Društvo
NA OVIM MESTIMA U SRBIJI RASTE "BLAGO" Za dan se može zaraditi i do 5.000 evra, EVO O ČEMU SE RADI I NA ŠTA MORATE DA OBRATITE PAŽNJU
"Crnog vrha nema na spisku mesta u Srbiji na kojima ima tartufa, a ja ih nalazim već treću godinu", kaže za Tanjug jedan "lovac" na tartufe iz okoline Jagodine.
Najviše nalazi crne tartufe, čija je cena od 50 do 150 evra za kilogram i kaže da su veoma dobrog kvaliteta, kao i da ima ljude kojima gljive isporučuje, a dalje ga, kaže, ne zanima šta se sa njima događa i koliko ko na njima zarađuje.
Sreća bitan faktor
"I u ovom slučaju važan faktor je sreća. Nekada za dan nađem kilogram i više, a nekada za pet dana ni 100 grama", ispričao je i otkrio mesta na kojima ih najviše nalazi:
"To su cerici (mesta gde rastu cerovi), ali sam ih nalazio u tamo gde rastu hrastovi i topole i pored planinskih potoka".
Iskusniji lovci na tartufe kažu da se ovaj posao obično se obavlja u tajnosti, što zbog isplativosti jer veliki komadi tartufa mogu da koštaju u po nekoliko (desetina) hiljada evra, što zbog skrivanja lokacija, jer svako može na svakom mestu da traži tartufe.
Fruška gora postala je jedna od omiljenih destinacija lovaca na ove skupocene gljive, a tragača je sve više i u ostatku zemlje. Pored Srema i Mačve, tartufi se traže i na Deliblatskoj peščari, planinama Kosmaj, Rudnik i Oplenac, Obedskoj bari, u šumama Crni lud i Senajske bare, te u blizini reka Bosut i Lug. Procenjuje se da je broj tartufara u Srbiji porastao na oko 5.000, a nedorečen zakon dovodi do kaubojštine na terenu.
Crni tartuf koji je jeftiniji košta oko 50 evra kilogram, dok beli kraljevski tartuf može da dostigne cenu od nekoliko hiljada evra. Njihova prosečna cena je oko 1.700 evra po kilogramu, a ako je sušna godina, prelazi i 4.500 evra. Na cenu utiče i starost ove gljive, te je zreo tartuf veoma vredan, dok mlad praktično ne vredi ništa. Iz naše zemlje tako se izvoze tone tartufa na nelegalan način.
Za razliku od nas, u Hrvatskoj se, recimo, tačno zna gde se mogu tražiti tartufi, a postoje i dozvole koje koštaju oko 100 evra godišnje. Najpoznatija regija je Istra. Oni pronalaze neverovatnih 7-9 tona tartufa godišnje, 30 odsto od toga su crni tartufi, dok 70 odsto čini sezonski beli tartuf.
Ubistvo zbog tartufa
Iako postoje ljudi koji se godinama bave traganjem za ovom skupocenom gljivom, tartufi su krajem prošle godine posebno dospeli u žižu javnosti i to ne po dobrom već kao razlog dvostrukog ubistva.
Naime, u mestu Jarak došlo je do krvavog obračuna četvorice braće koji je na kraju završen smrću -braća Dejan (38) i Nebojša Erić (36) iz Jarka osumnjičeni su za ubistvo braće Predraga (43) i Stanislava Jeličića (37) iz Futoga. Krvava drama odigrala se nakon sukoba u šumi zbog tartufa u Jarku.
Za razliku od nas, u Hrvatskoj se, recimo, tačno zna gde se mogu tražiti tartufi, a postoje i dozvole koje koštaju oko 100 evra godišnje. Najpoznatija regija je Istra. Oni pronalaze neverovatnih 7-9 tona tartufa godišnje, 30 odsto od toga su crni tartufi, dok 70 odsto čini sezonski beli tartuf.