07.05.2024.

23:35

Foto: Wikipedia

Društvo

Ovde je vladao Kraljević Marko! Ostaci velegrada i dalje odišu istorijom (FOTO)

Prilepski Grad smešten je na visokom kamenom uzvišenju nad današnjim naseljem na prostoru koji zbog svoje specifičnosti proglašen za prirodno dobro novonastale Severne Makedonije.

Ovaj grad je bio jedan od najznačajnijih gradova u srpskoj srednjevekovnoj državi. U njemu je srpski car Dušan “Silni” (1331–1355) imao svoj dvor i tu je pored svoje prestonice Skoplja provodio najviše vremena i obavljao vladarske poslove.

Prilep je bio i prestonica srpskog kralja Marka (1371–1395) iz dinastije Mrnjavčevića. Po imenu ovog srpskog vladara tvrđava je i dobila svoj narodni naziv Markov Grad.

Tvrđava se sastojala od više pojaseva kamenih odbrambenih bedema koji su bili odlično utvrđeni. Danas je većim delom u ruševinama, ali se i dalje može naslutiti njegova nekadašnja monumentalnost.

Informer

 

Prvo utvrđenje Markovog grada podignuto je u 10. veku od strane Romeja i služio je borbi protiv ekspanzionističkih akcija Prvog bugarskog carstva. I za vreme Samuilovog ustanka, utvrđenje se nalazilo pod njegovom kontrolom.

Posle bitke na Belasici 1014. godine, Samuilo je u Prilepu sačekao svoju oslepljenu vojsku i tu je na licu mesta umro od posledice srčanog udara, kada je video stravičan prizor svoje poražene vojske, koja se u kolonama vraćala oslepljena, a svakom stotom vojniku je romejski car Vasilije II Bugaroubica ostavio jedno oko kako bi mogli da ih vrate nazad Samuilu u Prilep.

Srpski kralj Milutin (1282–1321) konačno oslobađa Prilep krajem 13. veka i od tada je on jedan od najznačajnijih srpskih utvrđenja. Dušan Silni ga naziva “velikoslavnim gradom” i u njemu smešta jedan svojih carskih dvorova. Car Dušan ga 1350. godine predaje na upravu svom županu Vukašinu Mrnjavčeviću (1366–1371), koji je 1366. godine proglašen za kralja.

Posle propasti srpske vojske na Marici 1371. godine, Prilepski Grad postaje prestonica Vukašinovog sina Marka, koji je kao osmanlijski vazal sa titulom kralja upravljao okolinom sve do svoje pogibije u bici na Rovinama 1395. godine.

Posle smrti Marka Mrnjavčevića, Osmanlije anektiraju celokupnu njegovu oblast i preuzimaju kontrolu nad Prilepom. U samom gradu se nisu zadržavali i on je naskoro bio napušten i prepušten propadanju. Nikada više taj grad i okolina neće imati značaj kakav su imali za vreme cara Dušana i vlasti srpske dinastije Mrnjavčevića.