Društvo
Svi đaci odavde sigurno upisuju fakultet! Škola za prve violine!
Škola za muzičke talente u Ćupriji jedinstvena je ustanova u našoj zemlji po svom nastavnom planu i programu. Cilj zaposlenih u ovoj ustanovi je da muzički nadarenu decu obrazuju u profesionalne muzičare.
Za pola veka postojanja iznedrili su više od dve stotine a oni su nastavili put na studijama, što u zemlji, što u inostranstvu.
- Do sada je školu završilo 250 učenika. Naš posao je da što ranije prepoznamo muzički dar i da ga pod posebnim okolnostima razvijamo. Posvećeni profesori u saradnji sa profesorima Fakulteta muzičke umetnosti, sa preporukom, procenjuju u radu sa njima ko će od te dece biti profesionalac. Oni ovde i žive u internatu - kaže direktorka ove ustanove Danijela Jović.
U ovoj školi uče majstori gudačkih instrumenata...
- To su violina, viola, violončelo i kontrabas. Orkestar je veoma važan za našu školu a to što deca žive pod istim krovom, što se druže i poznaju to i se pokazuje i u zajedničko muziciranju. Školu doživljavaju kao svoju drugu kuću - kaže direktorka ove ustanove Danijela Jović.
Škola je međunarodnog karaktera, trenutno je pohađaju dva učenika iz Bosne i Hercegovine, a zahvaljujući dobroj saradnji sa Hrvatskom, jedna učenica je u Ćupriji bila na tromesečnom usavršavanju.
Nađa Komlenić došla je iz Sremske Mitrovice, svira violinu u klasi profesorka Olivere Milić Hiršer, a školu pohađa od svoje 12. godine.
- Tamo sam pohađala osnovnu školu i kada je moja profesorka odlučila da dođe ovde da predaje, odlučila sam da pođem sa njom da bih unapredila svoje sviranje, jer sam ranije čula da je ova škola dobra za napredak i da deca mnogo brže rade nego u običnim školama. Samim upisom u ovu školu, potvrdili smo odlazak na fakultet, a želja mi je da nastavim negde u inostranstvu - kaže Nađa koja je već pet godina u Ćupriji.
Profesorka violine u Školi za muzičke talente Olivera Milić Hiršer, kao i direktorka ove ustanove, polaznice su prve generacije učenika. Ona je, pohađajući ovu ustanovu pre pedeset godina, zavolela violinu i saživela se sa školom, te se posle mnogo decenija vratila kako bi ovakvu ljubav i toplinu pružila budućim generacijama.
- Ovo je moja druga kuća, odnosno prva. Ja sam ovde posle 50 godina, i ova deca su ja pre 50 godina. To su duboke veze koje su znane samo nama koji smo nekada bili ovde i učimo danas nove generacije - kaže profesorka Milić Hiršer.
Nedavno je povodom Dana državnosti Škola za muzičke talente dobila Sretenjski orden trećeg stepena. Ovo značajno priznanje koje se dodeljuje za naročite zasluge za Republiku Srbiju i njene građane u oblastima javnih, privrednih, kulturnih, prosvetnih, sportskih i humanitarnih delatnosti potvrdilo je rad i trud zaposlenih u ovoj ustanovi i dalo podstrek da i u narednim godinama budu još uspešniji.