – otkriva Prešus Timikia Adetemi, studentkinja iz Nigerije.

Anš Tjagi je došao iz Indije i naredne tri godine planira da provede u Kragujevcu.

Kaže da je prezadovoljan prijemom u Šumadiji i da mu je grad na Lepenici jedan od omiljenih koje je do sada imao prilike da poseti. 
Prethodno je boravio u Ukrajini odakle nosi lepe uspomene ali je kaže, Kragujevac, grad u kome bi mogao da nastavi život i karijeru. 

Informer

Veliko interesovanje studenata za Fakultet medicinskih nauka u Kragujevcu nije slučajno, ocenjuju na ovoj visokoškolskoj ustanovi, na kojoj su prethodno uvedene studije farmacije na engleskom jeziku.

– Od momenta kad smo dobili akreditaciju, uključili smo jednu široku kampanju po tom pitanju. Sklopili su se pored ove još nekih par srećnih okolnosti tipa da je fakultet i univerzitet dobro rangirani na nekim drugim međunarodnim listama, da smo imali dobre agente koji su radili u našu korist, koji su radili na prvom mestu na dovođenju indijskih studenata, posle toga i svih ostalih, jer otprilike 50 odsto studenata dolaze iz Indije, a 50 odsto je svih drugih zemalja kojih imamo ukupno 17, plus Indija, znači 18 ukupno – rekao je dekan dr Vladimir Jakovljević.

Studenti iz inostranstva nastavu prate na engleskom jeziku, a u slobodno vreme upoznaju se sa našom kulturom, običajima pa su mnogi izrazili želju da nauče i jezik domaćina.