24.05.2022.

15:24

Foto:

Društvo

SIMPTOMI HEPATITISA SKORO NEPRIMETNI! Ako osetite bol u ovom predelu, odmah se javite lekaru

Vest da je hepatitis, bolest koja napada jetru, dospeo i u Srbiju, naveliko se širi u medijima, a prema rečima profesora dr Dragana Delića gastroentererohepatologa, radi se o akutnom hepatitisu nepoznate etilogije odnosno nepoznatog uzročnika.

Zbog čega pojava hepatitisa može biti zabrinjavajuća?

Hepatitis je svaki upalni proces jetre koji dovodi do njenog uvećanja i oštećenja. Do sada je otkriveno nekoliko različitih virusa hepatitisa koji se označavaju slovima abecede, te ih prepoznajemo kao A, B, C, D, E, F, G... a razlikujemo ih po težini oboljenja, prenošenja, vremenu inkubacije, po prelasku u hronične oblike, pa i razvoju ciroze i karcinomu jetre.

Hepatitis A je gotovo iskorenjen u našoj zemlji zahvaljujući sve većoj svesti o higijeni i načinu života, dok je za oblik B uvedena obavezna vakcinacija. Za hepatitis C se smatra da predstavlja i najozbiljniji problem, najpre jer se teško dijagnostikuje, a infekcija može ostati bez simptoma čak i kad virus dovede do hronične upale jetre.

Informer

Parametri ALT i AST iz seruma ukazuju na probleme sa jetrom

Simptomi infekcije hepatitisom mogu biti blagi i nekarakteristični te se mogu manifestovati u vidu malaksalosti, slabijeg apetita, tupog bola u desnom hipohondrijumu (deo ispod desnog rebarnog luka) i stoga je važno prepoznati ga u akutnom stanju kako ne bi došlo do daljih komplikacija.

Lečenje hepatitisa

Rana dijagnostika, kao kod svake bolesti, najbitnija je prevencija i prfolaksa kako ne bi došlo do hroničnoh oblika ovog oboljenja. Terapija se primenjuje svakom bolesniku individualno, a medikamenttozna terapija nije širokog spektra i prepisuje je isključivo lekar.

U slučaju da bolest pređe u hronično stanje, na šta ukazuju parametri AST/ALT u krvi, potrebno je dugotrajno mirovanje, ne manje od 3o dana, a isključivanje fizičkih aktivnosti na zbnatno duži period u dogovoru sa lekarom.

Bonus video: