04.05.2022.

15:19

Foto:

Društvo

SRBIJA ISPITUJE EFEKTE VAKCINA PROTIV KOVIDA! Evo zbog čega smo u prednosti u odnosu na ostale zemlje sveta!

Od početka pandemije koronavirusa, Srbija je jedna od retkih zemalja, ako ne i jedina, koja je imala u ponudi sve testirane i odobrene vrste vakcina, naparavljene različitim tehnologijama, vekrorska, u koju spadaju Sputnjik V i Astrazeneka, bazirana na mrtvom virusu - Sinofarm i tzv. mRNK vakcine, kao što su Fajzer i Moderna, a Medicinksi fakultet u Beogradu prema odluci Vlade Srbije, učestvovaće u projektu sa još 22 zemlje o tome kakav je efekat svake od ovih vakcina.

Imunitet va kovid 19 stečen imunizacijom, imaće Medicinski fakultet u Beogradu kao i sazananja o efikasnosti svake od navedenih vakcina ispitivanjem koje će se sprovesti u projektu "Vakselerejt", a pod okriljem Evropske komisije.

Studija će se raditi na osnovu uzoraka iz seruma gde će se uspostavljati nivo antitela i imunog odgovora, navodi profesorka dr Ljiljana Denić Marković, rukovodilac studije i predsednik Nacionalnog stručnog komiteta za imunizaciju, a prenose Novosti.rs.

Informer

Ispitivanje efikasnosti vakcina

Zdravstvo u Srbiji podiže se na zavidni nivo

Za ovaj projekat predviđeno je 900 ispitanika koji će biti četiri puta testirani, gde će se uzorak seruma analizirati prvi put pre primanja vakcine, sledeći, nakon 15 dana od prve doze, zatim šest i dvanaest meseci nakon prve vakcinacije, a zatim će se ispitivati i efikasnost "buster" doza. 

Profesorka Denić Marković ističe da je odaziv na vakcinaciju sada znatno manji, ali očekuje s jeseni da će se broj povećati jer, kako kaže, sa pandemijom još nismo završili.

"Vakselerejt" projekat u kome učestvuje 22 zemlje, Srbija se ističe zbog širokog spektra ponude vakcina, a saznanja do kojih istraživači budu došli biće primenjljiva na celu zemlju. 

Kako dr Denić ističe, u ovoj studiji manje će se ispitivati ćelijski imunitet kod učesnika jer je to skupa metoda koja zahteva detaljniji pristup i radiće se samo u Beogradu.

Bonus video: