18.07.2020.

19:01

Foto:

Društvo

(VIDEO/FOTO) EKSKLUZIVNI SNIMAK IZ CRVENE ZONE GDE SE GLEDA SMRTI U OČI! Scene iz bolnice na Bežaniji prikazuju POŠAST KOJA OVIH DANA KOSI MLADE U SRBIJI

Ovo u ispovesti za Informer kaže direktorka jedne od kovid-bolnica u Beogradu KBC "Bežanijska kosa" dr Marija Zdravković.


Za 30 godina koliko već radi kao lekar nikada se, kako kaže, nije susrela sa ovakvom pošasti. Ona apeluje da mladi moraju najozbiljnije moguće da shvate opasnost od zaraze, jer skoro svi oni koji završe u bolnici bili su na proslavama, u noćnim klubovima, po splavovima.

Informer

 

Crvena zona

Zajedno sa doktorkom Zdravković i njenim timom ekipa Informera ušla je u crvenu zonu i našla se oči u oči s jezivim posledicama kovida-19! Pod punom zaštitnom opremom medicinsko osoblje trči s jednog kraja hodnika na drugi. Jedni spremaju terapiju, drugi nose briseve, treći na svakih 15 minuta pacijentima proveravaju puls i nivo kiseonika. A u bolničkim sobama muk!
Neprijatnu tišinu remete zvuci monitora na kojima se jedva čuju otkucaji srca pacijenata, ali i strašan zvuk pumpe koja upumpava vazduh u bolesna pluća. Kako zalazimo sve dublje u intenzivnu negu, tako gledamo u sve mlađa lica koja se bore za život.
- Od virusa niko nije zaštićen, a nama dolaze pacijenti već od 18 godina. Verovali ili ne, trenutno najmlađi pacijent na respiratoru u teškom stanju jeste devojka sa tek 21 godinom. Kad ih pitam kako su se zarazili... niko ne zna, a posle kažu da su bili na žurci, u noćnom klubu i, naravno, bez maske - napominje naša sagovornica.


U ovoj ustanovi, dodaje doktorka Zdravković, trenutno se leči oko 300 pacijenata, a najveći procenat njih je u teškom stanju, na intenzivnoj nezi!
- To su pacijenti sa teškim upalama pluća i teškog opšteg stanja. To su pacijenti koji gledaju smrt u oči, koji imaju strah u očima kada počinju da se guše, kada ih stavljamo na aparate. Teško je njima, ali i nama da sve to gledamo i vidimo kako nas mole za pomoć. Nažalost, intenzivna nega je poslednje mesto gde se može pomoći i spasiti život. Zato još jednom apelujem da se shvati ozbiljnost situacije i da ljudi, naročito naša omladina koja ovih dana puni bolnice, shvati da ovo nije šala - upozorava dr Zdravković.

Teška bolest

Na pitanje da li se u svojoj karijeri nekada susrela sa ovakvim virusom, bez razmišljanja kaže:
- Dugo smo se školovali i učili, ali ovako nešto nikada nije prošlo kroz naše knjige. Ovaj virus promenio je sve zakone medicine. Jednostavno, to je bolest sa hiljadu lica, koja svaki dan ima novi simptom, i što je najgore od svega - bolest koja napada sve organe, a najviše pluća - objasnila nam je direktorka KBC "Bežanijska kosa".


Koliko je situacija ovih dana alarmantna, za Informer objašnjava i kovid-koordinator za specijalizante i kliničke lekare dr Slobodan Klašnja.

Informer

 


- Mnogo je teško! Teško je i fizički i psihički. Veliki broj pacijenata primamo, sa sve težim stanjem i ozbiljnom kliničkom slikom. Ogromna je potrošnja kiseonika, jer nam je najveći broj upravo na kiseoniku ili na respiratorima. Za jedan dan potroši se kiseonika koliko se u normalnim uslovima troši na mesečnom nivou - naglašava dr Klašnja i dodaje:
- Ovaj talas epidemije je pokazao da niko nije bezbedan i da mladi podjednako mogu da se zaraze sa ozbiljnim posledicama. Moramo da se uozbiljimo, jer ako nastavimo sa ovim trendom, vrlo brzo nećemo imati mesta u bolnicama.


Pacijenti ne gube nadu

Dobrica Prilinčević (74) bori se sa koronavirusom već devet dana i smešten je na poluintenzivnoj nezi KBC "Bežanijska kosa"! Iako je na početku sve delovalo bezazleno, Dobrici je ipak potreban i kiseonik kako bi lakše disao. Prema njegovim rečima, osoblje je divno i ima svu potrebnu pomoć.
- Ovde sam već devet dana. Nije loše, solidno se osećam - kroz osmeh nam je rekao Dobrica i mahnuo kada smo napuštali njegovu sobu.