Društvo
EKIPA RTS UŠLA NA SAJAM! Kakav je smeštaj, nega i hrana?! Evo šta kažu pacijenti najveće privremene bolnice u Srbiji! (VIDEO)
U Srbiji je od juče koronavirusom zaražena još 201 osoba, a borbu sa kovidom-19 izgubio je jedan muškarac. Na bolničkom lečenju je 1.907 pacijenata, od kojih je 127 na respiratorima.
U privremnoj bolnici na Beogradskom sajmu u ovom trenutku su164 pacijenta sa lakšim simptomima bolesti.
Tu su kardiohirurzi Instituta "Dedinje", urolozi iz Valjeva, generali Vojske Srbije, studenti, i mladi i stari, i svi različitih zanimanja, ali sa istom dijagnozom - SARS-kov-2.
U donjem delu su oni koji imaju i druge pridružene hronične bolesti, ali nisu teški pacijenti, a na gornjem nivou su samo oni koji su pozitivni na koronavirus.
"Ja sam se inficirao najverovatnije u banci, stiglo mi je da sam pozitivan, imao sam 17 dana temperaturu. Ovde su stvarno uslovi dobri, imam samo zamerku za testiranje, da znamo kada će, ali je sve okej. Lepo smo se organizovali družimo se, doručkujemo, dosta šetamo, imamo zanimaciju, TV, stripove", kaže jedan pacijent, piše RTS.
Кristina Janković iz Zemun Polja kaže da nije sigurna kako se zarazila, pretpostavlja u kafiću.
Tair Zeković iz Beograda u privremenoj bolnici na Sajmu je dva dana.
"Navikavam se, uopšte nisu onakve priče kao na društvenim mrežama, sve je normalno, hrana je za divno čudo ukusna, spakovama, kupatila rade, tuševi, ima tople vode i prevruće, nemam simptome", rekao je Zeković.
Među našim ljudima iz cele zemlje, i jedan stranac iz Čikaga. Došao je u Beograd da poseti rodbinu i razboleo se. Čeka rezultat drugog testa.
"Lečen sam na Infektivnoj klinici u blizini Crkve Sveti Sava. Tamo sam bio sedam dana, nega je bila odlična, terapija koju su mi davali. Posle sedam dana, simptomi su nestali. Imao sam prvi negativan test u ponedeljak, i prebacili su me na Sajam. Uslovi su ovde dobri, kupatila su čista, kreveti su udobni, hrana nije loša, tiho je noću, osoblje je ljubazno, brinu o nama, svi su ovde OК, nisam video da se neko između sebe svađa, imamo internet", kaže Metju Livek iz Čikaga.
Stalni nadzor lekara, tri smene po osam sati
Na Sajmu su uslovi za prinudni bolnički smeštaj. Ovde su građani pod stalnim nadzorom lekara, imaju vojnički raspored od ustajanja do povečerja, imaju mogućnost da gledaju televiziju, čitaju novine, knjige.
Tu je sto za stoni fudbal, a stoni tenis sa jednim od "stanovnika" Sajma koji bi uskoro mogao i kući, odigrala je i ekipa RTS-a.
Svaki obrok je spakovan za po jednu osobu, ima i vegetarijanskih, za dane posta i za one određene veroispovesti. Dok su doručak i večera hladni, ručak je sveže pripremljen i topao.
"Na specijalizicaji sam, nisam mogao da dozvolim sebi da sedim kod kuće. Došao sam, prijavio sam se i dajem sve od sebe", kaže Dragan Simić iz Beograda.
Rade u tri smene po osam sati, i u svakoj smeni su po četiri lekara, i 10-12 medicinskish sestara i tehničara. Medicinske smene su na 10 dana.
"Кovid pacijenti ulaze u halu, proverava se dokumentacija i da li imaju hronične bolesti. Na osnovu toga se planira terapija, dužni su da ponesu terapiju, a svakodnevno se rade vizite oko 9 i 16. Pacijent koji je pozitivan mora sanitetom da dođe", kaže dr Veljko Milić, potpukovnik, glavni medicinski koordinator.
Najmlađi pacijent koji je boravio na Sajmu imao je osam godina, a najstariji sedamdeset dve.